Vbočený palec – hallux valgus

To, že sa vám začína tvoriť hallux valgus zistíte napríklad tak, že zrazu máte problém chodiť po špičkách.

Prejdite sa po špičkách. Cítite pri tom problémy?

Pozrite sa na ľudí, ako chodia – pokiaľ niekto chodí s nohami do tvaru písmena X, zrejme má aj hallux. Pozrite sa na vaše nohy do zkradla. Máte nohy do x?

Každý, kto sa pozrie na svoju roentgentovú snímku vbočeného palca prekvapene zistí, že samotný palec je iba vrcholom ľadovca.

Pri pohľade do vnútra postihnutého chodidla vidno, že zdeformované, poprehadzované býva celé vnútro chodidla. Pozrite sa na pravý obrázok. Naklonené smerom von sú končeky troch stredových prstov, dovnútra je vtlačený aj malíček. A všetky metatarzy – priehlavkové kosti, čo sú tie vnútorné kosti chodidla, ktoré na obrázku majú červenú farbu, sú akosi poposúvané: krajné metatarzy, palcový a malíčkový, sú oddialené a tri stredové sú natlačené na seba. Celé chodidlo je da zdeformované, nie iba palec, ako si to ľudia myslia.

Máme dokonca spadnutú aj priečnu klenbu a vybočená je aj päta.

Zdravé chodidlo
Halluxom pozmenený skelet chodidla

Pri prípadnom počítačovom odtlačku chodidla u podológa vidno aj následok: Deformovanému chodidlu sa musela prispôsobiť celá ploska chodidla, na počítačovom výstupe vidno následok: neprirodzený prenos tlakových síl z plosky nohy na podložku.

Je dobré si takéto  meranie u podológa spraviť (objednajte sa na podograf), pretože s odstupom času, povedzme troch rokov, sa dá staršia snímka porovnať s novšou a zistiť, aká je u vás vývojová tendencia. Výhodou takéhoto merania je, že telo pri tom nie je zaťažené žiadnym žiarením a je bezbolestné. Je to iba zviditeľnenie tlakových síl. Využíva sa tam luminiscencia, pomocou ktorej sa dajú zobraziť piezoelektrické javy, ktoré vznikajú pri zaťažení špeciálnych kryštálov.

pied-podoscope.png (435×400)
Podoskop zviditeľní tlakové sily prenášané z nášho chodidla na podložku a rýchlo ukáže, kde a čo máte pokazené

Keďže vbočený palec nakoniec môže skončiť bolesťami krížov, vybočenými platničkami, operáciou kolenných kĺbov,  bolesťami šije, hlavy, či úpornými bolesťami pod lopatkou, dokonca aj zlomeninou bedrového kĺbu, je do nápravy halluxu vhodné investovať svoj čas.

Mnohí sa, (často iba z estetických dôvodov) rozhodujú pre operáciu.

Ale aj tri mesiace trvá PN-ka, či rekonvalescencia. Navyše pooperačný stav, ako hlásia tí, čo operáciu absolvovali, je veľmi bolestivý a po operácii ostáva aj jazva. Až 6 mesiacov býva noha opuchnutá. A keďže tvar plosky sa po operácii zmení, týždne sa pacient znovu učí správne našľapovať…

Pacientom je nariadené už pred operáciou cvičiť a je im nariadené dlho cvičiť aj po operácii. Dokonca do konca života. Preto pokiaľ nemáte palec vbočený o viac ako 30° je výhodnejšie cvičiť a tak sa pokúsiť situáciu cvičením, neinvazívne zvrátiť. Vbočený palec sa dá za istý čas navrátiť do východzieho postavenia. Nebolí to, nič to nestojí a za 1 – 2 roka si viete vaše vbočené palce niekam doviesť. A potom uvidíte. Však nejde vlak.

Ak sa už rozhodnete pre operáciu, tak spôsobov operácii halluxu je vo svete vyvinutých niekoľko desiatok. Jedny sú šetrnejšie, iné menej….

Keď sa vám už sa prejavil funkčný hallux, je úspechom jeho tvorenie aspoň zastaviť. Pretože ak nespravíte vôbec nič, tak jeho vývoj bude pokračovať!!!

Poznámka: O vbočení hovoríme preto, že náklon posledného článku palca smeruje do vnútra chodidla.

Vbočenie (nesprávne vybočenie) sa dá presne zmerať pomocou uhlomeru v stupňoch. Je pre budúcnosť si ho zmerať a číslo niekde odložiť. Zmerajte si teraz váš uhol halluxu na hárok papiera A4:

Postavte sa na papier a okreslite vonkajšiu líniu celého palca. Potom nakreslite čiaru – líniu medzi pätou a vonkajšou stranou nohy. Potom odstúpte a už na stole pravítkom dokreslite čiaru – líniu medzi nechtovým článkom palca a kĺbom palca – halluxom. Zmerajte uhlomerom uhol medzi vonkajšou líniou chodidla a líniou posledného článku palca.

Všeobecne vbočenie raz začne a postupne s rokmi, zväčša nebadane, narastá. Najprv je vbočenie palca iba 5°, o tri roky už 10°, po siedmych rokoch 15°… a skončíte vo vysokom veku aj pri 35°.

Môžeme to prirovnať k uhlu medzi hodinovými ručičkami. Najprv odpovedá času 5 minút po dvanástej hodine, po 15 rokoch už dvadsať minút po dvanástej hodine. Úspech teda je, akoby čas zastaviť, postup veľkej ručičky zastaviť.

Pri zanedbávaní problému a nevšímaní si zväčšovania uhlu vbočenia palca, skonštatujete o pár rokov, že náklon palca sa opäť o čosi zväčil…..Ale dá sa aj zmenšiť. Kedy a ako?

Keď sa začne včas cvičiť (nikdy nie je neskoro) , vykonávajú sa masáže prstov a plosky nohy, zvolí sa správna obuv, je to krok aspoň vychyľovanie palca zastaviť. Je to prevencia budúcich ešte horších problémov.

Pretože získaný, funkčný hallux valgus (existujú aj anatomické, teda od narodenia, tými sa tu ale zaoberať nebudeme) vznikal aj desať rokov, je na jeho napravenie, na opravu chodidiel potrebný tiež odpovedajúci čas. Rok…. dva, či tri….. Treba byť vytrvalý, funguje to s halluxom časovo podobne, ako pôsobia rovnítka na vybočené zuby. Všetko ide s časom

Trochu teórie

Smer chôdze – má dopredu ukazovať druhý prst na nohe a jeho metatarz (č.II., teda v podstate ukazovák). Metatarzy sú tie na červeno vyfarbené kostičky na obrázku hore, ktoré sú na rozdiel od prstov celé schované v chodidle, v časti priehlavku. Mali by všetky, ako regulovčíci dopredu presne ukazovať smer chôdze. Zvlášť  II. metatarz a palcový metatarz. V ich smere sa má správne odvíjať chôdza. Aj všetky články prstov by všetky mali prirodzene rovno pokračovať v smere smer svojich metatarzov. Smerovať dopredu a nie byť vytočené do boku. Pozrite sa teraz zhora na svoje prsty, ale aj na celé chodidlo.

Vaše prsty a aj chodidlá by nemali byť vytočené smerom von, teda k vonkajšej hrane chodidla (k malíčku), ale správne by mali smerovať rovnako rovno vpred. Tak majú chodidlá a prsty nasmerované prírodné národy – africkí Krováci, či austrálsky domorodc, ktorí celý život chodia bosí. V prípade diagnózy halluxu u európanov, ale ich prsty zhora pripomínajú vetrom ohnuté klasy. V štvrťoblúku sú vytočené smerom k malíčku. Pri halluxe sú takto postihnuté tri stredové prsty. A malíčky sú naopak vtlačené smerom dovnútra.

1.POKRAČOVANIE

Prvé kroky nápravy.

Čo sme doteraz robili zle?

Nesprávne sme našľapovali na pätu (na pätnú kosť).

Naša päta je prvý krok k náprave.

Kým začnete čítať nasledujúce riadky niečo by ste mali spraviť. Aby ste nasledujúcim textom neboli ovplyvnený:

1. nech Vám niekto odzadu mobilom odfotografuje päty, ako bežne ste zvyknutý stáť a najlepšie bude, ak budete pritom bez ponožiek.

2. Ešte lepšie by bolo, keby vám päty aj niekto nafilmoval pri chôdzi . Postavte sa chrbtom k svojmu pomocníkovi vo vzdialenosti asi 5m, pomocník si najprv mobilom vaše päty priblíži a po jeho pokyne spravte päť krokov. Fotografiu a video si neskôr pozriete.

Päta je niečo ako ľudské kopyto. Predstavte si koňa ako cvála a kopyto pri dopade má neprirodzene sklonené. Iste by ste mali obavu, že si kôň členok pri behu zlomí. Ale my mnohí takto zle našľapujeme na pätu. Nedostupujeme kolmo na našu pätnú kosť, ale chodíme, ako sa odborne hovorí, v inversii, alebo v eversii. Pozrite si nasledujúci obrázok, ktorý oba náklony názorne dokladuje:

Pohľad zo zadu – práve chodenie po vnútornom oblúku chodidla (ľavý obrázok) spôsobuje plochú nohu a začína nám proces vznik haluxu.

Keď sa chodí v eversii, čiže skláňame chodidlo dovnútra, chodíme po vnútornej hrane chodidla, väčšine ľudí to spustí tvorbu halluxu ( a spolu s tým aj plochej nohy).

Takýto ľudia sa pri pohľade spredu vyznačujú tým, že nohy majú do tvaru písmena x – pri chôdzi kolená približujú k sebe, prípadne ich o seba dokonca trú. Následok toho po rokoch je, že im vznikne hallux valgus a aj sa im spustí tvorenie plochej nohy – zníži sa vnútorná klenba chodidla až tak, že v strede chodidla im začnú vznikať otlaky, dokonca až kurie oká . Chodiť tak, že máme nohy do tvaru písmena X je pre nás veľmi nebezpečné. Najbližšie sa niekde vo výklade pozrite na váš odraz a na vaše nohy, ako k nemu kráčate, či takto nechodíte.

