Polyneuropatia

Niektorým ľuďom sa znižuje, alebo sa stráca citlivosť v končatinách. Môže sa jednať o polyneuropatiu.

Vyznačuje tým, že sa stráca myelín, obal nervových vlákien periférnych nervov v končatinách. Tým klesá prenos vzruchov cez nervy. Končatiny sa stávajú necitlivými.

Postihnutí potom udávajú brnenie chodidiel a končekov prstov rúk, pálenie chodidiel, až ich bolesť, podobné pocitu oziabania nôh a prstov v zime. Kvôli poškodeniu nervov postihnutí časom pociťujú neistotu pri chôdzi.

Pokiaľ máte podozrenie, že máte neuropatiu, urobte si teraz tri nasledujúce testy:

  1. Zavrite oči a spravte tri kroky dopredu. Pokiaľ pri tom strácate rovnováhu, môžete mať polyneuropatiu. Ak ale máte chôdzu pevnú, zrejme ju nemáte.
  2. Prejdite si končekmi prstov jemne po holom chrbáte chodidla. Ak si dotyk prstov necítite, jedná sa o polyneuropatiu.
  3. Postavte sa na jednu nohu a priložte chodidlo druhej nohy ku kolenu. Ak sa roztancujete a nebudete vedieť udržať rovnováhu, môžete mať polyneuropatiu.

Následkom poškodzovania a ubúdania nervových zakončení v chodidle je logické ubúdanie aj svalovej hmoty v končatinách a následné zhoršovanie schopnosti chôdze. Čo je nepríjemný vývoj pre ďalšie roky.

Polyneuropatií je viacej druhov:

Diabetická neuropatiaalkoholová polyneuropatiapolyneuropatia u Lymskej boreliózy s bolesťami v hybnom aparáte, toxická polyneuropatia – napr. po intoxikácii benzénom, sírouhlíkom, olovom, demyelinizačná polyneuropatia,  polyneuropatia pri reumatoidnej artritíde, polyneuropatia  po chemoterapi, 

Pri podozrení na polyneuropatiu vykoná lekár (neurológ) celkové vyšetrenie. Jedná sa predovšetkým o vyšetrenie pomocou elektromyografie (EMG) a niekedy aj biopsie nervov, či svalov.

Na vyšetrenie sa ale často v poradovníku čaká aj dva a pol mesiaca a pokiaľ sa jedná o súkromnú kliniku, za hodinové vyšetrenie sa platí aj niekoľko desiatok euro. Vyšetrenie citlivosti sa vykonáva jemným zapichávaním zašpicatenou tyčinkou do chodidla a pacient neurológovi nahlasuje citlivosť. Neurológ kreslí paličkou na koži rôzne čísla a pacient sa snaží určiť o aké číslo sa jedná…. Môže sa spraviť aj elektromyografia (EMG), čo je vyšetrenie elektrických biosignálov kostrového svalstva.

Po vyšetrení neurológ jednoznačne určí, či sa jedná o polyneuropatiu, alebo nie. A ak je prítomná, určí akého je stupňa.

Ale:

Pokiaľ sa pacient spýta, ako sa môže svojich problémov zbaviť, môže sa dozvedieť, že narušený obal nervových vlákien sa už nedá liekmi navrátiť do pôvodného stavu. Takže pomoc lekárov tu je veľmi problematická.

Po vyše dvoch mesiacoch čakania, nádejaní sa, že sa človek svojich problémov zbaví, sa človek väčšinou dozvie to, čo vlastne už tuší a navyše ešte aj to, čo nechce počuť. Za poplatok sa dozvie, že liečba vraj na to nie je. Vlastne sa dozvie, aby sa s tým zmieril, keďže sa s tým nedá nič nerobili. Neurológovia sú tak v podstate lekári, ktorí stanovia diagnózu polyneuropatiu, ktorú dnes liečiť ešte nevedia. Otázka je, za čo vlastne pacient zaplatí, keď liečba vlastne ani nie je?

Čo s neuropatiou?

