Prečo denne 5 km chôdze?

Kvôli dobrému odvodu lymfy!

Stále málo ľudí vie, čo je LYMFA a prečo je u ľudí taká dôležitá. Pre ľudí je mimoriadne významná, pretože nám z tela odvádza splodiny a cudzorodé látky. Väčšina ľudí si myslí, že splodiny z tela odvádza krv. V konečnom dôsledku to síce je tak, ale až na úplnom konci, (ešte si o tom povieme), ale na odvádzanie škodlivých splodín z tela slúži špeciálny systém, nazývaný LYMFATICKÝ SYSTÉM.

Môžeme si ho priblížiť tak, že v tele sa jedná o akoby kanalizačný systém, ktorý zbavuje aj najvzdialenejšie miesta tela splodín, ktoré vznikajú pri fungovaní buniek ľudského tela. Lymfatický systém zabezpečuje sťahovanie metabolitov, teda škodlivých látok z medzibunkového priestoru.


Ľudia, zvlášť tí starší, by mali denne prejsť asi 5 km, aby im odvod splodín z tela cez lymfatický systém dobre fungoval!


Povedzme si teraz niečo o lymfatickom systéme. Veľmi sa podobá tomu krvnému, ale líši sa v priemere lymfatických ciev a vlásočníc – sú menšieho prierezu. Aj tok lymfy v nich je oveľa pomalší. Aristoteles ich popísal ako cievy s bielou krvou. Tá ním spomínaná biela krv je lymfa. Zloženie má podobné, ako má krvná plazma. Do tejto lymfy bunky tela vylučujú metabolity a cieľovou stanicou lymfy sú obličky ktorá znečistenú lymfu prefiltruje, metrabolity sa vylúčia močou a čistá lymfa sa vracia do tela.

Pohyb lymfy nezabezpečuje srdce, lymfa nemá žiadnu osobitnú pumpu. Lymfa sa do pohybu, od posledných končekov prstov až k hrudi (kde je lymfatický systém cez ductus thoracitus zaústený do krvného obehu), dostáva predovšetkým pohybom tela, teda činnosťou svalov. Kontrakciami svalov, dýchaním, či v najjemnejších vlásočniciach iba prostredníctvom pulzovej vlny v tepnách. Už z toho je zrejmé, aký je pre človeka a pre lymfatický systém pohyb dôležitý, bez pohybu sa mu spomaľuje tok lymfy a zhoršuje sa mu odvod metabolitov. A naopak, ak sa pravidelne pohybuje, je jeho telo dobre zbavované metabolitov z tela.

Ako to funguje? V zberných lymfatických cievach sa v pravidelných rozostupoch nachádzajú drobné spätné klapky. Pri každom kroku sa lymfa vďaka práce svalov, vo vlásočnici, či cieve o niečo vyššie potlačí. V cievach pri dokroku spätné klapky uzatvoria prierez ciev a tým zabránia spätnému toku lymfy. Pri každom pohybe svalov sa tak časť lymfy vypumpuje v smere k obličkám, ktoré nakoniec lymfu prefiltrujú. Škodliviny nakoniec odídu s močom a očistená lymfa sa s krvou vracia, spolu aj s výživou, k bunkám.

Nohy sú druhé srdce
Predovšetkým nohy fungujú ako pumpa lymfatického systému. Nohy sú naším druhým srdcom. Preto je veľmi dôležité, aby sme pravidelne chodili, mali nohy zdravé, aby sme mali zdravé kolená, aby nás neboleli a nebránili nám pohybovať sa. Aby sme si každý deň mohli spraviť 5 km prechádzku, pri ktorej nás naše nohy rýchlym pohybom pomôžu zbaviť sa škodlivín. Týchto 5 km dennej dávky chôdze sú veľmi prospešné pre naše zdravie. Ak môžete ísť napríklad do práce, či obchodu peši, choďte kvôli tomuto vždy radšej peši.

Čo robiť, ak sme napríklad v nemocnici na lôžku?
Je zrejmé, že pokiaľ sme niekoľko dní bez pohybu, tok lymfy sa veľmi spomalí. Človek to cíti ako pocit ťažoby, únavy. Telo, medzibunkový priestor je viacej zaplavený škodlivinami. Vtedy namiesto pohybu a našich nôh ale môže nastúpiť náhradná lymfatická pumpa a to sú ruky. Nimi si sami svojpomocne môžeme spraviť MANUÁLNU LYMFATICKÚ MASÁŽ. Môžeme si ju na sebe po istom zaškolení vykonávať sami. Pre našich blízkych, čo sú v nemocnici, im ju tu počas návštevných hodín môžete vykonať aj Vy. Budú sa potom cítiť oveľa lepšie.

Je to trochu iná masáž, akú poznáte. Robí sa povrchovo veľmi jemne, akoby pomalým hladením pokožky smerom k hrudi (lymfatický systém sa nachádza tesne pod kožou) a trvá oveľa dlhšie. Netreba ani tlačiť, ako pri bežnej masáži. Dôvod je ten, že prierez ciev je veľmi malý, musí sa dať tejto tekutine čas, aby lymfa sa cez tenké cievy pretlačila. Masážne pohyby smerujú v smere toku lymfy, nikdy nie proti a uskutočňuje sa po sekciách, pričom sekcie sa začínajú od hlavy. Postupuje sa po sekciách postupne, v smere nadol, až ku končekom prstov nôh. Dôvod je ten, že najprv musíme vyprázdniť predchádzajúcu vyššiu sekciu, aby mala kam natiecť lymfa z nižšej. Dobre to vysvetluje poučka: Plný pohár nenaplníš“. O lymfatickej masáži viacej si snáď povieme niekedy nabudúce.

Ľudia s problémami opúchajúcich nôh, čo je vlastne neodtekajúca lymfa, pravidelne chodia na lymfatické masáže (trvajú vyše hodiny). Tieto masáže prinášajú okrem fyzickej, aj psychickú úľavu, pretože masáž je veľmi príjemná. Masáž opuchnutých nôh je dôležitá, pretože táto masáž zbaví končatiny zastavenej lymfy a tým v nohách zlepší svalovú činnosť a odstráni nepríjemný pocit únavy nôh.

Najlepšia lymfatická masáž je ale pravidelná chôdza. Naše nohy sú najlepšou pumpou, nohy sú srdcom pre náš lymfatický systém.

Vedeli o tom aj naši predkovia. Práve efekt dobrého odvodu lymfy z lymfatického systému je základom príslovia: „Pohyb je zdravie“. Nezabúdajte na to!

Milý čitateľ, dočítali ste až na koniec tohto krátkeho blogu. Budem rád, ak mi k téme napíšete na môj e-mail:

zdravekolena1@gmail.com


Štítky:
Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.