Postavte sa teraz na boso na podlahu.

Pokiaľ otočíte hlavu a pozriete sa poza váš chrbát cez holé lýtko nadol až na a pätu, uvidíte, ako na tom s kráčaním ste – je vaša päta naklonená? Je naklonená von, alebo dnu, alebo smeruje kolmo k podložke? Jedinec s neutrálnym, teda kolmým postavením päty je veľmi šťastný jedinec.

Vráťte hlavu dopredu a pozrite sa teraz zhora na prsty vašich nôh. Budeme teraz pokusne nakláňať chodidlo. Pri nakláňaní chodidla do inversie a následne do eversie, teda doľava a doprava bez toho, aby ste stratili kontakt plosky nohy s položkou, by ste mali vidieť, že pokiaľ nakloníte pätu a chodidlo dovnútra, teda do eversie, všetky prsty sa vám vejárovite vytočia smerom von. Presne tak, ako sú prsty vytočené von pri vbočenom palci. Ale pri návrate chodidla do správnej polohy, sa palec ale aj prsty zo šikmej polohy vyrovnajú.

Vidíte to teda aj sami: Je veľmi dôležité naučiť sa došľapovať, nenakláňať pri chôdzi pätu dovnútra, ale chodiť, dopadať kolmo na pätnú kosť a aj to vôľou udržať. Ak už máme hallux, to nie je vôbec jednoduché, pretože príslušné svaly máme už rokmi zoslabnuté, členok nedržia v správnej kolmej polohe smerom k zemi a za roky zlého chodenie boli zo správnej činnosti mnohé drobné svaly z veľkej miery vyradené, keďže žiaľ atrofovali.

Vykročte teraz proti zrkadlu a kontrolujte si znovu a znovu svoju chôdzu. Základom liečby je začať správne dopadať na pätu kolmo a v tejto polohe pätu počas kroku aj pevne udržať. Ako to dokázať, si povieme ešte neskôr.

Ak máme oslabené bočné svaly päty a oslabené širšie okolie členka, nie je to vôbec jednoduché. V priečnom reze má totiž pätná kosť tvar obráteného trojuholníka. Dopadáme na špicatú hranu tohto trojuholníka. Aj bosí preto chodíme akoby na vysokom opätku. Preto je dôležité vôľou sa sústrediť na správne dopadanie na pätu kolmo. Dokonca sa niekedy, keď už sme roky zvyknutý dopadať na pätu šikmo, v eversii, treba sa znovu začať učiť znovu správne chodiť.

V tejto súvislosti hovoríme o nevedomej chôdzi a o vedomej chôdzi.

Pri nevedomej chôdzi často chodíme po vnútornej strane chodidla a nohy máme v tvare písmena X.

Ako sa chodí vedomo?

Dopadám s pätou nasmerovanou kolmo k zemi. To dosiahnem tak, že vedome chodím po vonkajšej strane chodidiel.

„Najprv kolmo na zem dopadá päta, potom postupne prenesiem váhu na vonkajšiu stranu päty , potom postupne odvalujem váhu na vonkajšiu hrana chodidla, potom na vankúšik malíčka, bruško malíčka a postupne jeden po druhom dopadajú jednotlivé prsty a nakoniec na podložku dopadne vankúšik palca a úplne na koniec samotný palec..

Pomôcka: Predstavte si, že vaše chodidlo je časť kolesa, ako odvaľujúca sa obruč kolesa. Pri dopade na zem sa chodidlo odvíja po neprerušovanej kružnici Päta a prsty by mali byť pri dopade dobre natiahnuté, vnútorný okraj chodidla by mal byť rovnobežný so smerom chôdze. Vyvarujte sa takej chôdzi, pri ktorej chodidlá smiešne vytáčajú von, ako to robil komik Chaplin, tak to nefunguje. Nohy klaďte ľahko a snažte sa o bezhlušný pohyb. Nenútene pri chôdzi rytmicky pohybujte rukami, ale nepreháňajte to.“

Pri nevedomej chôdzi najprv dopadne päta, potom bruško palca a nakoniec dopadne naraz palec s ukazovákom. Ale posledné články ostatných prstov na podložku zväčša vôbec nedopadnú. Takáto chôdza, pokiaľ niekto má ploché nohy a má nohy do písmena X, vydáva typické dunivé zvuky, pretože ich nevedomá chôdza je veľmi často hlučná. Sprevádzaná typickým dunivým zvukom.

Sadnite si niekedy na lavičku v parku a pozorujte, ako chodia iní. Každý chodí ináč. 

Poznámka: Možno už nemáte vaše členky v správnej pozícii, je rokmi posunutý, čo sa prejaví na nerovnakej dĺžke nôh. Ale na jeho napravenie existuje cvik z Dornovej metódy, budeme o tom hovoriť neskôr.

Chodidlo pri chôdzi sa teda snažíme teda odteraz smerovať rovno vpred, či len s minimálnou odchýlkou od priameho smeru. Smer pohybu má (ako už vieme), chodidlu ukazovať druhý prst na nohe (ukazovák).

Dnes, v prvom dieli pokračovania si okrem teórie chôdze ešte preberieme potrebnú kvalitu našich topánok.

Veľmi dôležité sú opätky našich topánok. Pre účel správnej chôdze je dôležité nosiť dobré topánky –  mať na nich ešte nové, alebo ešte nevyšlapané opätky.

Viete že, jedno zdravotné vyšetrenie vašich chodidiel už máte doma spravené?

Sú to odraté opätky na vašich starších topánkach.

Skontrolujte si teraz všetky opätky na vašich obnosených topánkach. Je viditeľné opotrebovanie vašich opätkov presne v strede, alebo sa nachádza na boku ? Sú opotrebenia na oboch topánkach symetrické, alebo na jednej nohe je ošúchanie zvnútra a na druhej zvonku? To by už bolo veľmi zlé. Najhoršie pre hallux valgus je, ak máte opotrebované opätky na vnútornej strane (následok nôh do X). Zahoďte teraz všetky topánky s ošúchanými vnútornými hranami opätkov. Iba vám zhoršia ďalší vývoj vášho halluxu, alebo ich ihneď odneste k obuvníkovi, aby vám opätky opravil. Taký obuvník, ktorý vie opätky pre vás dobre vytvarovať, je istým spôsobom lekárom vašich nôh.

Možno mnohé na bokoch zodraté topánky vyhodíte, a rozhodnete sa obstarať si nové topánky.

Je ale zlé, ak na vaše už veľmi zdeformované a teda už nesprávne chodidlá si v obchode skúšame nové topánky !!! U komerčne vyrobených topánok len ťažko na takto zdeformovanú nohu si môžete nájsť správnu topánku.

Na nesprávnu, na už zdeformovanú  nohu si nevieme kúpiť správnu topánku!

Poďme poriešiť svoje správne nové topánky.

Najprv si musíme vyrobiť papierový odtlačok našej šľapaje. Budeme ho totiž potrebovať v obchode s obuvou.

Pripravte si dva čisté hárky papiera formátu A4 a dve ceruzky dvoch rôznych farieb.

Postavte sa teraz pravou nohou na boso na prvý papier a kolmo držanou ceruzkou si obkreslite celé vaše chodidlo.

Následne si zoberte ceruzku druhej farby a teraz budete ňou obkružovať iba prstovú časť nasledovne:

Vbočený palec bočným tlakom ukazováka natočte – na chvíľu tlakom pootočte a na chvíľu vráťte do jeho správnej polohy – palec má teraz smerovať priamo vpred (má byť približne rovnobežný s vnútornou líniou chodidla) a obkreslite tento nový obrys. Teraz to isté spravte s druhým prstom, takto obkreslujte aj líniu ďalších prstov. Vtlačený malíček nakoniec tiež tlakom vytlačte na druhú stranu. Takto nakreslíte celú prstovú líniu. Vidíte teraz, ako by správne mala vyzerať vaša stupaj – porovnaním oboch farebne odlišných čiary. Vidíte, ako sa línie prstov za roky zanedbávania od seba vzdialili, poloha prstov sa zmenila. Tiež zistíte, ako budete musieť mesiace či roky pracovať na náprave.

To isté teraz spravte aj s ľavou nohou.

Oba obrysy podľa správnych línii si vystrihnite, priložte chrbtom k sebe a zlepte. Podľa tejto univerzálnej šľapaje by ste si mali v budúcnosti vyberať v obchode s obuvou svoje nové topánky.

Zoberte si teraz všetky svoje staré topánky a odspodu postupne prikladajte takto vyrobený vystrihnutý obrys šľapaje k podrážkam. Možno sa pritom zdesíte, čo ste si to kupovali. Kontrolujte pri tom aj ošúchané línie podrážok a porozmýšľajte, čo budete robiť s vašimi nevyhovujúcimi, starými topánkami:

  • Povyhadzujte všetky staré topánky, ktoré neodpovedajú vystrihnutej šablóne vašich chodidiel, zvlášť tie, ktoré vaše chodidlo veľmi zvierajú.
  • Na tých, čo ako tak odpovedajú, si skontrolujte opotrebovanie opätkov. Povyhadzujte všetky staré topánky, ktoré ošúchanie opätkov nemajú v strede. Niektoré ale môžete zaniesť k obuvníkovi a dať si ošúchané opätky opraviť.

Nové topánky

Pokračovať by ste mali dobrým nákupom v obchode. So šablónou, iba jej prikladaním v regáloch hľadajte primerané široké topánky. Až potom si skúšajte topánky na nohe. Prednosť má samozrejme odpovedajúci tvar topánky a nie ich módny vzhľad.

Pri kúpe si dajte veľký pozor, aby bok zvršku topánky smeroval od podrážky kolmo nahor, čo zaisťuje, že sa špica stáča až nad vašimi prstami. To je jedna z veľkých chýb lacných topánok. Zvršok topánky nesmie z podrážky vystupovať pod uhlom 45°- pretože takýto zvršok zboku spredu tlačí na prsty a prsty zatláča nadol To vôbec nie sú dobre ušité topánky. Kvalitne ušité topánky majú priestor pre pohyb prstov nahor, čo je prirodzený pohyb prstov pri chôdzi v buši, čiže boky pod uhlom 90°. Takto majú boky ušité napríklad topánky typu barefoot, čo znamená bosá noha. V zahraničí je to dnes jeden z populárnych smerov výroby zdravých topánok.

Topánky na mieru

Ideálne by bolo investovať do topánok na mieru. Dnes už existuje mnoho súkromných firiem, ktoré vám spravia topánky na mieru. Pokiaľ pozorujete, že sa vám začína tvoriť hallux valgus, investícia do topánok na mieru sa určite oplatí – ušetríte si veľa bolesti a peňazí v budúcnosti. Vyhľadajte na webe výrobcov topánok na mieru. Objednávky podľa ich stránok prijímajú aj e-mailom, ak im fotografiu vášho nákresu s doplneným centimetrovým rastrom pošlete mobilom alebo e-mailom.

Príklad nákresu stupaje s rastrom. V strede je zakreslená os chodidla. Je to línia najvzdialenejšieho bodu päty ku koncu druhého prsta (ku koncu ukazováka). Čísla od osi sú vzdialenosti (v mm) osi chodidla od Ľ a P okraja chodidla. Modrá čiara je ideálna línia prstov ľavého chodidla.
Ako vidno, pravé a ľavé chodidlo po zlepení nie sú totožné, sú tam presahy. Isté odchýlky chodidiel sú ale normálne.

Drevené kopytá do topánok

Každý člen rodiny by mal mať pre seba do topánok vyrobené aj jeden pár drevených kopýt na mieru, len pre svoje topánky – s profesionálne vyrobeným kopytom na mieru. Vlastniť takéto kopytá, každý svojej farby,  je dokonca dôležitejšie, ako mať topánky na mieru – pretože kopyto dlhé roky každú noc aspoň ako tak prispôsobuje komerčné neprispôsobené, tlačiace topánky na naše chodidlá. Dnes v čase skvelých strojov už nie je problém si takéto kopytá dať vyrobiť. Je to aj ideálny vianočný zdravotný darček rodine.

Rekapitulácia 1. časti

1. Naučte sa dopadať kolmo na vašu pätnú kosť.

2. Vyrobte si mapy vašej šľapaje a vykonajte si podľa nej prebierku svojich topánok. Ak chcete hľadať nové topánky medzi výrobkami z masovej výroby, priblížite sa takto k optimu možno z 85%.

3. Ak chcete mať topánku na 100%, objednajte si na mieru vyrobené topánky. Oplatí sa to. Dobre ušitá topánka na nohe zákazníka je balzamom na nohy. Môžete si objednať aj hlbšiu zníženinu pod pätou, aby pätná kosť pri chôdzi správne viedla a aj tu stabilnejšie držala.

Je potrebné sa venovať aj správnej výžive – pre vaše chodidlá a kĺby budete potrebovať viac kolagénu a vápnika a musíte zo stravy tiež odstrániť predávkovanie fosforom. V knižke Stravou k paličke? ktorú si tu môžete objednať sa o tom veľa dozviete. Vaše chodidlá musíte správne vyživovať. O výrobe kvalitného kolagénu doma ale aj veľa o správnej výžive musíte vedieť všetko.

Knižka o výžive je k dispozícii v tlačenej forme tu: https://www.stravoukpalicke.sk/tlacena-kniha/

a v elektronickej forme tu: ttps://www.stravoukpalicke.sk/e-kniha/

Na najbližšie 2 – 3 týždne to zatiaľ bohato stačí. Nedá sa naraz vyriešiť všetky problémy. Hallux valgus si ľudia vypestujú za desaťročia a aj jeho náprava bude trvať mesiace až roky. Trpezlivo pôjdeme aj my tu, krok za krokom.

Zatiaľ máte práce dosť – musíte sa znovu učiť správne chodiť, správne dopadať na pätu a musíte si spraviť poriadok vo vašich topánkach.

Vráťte sa sem o 2 týždne.

2. POKRAČOVANIE

Predpokladám, že ste si už skontrolovali v skrini všetky svoje topánky a odniesli ste si niektoré topánky k obuvníkovi – na opravu vydratých opätkov. A niektoré ste už aj vyhodili, alebo rozdali. Predpokladám, že ste sa začali znovu učiť správne dopadať rovno na pätu. Iste to bolo aj namáhavé, sústreďovať sa vôľou na to, ako správne dopadať na pätu kolmo. Mnohé svaly sa pri tom museli znovu naučiť pracovať. A tiež ste si sledovali, či pri chôdzi vaše chodidlá smerujú priamo vpred v smere chôdze (nevytáčali ste chodidlá smiešne do boku). Za 2 týždne sa musel mozog učiť robiť tieto činnosti automaticky, musíte v tom ale vedome pokračovať aj ďalšie mesiace. Stále si to kontrolujte.

Dúfam, že ste si aj už vyrobili papierový obrys vašej chodidlovej plosky a pomocou neho ste si kúpili aspoň jeden nový pár nových, pohodlných topánok, vyhovujúcich nákresu Možno ste už začali aj zháňať výrobcov topánok na mieru.

Dnes budeme pokračovať učením sa správne chodiť. Iste ste sa teraz zasmiali. Ale žiaľ je to tak, že nik ani deti neučí správne chodiť, správne našľapovať a odvíjať pri chôdzi chodidlá, napríklad na telocviku a preto 99% dospelých ľudí nevie správne chodiť.

Chodiť sa má správne po vonkajšej strane päty a po vonkajšej strane chodidla. Pokiaľ ste sa až sem dostali, zrejme kvôli tomu, že už máte hallux valgus. Možno aj vy ste chodili nesprávne, po vnútornej strane chodidla. Čiže po dopade na vnútornú stranu päty ste nárazom znovu dopadli až na vnútornú stranu bruška chodidla pod palcom a následne prešli na palec. Práve tento spôsob chôdze spoľahlivo vyrába vbočené palce – haluxy. Pri bazéne, pokiaľ by ste si robili mokré odtlačky chodidiel, by ste videli, že svoj odtlačok malíčka asi takto neuvidíte. Pritom malíček je jedným z najdôležitejších prvkov chodidla a jeho chýbajúci odtlačok je znakom nesprávnej chôdze. Ináč by bol zbytočný, pokiaľ nám ho príroda dala, tak asi je veľmi potrebný.

Malíček – druhý najdôležitejší prst.

Pri tréningu správnej chôdze sa treba zamerať na to, aby na odtlačku chodidla bol vždy výrazne odtlačený aj malíček. To dosiahnete tak, že vôľou prejdete na chôdzu po vonkajšom okraji vašich chodidiel. Problém zo začiatku je však päta. Pod pätovou kosťou sa nachádza hrubá mäkká, chrupavkovitá vrstva, ktorá tlmí dopad. Ale jej spodná časť sa rokmi prispôsobila nesprávnej chôdzi a môže byť už nesprávne vytvarovaná tak, že už je naklonená – vyčaptaná. Keďže je spodok päty je viac menej rovný, respektíve má tvar používaného mydla, vznikne tak naklonená, šikmá plocha, ale nesprávne. Takže teraz nám po dopade automaticky členok vychýli do nesprávnej polohy a budeme to musieť silou udržať na vonkajšej hrane päty . Bude to istú dobu trvať, kým sa táto mäkká časť nanovo prispôsobí správnemu, opravenému sppôsobu chôdze, čiže vyrovnanému, kolmému stavu členka a plôška päzy sa vytvaruje nanovo, už správne. Treba sa zmieriť s tým, že to bude to pár týždňov trvať. Takže to pre nás bude pár týždňov ťažké, naklonenú plôšku budeme musieť vôľou pri každom kroku silou udržať a brániť sa preklopeniu päty na nesprávnu plošku päty. Vlastne budeme chodiť istý čas po hranách piete. Silou budeme musieť členky udržať kolmo k zemi.

Ako už bolo spomenuté, kontakt chodidla s podložkou musí vyzerať ako zhojdnutie sa húpacieho koníka : kontakt chodidla s podložkou má prebiehať po plynulom, neprerušenom oblúku, vlastne je to ako oddvíjanie obruče kolesa. Príroda si pohyb optimalizovala aby energetické výdaje pri chôdzi boli minimálne. Ak chodíte nesprávne, čaptáte po vnútornej strane chodidla, míňate pri tom aj viacej energie.

Teraz si spravíme inštruktážny tréning:

Urobíme ho na stoličke. Sadnite si preto, a podľa návodu robte dole popísané pohyby veľmi pomaly, aby ste si správny pohyb odvíjanie pohybu chodidla správne osvojili. Začneme začiatkom nového kroku.

1.Najprv dopadnite pätou na vonkajšiu, zadnú (teda strednú) hranu päty. Všetky prsty máte pritom zdvihnuté o 15°nahor, palec aj o 20°.

2. Potom plynulo nakloňte pätu k vonkajšej hrane päty a po kružnici preneste váhu na vonkajšiu hranu päty.

3. Z päty konktakt s podložkou plynulo prejde na bočný okraj chodidla, bočnú hranu chodidla postupne plne zaťažujte a päta sa odľahčuje.

4. Nasleduje presunutie hmotnosti na prednú časť – na vonkajšie bruško chodidla (na mäkkú časť pred prstami malíčka a prsteníka) a nasleduje vyššie nadvihnutie päty.

5. Teraz natiahnite vôľou malíček čo najviac vpred a silou ho položte ho na podložku. Prenášajte postupne hmotnosť tela vôľou na malíček.

6. postupne prenášajte váhu postupne na druhý, tretí a štvrtý prst, zhora vidíte, ako prsty postupne s istým odstupom dopadajú na zem ako na klavíri. Päta sa ešte viacej nadvihuje.

7. Nakoniec preneste hmotnosť na vnútorné bruško chodidla pod palcom a na čo najviac dopredu vystretý palec.

8. Päta dosahuje najvyššiu výšku, všetky prsty silovo zatlačte do zeme. ( Dôležité je, aby to ale nebolo v tvare ostrých pazúrov, ale prsty majú byť do zeme zatlačené plošne, teda mäkkými plôškami svojich posledných článkov. (Koncové články prstov sa práve preto dajú prirodzene o 20° zodvihnúť smerom nahor, tak to naprogramovala príroda).

Pri konečnom zatlačení prstov do zeme vidíte, ako sa vám krásne zdvihla nahor vnútorná a priečna klenba nôh, pričom pracujú všetky väzy medzi prstami, čo je veľmi príjemné.

Poznámka 1: ak ste čítali knižku Dobrodružstvá Tomai Sawyera od marka Twaina, tak neznášal nedeľnú školu, pretože si musel obuť vtedy topánky. Ináč celý týždeň behal bosí, čo bolo veľmi príjemné.

Poznámka 2: pri správnej chôdzi posilujete a tvarujete priečnu a bočnú klenbu.

Na stoličke si najprv skúste správny pohyb, po vonkajšej strane chodidla, a potom si spravte kontrolný doterajší – predpokladám že nesprávny pohyb po vnútornom okraji chodidla – budete počuť, ako to capká, pretože sa vždy preskočí stredná, klenutá časť, čím sa stratí na istý čas kontakt s podložkou a preto to capne na bruško palca . Viac krát to striedavo spravte a porovnávajte. Môžete pri tom aj zavrieť oči a zamerať sa na zvuky. Jedna chôdze je nehlučná a druhá „capká“. Práve to capnutie vždy aj otrasie chodidlo a znehybňuje väzy v chodidle, čo vedie k plochej nohe.

Druhé pokračovanie tu skončíme. Najbližšie 3 – 4 týždne sa budete znovu učiť správne chodiť – správne odvíjať chôdzu po vonkajšej hrane nôh. Istotne budete mať prvé dni aj svalovicu a bolesti v lýtkach. Za štyri týždne sa vám preformuje mäkká časť pod pätou a noha v členkovej časti spevnie a bude smerovať už kolmejšie smerovať k podložke – kontrolujte si to pri pohľade zhora ponad plece smerom nadol, či máte členok už vyrovnaný.

3. POKRAČOVANIE

Správne stánie. Dnes sa naučíme správne stáť. Ľudia nevedia správne stáť. Stáť sa má na pätách, pričom prstami prstov len zľahka udržiavam rovnováhu. Pripodobil som to k sedeniu na stoličke v škole keď sa sedelo len na zadných nohách – našla sa taká poloha, že sa stačili držať stola malíčkami a nespadli ste.

Takže správne sa stojí tak, že päta prenáša 99,9% hmotnosti a prsty zvyšok. Skúste teraz stáť na pätách. Aby ste do dokázali, museli ste sa vyrovnať, vyšponovať, zatlačiť plecia dozadu a vyvýšiť sa. Vyzeráte tak zrazu o 10 rokov mladší..

Nesprávne sa stojí tak, že ľudiaa sa predklonia a prenesú hmotnosť na brušká chodidla a prsty, na päte je okolo 70% hmotnosti a na prstoch zvyšok. Samozrejme tlačím do zeme aj priečnu klenbu a vytváram si tak plochú nohu.

Najbližšie týždne sa okrem chodenie po vonkajších hranách zamerajte aj na správne státie.

Keď budete mať pocit, že ste to zvládli, tak sa na tieto stránky znovu vráťte.

4. POKRAČOVANIE

Dnes budeme robiť diagnostiku plosky nohy. Budeme si hľadať otlaky na nohách. Otlaky na nohách spoľahlivo ukazujú, čo máme zlé a čo robíme zle. Na zdravej nohy by sme nemali mať žiadne otlaky (pokiaľ sme predtým ale náhodou neabsolvovali diaľkový pochod). Zvlášť ženy často chodia k svojim pedikérkam, aby im zhrubnuté miesta na koži plosky nohy odstránili. Často dokonca kurie oká. Pritom si roky neuvedomujú, že opakovane odstraňujú dôležité diagnostické body, pričom neriešia príčinu, ale len následok. Chcú mať plosku nôh krásnu, pritom ale nesprávne chodia a roky si vážne poškodzujú vnútro chodidiel.

Kým mozole na prstoch – najčastejšie na palci a ukazováku časom zmiznú, ak si budete vykonávať masáže prstov (popis neskôr), tak oveľa závažnejšie sú kurie oká. Kurie oká sa od stvrdnutých mozolov líšia tým, že v strede majú krúžok, často čierny a skutočne vyzerajú ako kurie oko. Kým mozol je ploský, kurie oko má v priereze tvar ostrého trojuholníka a preniká do veľkej hĺbky. Zasahuje do oblasti nervov a preto pri chôdzi veľmi bolí. Je to vážna vec, každý s kurími okami by mal okamžite zmeniť spôsob chôdze, pretože táto časť kože mu môže dokonca odumrieť.

Z nášho pohľadu sú pre výskyt kurích ôk nadôležitejšie dve miesta. Ak si pozriete úvodný obrázok kostí vo vnútri chodidla, tak najzávažnejšie sú miesta hlavíc metatarzov – to sú tie červené kostičky a ich hlavíc pod prstami. Tretieho (prostredníkového) a piateho (malíčkového) metatarzu.

Kým kurie oko nad prostredníkovým kĺbom metatarzu napovedá, že mám spadnutú priečnu klenbu a chodím po konci tretieho metatarzu, namiesto po poslednom článku prostredníka. Práve tu, kde má byť oblúk priečnej klenby najvyšší, je ploska spodnutá, plochá a preto chodím po kĺbe prostredného metatarzu. Liečenie je, cvičením zodvihnúť priečnu klenbu a tiež okamžite začať chodiť správne, teda odvíjať chôdzu po vonkajšom oblúku chodidla.

Kurie oko pod kĺbom malíčkového metatarzu hovorí, že pri chôdzi mi vôbec nepracuje malíček – neoprem sa pri odvíjaní chôdze o posledný článok malíčka, ale jeho posledný článok zostáva nad zemou. Teda je to stav, ako by sme malíček vôbec nemali a nahradila ho hlavica piateho, teda malíčkového metatarzu. Prečo náš malíček nepomáha pri chôdzi? Pretože zdvíhače malíčka sa časom tak skrátili, že posledný článok malíčka už nedosiahne na zem. Budeme s tým musieť tiež niečo cvičením spraviť – sval zdvíhača malíčka a príslušnú šľachu budeme musieť postupne predĺžiť, aby na zem dosiahol. To bude trvať aj niekoľko mesiacov cvičení a naťahovania svalu.

Ak máte kurie oká a hrubé mozole aj pod ostatnými metatarzami, napovedá to o skrátených svaloch a šľachách aj u ďalších prstov nôh. Budeme preto musieť často zatínať prsty nôh “ v päsť“ a robiť aj iné naťahovacie cviky pre prsty na nohách, aby dosiahli pri chôdzi až na zem a tiež zosilneli, aby prevzali svoju úlohu prenosu hmotnosti tela na podložku. Nesmiete už naďalej chodiť po metatarzoch – na to sú tu posledné články prstov. Dobre sa o funkcii prstov presvedčíte pri chôdzi s mokrými nohami – všetky prsty ako korálky musia zanechať svoju stopu na podlahe.

5. POKRAČOVANIE

V dnešnom 5. pokračovaní sa zameriame na dôležitú vec – na štyri dôležité body – čo sú uchytenia šliach adductor hallucis a abductor hallucis ku kĺbom vašich palcov. Skrátenie spomenutých šliach spôsobuje vbočenie palca.

Celé roky ste možno chodidlá neprecvičovali, ani nemasírovali, nestarali sa ani o kĺby a šľachy našich prstov, mnohé šľachy máte v chodidle poskracované a rokmi stuhnuté.

Ale vďaka nesprávnej chôdzi sa najviac skracujú dve, pre tvorbu halluxov najdôležitejšie šľachy na palci. Jedna pre hallux dôležitá šľacha je adductor hallucis, ktorá drží druhý palcový článok zvnútra a druhá ešte dôležitejšia šľacha je abductor hallucis ktorá drží druhý palcový článok zvonku. Tým že sa tieto šľachy a k nim prislúchajúce svaly skrátia, článok palca silovo každá šľacha vo svojom smere ťahajú k sebe a keďže článok je na otočnom kĺbe, tak jedna šľacha ho ťahá smerom von a druhá otáča smerom dnu. Každá skrátená šľacha na inú stranu. Spoločne, ak sú obe skrátené, vytvarujú palec do známeho tvaru písmena V. Môžete si to skúsiť aj pomocou povrázkov a dvoch drievok.

Príčinou viditeľného javu – haluxu sú teda dve skrátené šľachy ktoré budeme musieť pouvoľňovať, spružniť a hlavne predĺžiť, pretože za roky sa veľmi skrátili. Keď sa predĺžia, články palcov sa uvoľnia a môžu sa znovu vrátiť do pôvodnej polohy, potom sa palce vystrú.

Šľachy sú na kosť prirastené na plôškach.

Tieto body pripnutia šliach na kosť sú plochou veľké asi ako jednocentové mince. Sú na bokoch palcových kĺbov a pomerne ľahko ich zvonku a zvnútra na 2. článku palcov nájdeme – pretože pri aktívnych halluxoch už pri slabom pritlačení bývajú bolestivé.

Prečo sú bolestivé? Napäté a skrátené šľachy sústavne veľkou silou ťahajú kosti palca, na ktoré sú prichytené. Tieto sily (vzniknuté kvôli noseniu nesprávnych topánok, nesprávnemu spôsobu chôdze a neprecvičovaniu chodidiel) sú také veľké, že toto miesto úchytu šliach na kosť sa postupne ich ťahom od kosti odtŕha a následne sa úchyt po kosti posúva. Za desaťročia sa uchytenie posunie na vzdialenosť aj niekoľkých milimetrov. Posledné bunky sa od kosti odtŕhajú a prvé zase prirastajú ku kosti. Preto je tento plošný bod v permanentnom zápale a preto je citlivý na tlak. Tieto body si na 2. článku palca identifikujeme pomocou ľahkého pritlačeniu a nájdenia zdroja bolesti. Miernym tlakom ich jeden či dva krát denne krúživým pohybom masírujte. Miesta sú kvôli zápalu už pokryté minerálnymi usadeninami, ktoré by sa mali masírovaním postupne odstrániť, vstrebať. Šľacha sa masážou čiastočne oživí, prekrví a lepšie sa na kosť uchytí. Spočiatku masírovanie pri tlaku aj trochu bolí, ale postupne bolesť mizne. Po 10 dňoch by to už nemalo byť bolestivé a to je znak toho, že úchyt šliach sa znovu dobre prichytil a stabilizoval.

Pri budúcich cvičeniach a masážach budeme šlachy adductor hallucis a abductor hallucis sa snažiť opatrne začať aj naťahovať. Preto je potrebné úchyty šliach mať zdravé, najprv ich treba vyliečiť a prekrvením dosiahnuť, aby sa na 2.palcovom článku dobre uchytili a ďalej sa už neposúvali, stabilizovali sa a mohli sme začať šľachy pomaly zaťažovať. Tým šľachy budeme môcť postupne aj predlžovať. Preto úchyty musia pevne na kosti držať.

Je to práca na 2 – 3 týždne a na tieto stránku sa vráťte, keď vás úchyty už nebudú pri masírovaní bolieť. Samozrejme naďalej sa učte kolmo dopadať na pätu a chôdzu odvíjať po vonkajších stranách chodidiel.

6. Pokračovanie

Predpokladám, že ste si za uplynulé dva týždne už lokalizovali spolu štyri úchytové body šliach na článkoch oboch palcoch, zľava a sprava palcov a že ste si si ich krúživými masážami prekrvovali, čím sa zahojili, stabilizovali a vstrebali sa aj minerálne usadeniny na nich. Znak toho, že úchyty sa zahojili je ten, že pri tlaku ich už bolestivo nepociťujete.

Dnes sa budeme bližšie venovať šľachám adductor hallucis a abductor hallucis.

Jedna šľacha, adductor hallucis drží druhý palcový článok zvnútra a  druhá šľacha, abductor hallucis drží druhý palcový článok zvonku. Tým že sa šľacha skráti, článok na ktorý je uchytená priťahuje k sebe a keďže článok je akoby na otočnom kĺbe, tak ho silou vytáča. Jedna šľacha druhý článok palca smerom von, a druhá dnu. Každá skrátená šľacha na inú stranu a spoločne tak sformujú palec do známeho tvaru písmena V.

Poznámka – Ak zdvihnem palec nahor čo najviac, obe šľachy si viem vo vnútornej klenbe chodidle prstami ruky nahmatať.

Šľachy adductor hallucis a abductor hallucis, budeme uvoľňovať, musíme ich aj spružniť a hlavne natiahnuť – predĺžiť. Keď sa predĺžia, články sa môžu natočiť späť na pôvodné miesto a palec tak vystrie.

Je pri tom dôležité mať pri tom aj dostatočný príjem kolagénu v strave, aby boli šľachy pružné, k čomu potrebujeme správnu výživu. Vo vyššom veku klesá schopnosť tela produkovať vlastný kolagén. Preto vo vyššom veku koža na tvári napríklad ochabuje – máme vrásky, to znamená že máme málo kolagénu. Musíme ho prijímať v dennej strave. Už som hore spomínal knižku Stravou k paličke? V knižke je dôležitý návod – kapitola ako si sám doma môžete vyrábať kolagén. Knižke si môžete objednať v tlačenej forme tu: https://www.stravoukpalicke.sk/tlacena-kniha/ a v elektronickej forme tu: ttps://www.stravoukpalicke.sk/e-kniha/ , v nej si preštudujte kapitolu 3.8, ale aj celý obsah knižky, ako predísť pohybovým problémom predávkovaním.

Objednaním knižky získate cenné informácie, ako si kolagén vyrábať doma sám, lacno doma a tak ušetriť za nákupy ináč potrebných, ale drahých, komerčných výrobkov. Nie je ale účelom míňať peniaze každý mesiac na drahý kolagén v tabletách od predajcov, keď si kvalitný kolagén môžete pripravovať sami doma a užívať si ho ako chutný element v strave. Ušetríte tak za rok množstvo balení kolagénu od predajcov, za čo si môžete kúpiť aj desiatky takýchto knižiek. Už od 35. roku života klesá vlastná produkcia kolagénu organizmom a treba si ho dopĺňať zvonku.

Kľúčom, ako donútiť hallux, aby ustupoval späť, je uvoľňovanie a predlžovanie oboch šliach. Dosiahnete to dennou masážou šliach, ktoré sú jedna umiestnené na boku plosky a pokračuje až k päte a ďalej už ako sval až k lýtku, a druhá prechádza od palca spodným oblúkom plosky do jej stredu.

K tomu si musíme zohnať viaceré jednoduché cvičebné pomôcky:

Loptičky: Vyhľadajte si doma, alebo si kúpte tvrdú gumenú loptičku, asi 5 – 6 cm priemeru. Zakúpte si podobne veľké PE loptičky s tŕňmi, prípadne tenisovú loptičku. Od suseda chalupára si vypýtajte drevené, asi 10 – 12 cm široké polkruhové polienko. Zožeňte si aj pol vedra riečneho štrku.

Pomocou týchto cvičiacich pomôcok si každý deň budete uvoľňovať už spomínané dve skrátené šľachy v oblúku chodidla vedúce od 1. článku palca šikmo do vnútra chodidla a od 2 článku až k vnútornej strane päty. Budeme s nimi robiť aj strečing pomocou gravitácie. Budete teda pri tom využívať vlastnú hmotnosť. Týmto celkom príjemným cvičením budete si každodenne postupne trpezlivo predlžovať šľachy a tak pomaličky znižovať trvalý ťah šliach na 1. a 2. článok palca.

Riečny štrk: Zožeňte si asi pol vedra štrku vo veľkosti od 2 cm po 4 cm oválneho tvaru. Najlepšie sú guľového a oválneho tvaru. Nasypte si ich do nízkej debničky a postavte sa na štrk bosí. V jednej polohe polohe vydržte 20 – 30 sekúnd, tým sa šľachy a svaly v chodidle natiahnu, potom prestúpte do druhej polohy. Cvičte asi 5 minút. Pred každým cvičením si štrk premiešajte, aby ste každý deň získali iný tvar podložky.

Polkruhové polienko: Malo by mať priemer asi 20 cm. Budeme na neho vystupovať bosý. Umiestnite ho najlepšie k niečomu, čoho by ste sa mohli pri cvičení držať. Jeho výhodou je, že pri priečnom postavení na špičky vieme tvarovať aj prednú, priečnu klenbu medzi palcom a malíčkom. Každý deň ráno a pred spaním na chvíľu postojme na polienku v každej polohe asi 30 sekúnd a hľadajme polohy, kedy cítite ťah na šľachy. Tým sa šľachy pomaly naťahujú a predlžujú. Pozor, neskáčeme, žiadne prudké pohyby, len pozvoľné došľapovanie a vždy 30 sekundová výdrž.

Gumená loptička: Gúľame ju medzi palcom a pätou a tým masírujeme obe šlachy nachádzajúce sa pod vnútornou klenbou.

Loptičky s tŕňmi: kúpte si viaceré veľkosti. Tŕne masírujú citlivé body na ploske a tým vnútro plosky aktivujú. Je to veľmi príjemné cvičenie.

Zaobstarajte si teraz všetky odporúčané veci a dva týždne cvičte. Potom sa sem znovu vráťte

7. pokračovaniediagnostika

Dnes budeme robiť zaujímavý test.

Dajte si chodidlá k sebe a pozrite sa zhora na svoje chodidlá. Sú obe vaše halluxy symetrické, alebo jeden hallux má väčší sklon/vbočenie, ako má ten druhý?

Ak halluxy nie sú symetrické, znamená to s najväčšou pravdepodobnosťou, že nemáte rovnako dlhé nohy. Nie neľakajte sa, väčšinou sú nohy od prírody rovnako dlho narastené, len jedna noha pri dajakom páde, na ktorý si už ani nepamätáte, vybočila z bedrovej jamky a efekt je taký, že človek odvtedy má nohy trochu výškovo posunuté, panva je akoby odvtedy naklonená. Nebolí to, len už nohy nie sú v správnej polohe. Človek pri bližšom skúmaní zístí, že má už roky jednu nohu o pár mm zdanlivo kratšiu. A prejaví sa to viditeľne až na halluxe.

Ako zistím, či mám rovnako dlhé nohy? Ľahnem si na brucho na posteľ, chodidla mám spustené voľne za hranou postele. Rodinný príslušník nech vám priloží päty k sebe a porovná. Ak päty nie sú presne vedľa seba, máme nerovnako dlhé nohy.

Čo s tým?

Vyhľadajte si na webe fyzioterapeuta, čo vykonáva Breusowu, alebo Dornovu masáž. Tieto masáže vedia vrátiť bedrové kĺby znovu do správnej polohy a tak sa nohy znova vyrovnajú. Ak ale máte halluxy rovnaké, pokojne pokračujte 5. pokračovaním. Ak nie, najbližší týždeň hľadajte dobrého maséra na Dornovu masáž (skôr Dornove naprávanie) a objednajte sa.

8. pokračovanie

Musíme sa teraz už začať venovať rokmi zúženej a poklesnutej priečnej klenbe a oživeniu rokmi stuhnutých šliach medzi prstami v priečnej klenbe (je to klenba medzi palcom a malíčkom). Pri halluxe nám totiž stuhnuté prsty a poklesnutá priečna klenba významne zhoršujú chôdzu.

Ako zistíte, v akom stave je vaša priečna klenba?

Zovrite ruky v päsť. Na ruke uvidíte štyri hánky. Podobné hánky – kopčeky vidno aj na nohe, ak podobne silno zovriete prsty chodidla. Ak ale vidíte kopček iba pri malíčku a pri palci, tak už máte poklesnutú priečnu klenbu. Ak sa pozriete na druhý obrázok zhora – obrázok vnútra poškodeného chodidla, tak uvidíte príčinu – oddialený palcový a malíčkový metatarz, pričom sa veľmi natiahli svaly, ktoré držali klenbu. Kvôli tomu klenba klesla, je už takmer rovná. Musíme metatarzy vrátiť do pôvodnej polohy. Poďme teraz priečnu klenbu precvičiť. Úplne napraviť, ak je poklesnutá sa nám ale asi už úplne nepodarí.

Celé roky ste možno prsty chodidiel neprecvičovali, ani nemasírovali, nestarali sa o plosku, nárt, kĺby a šľachy našich prstov. Mnohé šľachy aj na prstoch, aj pri metatarzoch máte už v chodidle poskracované a rokmi stuhnuté. Rôzne poškodenia máme v chodidle, jedny svaly sú skrátené, iné naopak veľmi natiahnuté.

Potrebná masáž prstov

Ľudia si často nechávajú roky kĺby prstov v tesných topánkach dlho bez primeraného rotačného a aj bez kývavého bočného pohybu, bez potrebného revitalizačného cvičenia. Uchytenia šliach sa následne zvonku pokryje minerálnymi usadeninami a aj tie časti kĺbov, kam už celé roky nedosahuje rotačný pohyb, sa v dôsledku toho zvnútra zanesú.  Aj svaly prstov sú potom skrátené a zoslabnuté, zákonite aj ich šľachy skrátené. Ľudia už roky s prstami nič nerobili, necvičili s nimi, nemasírovali ich. Musíme si ich všetky znovu vrátiť do kondície a znovu na 100% rozhýbať. Mnohé prsty možno už majú dokonca aj kladivkový tvar. Mali by sme si teraz uvedomiť, že sme si za dlhé roky reálneho nezáujmu o naše chodidlá skutočne vyrobili viac problémov.

Preskúmajme teraz ako na tom sme s kĺbmi palcov a prstov.

Umyte a osušte si nohy a pohodlne si sadnite na stoličku. Preložte si nohu cez koleno, aby ste pohodlne mohli rukami dosiahnuť na prsty. Budeme postupne precvičovať a znovu rozpohybovávať všetky kĺby prstov. Začneme palcom.

Znehybníme si palcový metatarz palca v nárte a pomalým krúživým pohybom začneme točiť druhý článok palca päť krát doprava a potom päť krát doľava, pričom slabo tlačíme do kĺbu v smere do vnútra chodidla. Pri točení v nárte pod kožou pekne vidíme, kde 2. článok končí a kde začína metatarz palca. možno vás prekvapí, ako hlboko nártu to je. Potom urobíme presne to isté, len pri tom druhý článok palca slabo ťaháme von.

Znehybníme teraz druhý článok palca a vykonáme to isté, ale s prvým článkom palca.

Následne prejdeme k druhému prstu „ukazováku. Ten už má tri články. Ten býva často palcom veľmi vytlačený nahor. Často je takto skoro znefunkčnený, je stuhnutý a tvarom vyzerá ako skoba (kladivkové prsty). Ale aj on sa dá postupne rozhýbať rovnakým cvičením. Začneme jeho spodným, dolným tretím článkom a rovnakým spôsobom ako pri palci postupne precvičíme všetky jeho články. Aj posledný maličký článok, kde je necht. Ide to, aj keď sa to nezdá. Podobne ho precvičíme, pevne len musíme pri tom znehybniť druhý článok. Po piatich otočkách, keď najprv článok tlačíme a potom ťaháme, nakoniec tento nechtový článok pár krát tlakom vyhneme smerom nahor – mal by mať možnosť pohybu až o 20°- dá sa vyhnúť nahor, pretože je to prirodzené. Na túto plôšku prsta sa totiž opiera noha pri konečnej fáze odvíjania kroku – preto sa vyhýňa prirodzene nahor až o 20°. Dosiahnuť tento uhol je preto veľmi dôležité, pretože umožňuje predĺžiť kontakt so zemou. Preto tento 20°uhol náklonu posledných článkov prstom si musíme novo prinavrátiť, oživiť a tak posledný článok prsta ho sfunkčniť.

Po rozhýbaní a pretestovaní všetkých prstov, nasleduje druhá časť cvičenia Precvičovanie susedných prstov nôh do tvaru písmena V:

Začneme od palca. Chytíme si do prstov palec a ukazovák . Oba prsty najprv vyhneme od seba (jeden prst tlačíme vpred a druhý dozadu). Tým sa vytvorí písmeno V. Až kam to ide. V krajnej polohe, kde už cítime bolesť (pozor, nepreháňať!) vydržíme 30 sekúnd – je to vlastne systém strečingu. Prsty si následne vzájomne vymeníme a vytočenie do V zopakujeme už v opačnom smere. Cítime pritom ťah vo vnútri tretích článkov prstov a priľahlého okolia – je to prejav skrátených šliach. Bolesť je tým ostrejšia, čím sú šľachy rokmi skrátenejšie a stuhnutejšie

Posunieme sa teraz o jeden prst ďalej. Podobným spôsobom teraz precvičujeme ukazovák s prostredníkom…. A postupne takto vystriedame a do písmena V vystriedame všetky susediace prsty.

Čo vyplýva z uvedeného cvičenia – testovania? Zisťujeme, kde nás čo bolí. Uvedené cvičenie, úpony a svaly pri zdravom chodidle nebolia. Čím viacej vás pri cvičení šľachy a kĺby prstov boleli, tým ste mali vaše chodidlo zanedbanejšie.

Odbočme teraz do teplej Indie. Tam nemusia v zime chodiť v teplých a tesno zašnurovaných topánkach, ale chodia v sandáloch, kde sandála je nastoknutá medzi palcom a ukazovákom. V Indii ženy aj preto nemajú halluxy. Svoje chodidlá pri domácich prácach dokonca bežne používajú ako my ruky. Palcom na nohe všeličo uchytia a podávajú si, keď majú plné ruky….Je to možné preto, že svaly v chodidle a na prstoch denne používajú a tie nezakrnú tak, ako sa to žiaľ stáva v našich studenších zemepisných dĺžkach….Preto naša denná masáž prstov na nohách má veľký zmysel.

Nasledujúce tri týždne budete denne, napríklad pri večerných TV správach uskutočňovať cvičenia prstov oboch nôh. Neminiete teda žiaden svoj čas – budete totiž robiť dve veci naraz. Aj pozerať TV správy, aj cvičiť prsty na nohách. Po troch týždňoch by ste už mali mať šľachové úpony v nárte a v prstoch pouvoľňované, zmäknuté a už by pri cvičení nemali bolieť.

Samozrejme vystupujte denne na polienko, gúľajte chodidlom loptičky, vystupujte na kamienky v ohrádke… precvičujte si tak úpony v ploske. Zo začiatku to bude trochu bolieť, ale ak denne budete cvičiť, tak stále menej.

Potom, cca o 2 týždne sa sem znovu vráťte, presunieme sa k ďalšiemu bodu.

9.pokračovanie

Predpokladám, že ste si už veľmi dobre rozpohybovali kĺby vašich prstov na nohách a pouvoľňovali si tiež skrátené šľachy a svaly prstov.

V tomto pokračovaní sa budeme venovať červenému hrbolu – bunionu, viditeľným symbolom halluxu. Ale my už vieme, že bunion je iba vrchol ľadovca. Bunion po anglicky znamená redkvička. Toto anglické označenie vtipne a veľmi výstižne vystihuje červený vzhľad halluxu.

Prečo je hallux červený? Lebo je stále zapálený a to je zle. Červená farba vyjadruje vždy zápalový proces. Vtedy je táto časť veľmi prekrvená. Telo sa úporne snaží poškodzovaný kĺb (je to teda vývinový proces a nie stabilizovaný stav – náklon palca sa stále zväčšuje) od bočného tlaku boku koženej topánky vyliečiť, čo sa mu ale stále nedarí, pretože kĺb je každý deň po obutí znovu a znovu dráždený, tlačený k boku tesnej topánky a tak je dennodenne poškodzovaný. Halux, čiže vrchol písmena V nám kolmo dosadá na pevný bok topánky, kde je silno zatlačovaný, palcový kĺb medzi metatarzom a druhým článkom palca je preto stále zapálený.

Z uvedeného je zrejmý odporúčaný spôsob nápravy. Musíme nášmu halluxu zmeniť farbu z červenej farby na farbu pokožky. Vtedy sa zápal zastaví. To sa nám podarí iba vtedy, ak dennodenný bočný tlak na náš hallux uvoľníme. Musíme tlak uvoľniť a preniesť nižšie, z kĺbu, na nižšiu časť palcového metatarzu, čím aj zmenšíme vyklonenie metatarzu smerom von. Dosiahneme to dvoma krokmi:

1. dosadacie plochy topánky, kam tlačí halux na bok topánky si označíme perom – v podstate je to celkom ľahká úloha, pretože príslušná časť kože na topánke je zväčša vydutá a stačí ju len okrúžiť perom. Topánky následne odnesieme k obuvníkovi s objednávkou, aby do topánky na označenom mieste vyrezal anatomické koliečko. Takto si upravíme väčšinu topánok (tam kde sa to dá, zvlášť na tých topánkach, ktoré máme počas dňa najdlhšie na nohe). Je už na vás, ktoré topánky si upraviť dáte a ktoré nie. Hlavne treba takto uvoľniť tie topánky, ktoré počas dňa nosíte najdlhšie.

Ďalším krokom je vytvorenie novej opory – musíme palcový halux odľahčiť – čo sa nám podarí pomocou tajpovacej pásky.

Preto bude vašou úlohou si v najbližších dvoch týždňoch okrem návštevy obuvníka si aj zohnať dve rolky tajpovacích pások v obchode pre športovcov.

Najbližší týždeň budete riešiť s vašim obuvníkom vytvorenie odľahčovacích otvorov pre vaše „redkvičky“ na vašich bežne nosených topánkach. Niekedy ale len postačí vyradenie topánok, kde bokčné steny topánok nesmerujú kolmo nahor, ale pod uhlom 45°.

Zídeme sa tu znovu, keď si zoženiete tajpovacie pásky.

V ďalších pokračovaniach budeme používať tajpovacie pásky na rôzne zaujímavé veci.

10.pokračovanie

Predpokladám, že už máte na najviac nosených topánkach vytvorené odľahčovacie otvory pre zapálené halluxy a tiež že ste si zohnali v predajni pre športovcov tajpovacie pásky. Dnes sa ich naučíme používať.

V našom prípade pásky použijeme na dve veci. Najprv pomocou nožnicami odstrihnutej a upravenej tajpovacej pásky si pritiahneme – vrátime palec do pôvodnej polohy. Následne stiahneme ďalšou páskou chodidlo pod haluxom – vychýlené metatarzy ( prvý a piaty) pritiahneme k sebe a tak ich vrátime do pôvodnej polohy.

Čiastočne si tak vytvarujeme aj spadnutú priečnu klenbu. Ťah a stiahnutie tajpami necháme pôsobiť maximálne tri dni, počas ktorých sa tkanivá chodidla budú skracovať a vracať do pôvodnej polohy. Po troch dňoch treba tajpy odstrániť, pár dní nechať chodidlo si oddýchnuť a potom tajpy znovu nasadiť.

Na obrázku vidno pôsobenie síl, ktoré zabezpečujú stiahnuté tajpy

Na obrázku vidieť smer síl, ako palcový tajp narovnáva palec do pôvodnej polohy a sily priečneho tajpu, ktoré vracajú palcový a malíčkový halux do pôvodnej polohy . Pre vysvetlenie, tajp je pružný a natiahnutím sa dajú vytvoriť tieto sily. To sa využíva na liečenie športovcov. Pre nich boli tieto tajpy pôvodne vyvinuté. teraz ich použijeme aj my.

Na you tube sa dá nájsť veľa inštruktážnych videí, ktorý postup tajpovania halluxu valgusu názorne znázorňujú. Nebudem preto robiť nové video – iba odkážem na tieto jestvujúce, verejne dostupné videá. Je ich ozaj veľa. Prosím, postupne si ich pootvárajte si ich, jedno z nich si vyberte a ďalej už postupujte podľa neho:

Ešte upozorňujem, že pre čisté strihanie tajpovacích pásiek je dobré mať pripravené ozaj dobre naostrené nožnice.

Anglické videá:

Bunion and Crooked Toe Kinesio Taping | Northern Soul channel – Bing video

Was tun beim Ballenzeh? | Tape bei einem Hallux valgus | Anleitung | Fußpflege | Ballen – Bing video

Acti-Tape – Big Toe – Toe / Hallux Valgus – Bing video

Tapen für den Hallux Valgus | Kintex® Anleitung zum Kinesiologie Tapen – Bing video

How to apply Kinesio Tape / Rocktape to a Hallux Valgus (Bunion) of Big Toe – Bing video

Kinesio tape for Hallux Valgus – Bing video

hallux valgus tapen | Medical Taping | FysioTape – Bing video

Hallux Valgus tapen – Anleitung Selbsttaping | PINOFIT – Bing video

Tapen für den Hallux Valgus | Kintex® Anleitung zum Kinesiologie Tapen – Bing video

a videá v češtine:

Kinesiotaping: tejpování vbočený palec – hallux valgus | Alza Tube – Bing video

Tejpování vbočeného palce – hallux valgus – kinesiotaping – YouTube

Ako sami uvidíte po otvorení viacerých videí, tak každé video znázorňuje tejpovanie vbočeného palca trochu odlišne. Vyberte si to, ktoré vám najlepšie vyhovuje. Sledujte aj prvé vaše pocity pri chôdzi. Mali by ste pri tom pocítiť úľavu, zlepšenie pocitu z chôdze.

V každom prípade, tajpy by ste na nohe nemali nosiť z hygienických dôvodov dlhšie, ako tri dni. Potom nohám doprajte na dva dni oddych a následne si spravte nový tajping. Po čase v tom získate dobrú prax. Ak použijete dve farby tajpov, bude to vyzerať v lete celkom pekne.

Priečne stiahnutie chodidla – priblíženie vybočeného prvého a piateho metatarzu nohy má aj ten efekt, že čiastočne vrátite priehyb aj spadnutej priečnej klenbe.

Pretože je čas, začať si vymieňať na našom facebooku aj osobné skúsenosti, mám prosbu aby ste tu vašimi doterajšími skúsenosťami nešetrili:

Aby som vyvolal výmenu skúseností , 1. ktorý tu zverejní svoje skúsenosti na fanpage – facebook zdravekolena.sk (facebook – viď hore), dostane zdarma knižku Stravou k paličke? Je to knižka, ktorá hovorí o minerálnej výžive a predávkovaní v našej dennej strave. Zvlášť o negatívnom vplyve prebytku fosforu na naše pohybové ústrojenstvo po 40 – ke, ale aj o kolagéne a mnohých zaujímavých veciach súvisiacimi so správnou výživou.

Iste ste už počas predchádzajúcich pokračovaní získali, či máte osobné praktické skúsenosti s halluxom. Ak si myslíte, že vaše skúsenosti sú naozaj zaujímavé a užitočné pre iných, tak napíšte o nich na facebook zdravekolena.sk. Na titulnej stránke kliknite na jeho ikonku, facebook sa vám otvorí. Je dôležité, aby bola medzi návštevníkov tejto stránky k pohybovým témam aj diskusia. Osobné skúsenosti, ktoré tam napíšete budú pre mnohých veľmi užitočné. Prax a informácie o nech sú veľmi dôležité.

11.pokračovanie

Dnešné pokračovanie bude krátke. Súvisí s troma stredovými prstami

Dobre sa pozrite na obrázok skeletu pretvoreného chodidla v úvode. Vidíte, ako sú pri haluxe sú tri stredové prsty natlačené na sebe. Musíme ich od seba postupne odtiahnuť – vrátiť do pôvodnej polohe. Pretože za desaťročia chodenia v úzkych topánkach sa šľachy medzi nimi stiahli a v tejto polohe sa nielen už fixovali, ale aj stuhli. Musíme ich znova vrátiť do správnej polohy.

Budeme to robiť tak, že napríklad pri sledovaní TV medzi tieto prsty nôh, teda do V- prstov na 30 sekúnd zastrčíme tri prsty ruky a budeme sa snažiť tlakom prsty prstov tlačiť smerom do chodidla, aby nám prsty celé do medzier zapadli. Tým budeme prsty nôh od seba aj bočne odďaľovať. Samozrejme, zo začiatku to bolí. A dosť, ak už máte chodidlo rokmi pretvorené. V ideálnom stave, pri zdravých nohách totiž zasuniete medzi chodidlové prsty všetky tri prsty rúk bez akýchkoľvek problémov, a nebude to bolieť. Ale už pri haluxom veľmi poškodených chodidlách to ide s ťažkosťami, prsty sa od seba oddialiť len tak po desaťročiach nechcú, šľachy medzi nimi sú už veľmi skrátené a stuhnuté, preto to bolí. Bolesť znamená že sa naťahujú skrátené šľachy. Ak to nejde pre veľkú bolesť naraz, skúšajte to zo začiatku iba po jednom prste a až postupne pridávajte ďalšie prsty. Používa sa pri tom technika strečingu. Teda prst zasunieme na 30 sekúnd, potom 5 sekúnd dotlačím ku koreňu prstov a prst vyberieme.

Dá sa na trvalejšie odďaľovanie prstov využívať na to špeciálne vyrábané gumeno – gélové vložky, ktoré si viete zakúpiť v predajni „Ortopedické pomôcky“ a to od rôznych výrobcov, sú ponúkané vo viacerých tvaroch Niektorý si určite vyberiete.

Účel tohto cvičenia prstov je to, aby stuhnuté chodidlo v dôsledku skrátených šliach medzi prstami sa uvoľnilo a mohli sme prejsť na sfunkčnenie úponov v ploske nohy, čo začneme robiť cca o dva týždne.

12. pokračovanie

Dnešné pokračovanie sa bude venovať oživovaniu a precvičovaniu systému šliach a jemných svalov v ploske našej nohy.

Niekedy ľudia chodili iba bosí. Ešte v 19. storočí ak dedinčania išli do mestečka na trh, išli bosí a až pred mestom si obuli čižmy. Títo ľudia netrpeli na halux, všetky svaly a šľachy chodidiel mali na svojich miestach a perfektne im fungovali. Až úzke a módne vytvarované topánky začali v 20. storočí spôsobovať deformácie. Návrat k pôvodnému spôsobu chodenia predstavuje smer topánok bar foot – to sú topánky, ktoré sú tvarovo prispôsobené prírodnému tvaru chodidla. Aj podrážka je tomuto spôsobu chodenia prispôsobená. Pre ludí s haluxom sú topánky typu bar foot prirodzenejšie a mohli by im pomôcť. Mohli by si ich preto časom zaobstarať. Predávajú sa často v na to špecializovaných bar foot obchodoch. Ale jedny takéto topánky stoja aj okolo 150 Euro.

Ľudia sa samozrejme prvý krát boja investovať takúto veľkú sumu. Budú mi tieto topánky na niečo zdravotne dobré? Nebudem ľutovať túto investíciu? Pre týchto ľudí mám jednu radu. Týmto topánkam sa dosť podobajú vlastnosťami topánky do vody, ako ich určite poznáte z predajných stánkov pri mori. Sú mnoho krát lacnejšie. Možno máte dokonca takéto topánky do vody už aj doma – kúpili ste ich predvlani pri mori, ako ochranu proti morským ježkom. Preto majú pevnú podrážku, odolnú voči prepichnutiu. Vyberte si tieto topánky, čo vyzerajú trochu ako balerínky, sú teda celkom pohľadné, zvlášť v lete a skúste v nich istú dobu po vonku chodiť – používajte ich na nerovných povrchoch v prírode a skúmajte, ako sa pri pohybe po nerovnostiach (napríklad po štrkovej ceste, či po povrchu v lese) cítite. Samozrejme, keď je suché teplé počasie. Po dvoch týždňoch testovania už približne budete vedieť, do čoho pri kúpe bar foodových topánok pôjdete.

Topánky bar foot si môžete ale lacno obstarať tak, že si ich môžete na mieru doma ušiť sami – sú také stránky na internete, kde si návod aj materiál na nemôžete objednať. Môžete si tak ušiť doma rôzne vzory, rôznych farieb, ak sa vám bude dariť, môžete ich ušiť a darovať aj jednotlivým členom rodiny.

Takže skúste si teraz v skrini v škatuli s vecami k moru nájsť vaše topánky do vody, alebo si ich kúpte. Najbližšie 1 – 2 týždne ich vonku pri chôdzi testujte, ako budete cítiť nerovnosti. Keďže som to sám skúšal, celé týždne v nich chodil, je to celkom príjemné. Aj keď sú odolné voči morským ježkom a ostrým skalám a ich podrážka je veľmi odolná proti prepichnutiu, napriek tomu je samozrejme dobré sledovať, kde s nimi stúpate.

13. pokračovanie

Dnes sa budeme venovať malíčkom na našich chodidlách.

Aj keď sú malé, sú veľmi dôležité. Viacej, ako si myslíme. Prsty sa pri chôdzi otvárajú ako vejár a chodidlo sa o ne opiera. Čím je vzdialenosť palca a malíčka väčšia, tým je naša stabilita pri chôdzi lepšia.

Skúsme teraz, ako sme na tom s našou stabilitou:

Postavte sa bosí na jednu nohu a druhé chodidlo si priložte ku kolenu . Potom toto chodidlo pomaly vystrite pred seba. Je to jeden z cvikov jogy na posilňovanie stability. Roztancovali ste sa pri tom, alebo nie?

Pokiaľ stojíte na jednej nohe, stojíte na troch bodoch plosky – päte a dvoch polguliach palcového a malíčkového haluxu. Tieto haluxy sú ale ešte predĺžené prstami, takže tento trojuholník je ešte stabilizovaný poslednými článkami všetkých piatich prstov. Všetky brušká prstov majú pevne dosadať na zemi, aj preto sa posledné články prstov dajú vyhnúť o 20° smerom nahor. Samozrejme platí to aj pre posledný malíčkový článok. Ako na tom s kontaktom brušiek prstov s podlahou ste, dobre uvidíte napríklad pri MP-MP masáži, ktorá je jedným z blogov na tejto www stránke. Pozrite sa pri jej vykonávaní po čase dole. Na kachličkách dobre vidno odtlačok vašich chodidiel. Pekne vidno aj korálky vašich prstov. Vidno všetkých päť odtlačkov brušiek prstov, alebo niektoré chýbajú? Dotýkajú sa vaše malíčky podlahy, alebo sú vo vzduchu? Ak nie, preskúmajte si vaše malíčky. Nie sú aj skrútené?

Na chodidle často máme až 2 buniony (redkvičky, teda haluxy). Veľký a malý. Ten malý halux je malíčkový halux. Mnohí ho doteraz nespozorovali, ale on tam už tiež môže byť. Vzniká z rovnakých dôvodov, ako aj ten veľký. Zároveň s veľkým haluxom by ste mali riešiť aj malý – malíčkový. Rieši sa to rovnako – zmiernením bočného tlaku – napríklad používaním topánok v tvare písmena V – teda napríklad bar footovej obuvy a nie topánok v tvare písmena A.

Čo sa týka malíčka, býva často vtlačený ďaleko od bočnej vonkajšej línie chodidla. Často je malíček dokonca aj abnormálne skrútený. Zistíme to tak, že ostatné nechty sú vodorovné, pričom ten malíčkový je dajako čudne vytočený.

Malíčkom zväčša nevieme vôľou samostatne pohnúť. Pritom bábätká malíčkami bežne pohybujú a snažia sa ním niečoho zachytiť. To ukazuje, ako sme svoje chodidlá a prsty na nohách roky zanedbávali.

Čo s tým?

V piatom pokračovaní je popísaná mobilizačná masáž prstov. Prečítajte si ju znovu. Cvičíte prsty každý deň pri TV? Pri jej uskutočňovaní majte na mysli, že malíček už bol vtlačený a natočený. Preto pri jedinom tomto prste sa snažte pri masáži malíčka malíček aj mierne vytáčať do správnej polohy, samozrejme to nepreháňajte. Úspech bude, ak aspoň zastavíte ďalšie natáčanie malíčka.

14.pokračovanie

Dnes budeme hovoriť o topánkach pre doma. Nemali by sme doma nosiť vyšmatlané papuče, ale mali by sme si obstarať pohodlné sandále pre doma. Prečo?

Predože doma chodíme po úplne rovnej ploche. A pretože doma pri chôdzi trávime veľkú časť dňa, tento čas musíme využiť na naprávanie deformovaných chodidiel našich nôh a nie si ich kaziť. Pre ten účel by sme si mali obstarať topánky, ktoré naše chodidlá liečia. Budem tu trochu robiť reklamu firme Birkenstock: Nemecká firma Birkenstock pred vyše sto rokmi vyvinula skvelé liečebné topánky, dodnes je tento typ topánok chránený ochrannou značkou.

Topánky typu birkenstock majú pre nás viaceré výhody: 1. Uchytenie palca je spravené tak, že:
udržuje palec v správnej polohe
2. jamka pod palcom a bočné vyvýšenie palec gravitačne udržujú palec v správnej polohe. Nedovolia mu posunúť sa nesprávne k susedným prstom.
3. Pre plosky nohy je výhodné, že majú anatomicky vytvarovanú celú spodnú časť topánok. Všetky tieto opatrenia napomáhajú liečiť hallux valgus. Skúste si zohnať aj vy takéto topánky a noste ich pre doma.

V princípe by sme teda mali nosiť dva druhy topánok:

Na doma – na rovné a tvrdé povrchy topánky typu birkestoock

Na von – na hrbolaté a mäkké povrchy topánky typu barfoot.

Ak sa to dá, mali by sme čo najviac chodiť bosí, prípadne používať ako ochranu nôh v prírode mäkké šľapky (napríklad topánky do vody), aby vnútro plosky bolo aktivované a začali sa uvoľňovať skrátené šľachy a posilňovali sa ochabnuté svaly v chodidle.

15.pokračovanie

Na uvoľnenie skrátených väzív v chodidle a uvoľňovaniu drobných svalov v chodidle potrebujeme čo najviac chodiť bosí. V byte tiež, ale keďže podlahy sú tu rovné, musíme si trošku pomôcť.

V byte sú niektoré miesta, kde stojíme na jednom mieste dlhšie. Je to miesto v kúpeľni pri umývadle a v kuchyni pri kuchynskom drese, prípadne aj pri sporáku. Na tieto tri miesta si namiesto koberčekov zoženieme hrubšie, gumené štrukturované rohože. Dôležité je, že ak ich budete kupovať, tak si ich na boso otestujte. Musia ísť do hĺbky chodidla. Pri každom státí na takejto rohoži budeme naše chodidlá hĺbkovo masírovať a tým ich uvoľňovať.

Nabudúce sa budeme venovať trigger pointu vbočeného palca, teda spúšťovému bodu, ktorý sa pre hallux valgus nachádza na vonkajšej strane lýtka.

Tento dôležitý, až kľúčový príspevok ale, keďže žiaden čitateľ ešte na facebooku nediskutoval – žiaden čitateľ blogu nepriniesol žiadne svoje skúsenosti, či názor na blog, autor sa domnieva, že nik jeho blog nečíta. Preto téma trigger pointu halluxu bude zverejnený až po tom, keď tu čitatelia zareagujú.

Priebežne je dôležité sledovať už príspevky čitateľov na facebookovej stránke zdravekolena.sk. Prosím preto čitateľov stránky, venujte čas príspevkom do vzájomnej diskusie. Aké sú vaše osobné rady a doterajšie skúsenosti s radami tu uverejnenými. Pohohlo vám niečo? Príspevkami, vašimi skúsenostiami pomôžete aj iným, bude to už o osobných praktických skúsenostiach. Noví návštevníci týchto stránok vám za to iste budú vďační..

Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.