Informácie o tom, že sa problémov nedá zbaviť, netreba počúvať. Vraj stratený myelínový ochranný obal nervov pri dnešnom stave poznania lekári liekmi vrátiť nevedia. Ale aspoň polovice vonkajších nepríjemných pocitov sa zbaviť dá. A tiež je tu nová nádejná metóda zmrazovania nervových vlákien. Pokrok a vývoj vedy časom predsa len prináša nové poznatky.

Ale aj dnes doma sa dá časti problémov zbaviť, minimálne ich zmierniť . Existujú na to dva spôsoby :

  1. Pri neuropatii atrofujú kvôli obmedzovaniu prenosu signálov postupne svaly. Svaly sú na kosti upnuté šľachami. Kvôli obmedzovaniu pohybovania svalmi sa tieto šľachy skracujú. A nepríjemné, akoby mravenčivé pocity v chodidle spôsobujú aj tieto skrátené šľachy. Postihnutí ich tiež cítia v chodidle ako tvrdé konopné špagáty.

Test skrátených šliach: Pokrčte prsty na nohách akoby v päsť a čo najviac vystrite chodidlo, ako baletka. Ak vo vnútri chodidla máte pocit že tu máte akoby tuhé povrazy a nie pružné šľachy, jedná sa o skrátené, stuhnuté šľachy. Tieto šľachy končatín treba cvičením znovu natiahnuť postupne do pôvodnej dĺžky. Dá sa to dosiahnuť po pár mesiacoch najlepšie večer pri TV, napríklad už vyššie popísaným testom/cvikom – čiže cvičenie prebieha tak, že skrčte nohu v kolene, zovrite spolu palec a prsty akoby v päsť a čo najviac, vystrite špičku chodidla vpred. Ak cítite, ako sa vám vo vnútri chodidla šľachy vystieračov naťahujú a je tu prítomná pichľavá bolesť, je to presne to, čo potrebujete. Šľachy rozťahujete strečingom. Vo vystretom stave chodidlo udržte 30 sekúnd a až potom uvoľnite. Toto opakujte viac krát, najlepšie 10x. Precvičte aspoň raz za deň.

Iné cvičenie zase naťahuje šľachy vystieračov prstov nôh. Na koberci sa posaďte na päty tak, aby prsty sa dotýkali podložky, smerovali dopredu, pričom s chodidlom zvierali 90° a sadnite si na ne – zatlačte váhou trupu na päty. Vydržte aspoň 30 sekúnd. Ak cítite pichľavú bolesť v pstoch, naťahujete svaly a šľachy vystieračov prstov.

2. Možnosťou odstraňovania nepríjemných pocitov pri poškodených nervov je, že myelínový obal sa časom tiež vie regenerovať. K tomu ale potrebuje bohaté prekrvenie a teda bohatý prísun výživy. Tiež potrebujeme z chodidla odviesť splodiny, ktoré bránia výmene živín. K tomu potrebujeme oživiť a dobre spriechodniť krvný a lymfatický systém v chodidle. A to je problém, pokiaľ noha a chodidlo už málo pracujú. Ako oblasť prekrviť čo najviac a tak ju omladiť? Môžete využívať MP- MP masáž. Už je témou jedného z blogov na tejto www stránke.

Pomocou MP-MP masáže musíte prekrviť chodidlo (plosku chodidla), kde pod kožou sú lymfatické kapiláry, podobne aj kožu chrbáta chodidla a nakoniec aj končeky prstov rúk.

Chodidlo teda už prekrvovať vieme pomocou medu, ťahom. Je to podrobne opísané v blogu “ MP-MP masáž„.

Ako prekrvíme končeky prstov na rukách a chrbát chodidla?

V podstate podobne, ako plosku nohy. Len tentoraz trochu medu nanesieme na chrbát chodidla. Med v malom množstve (na špičku lyžičky) roznesieme po chrbáte chodidla. Masáž pomocou medu a prstov na rukách vykonávame rýchlym odliepaním prstov rúk od chrbta chodidla. Masáž trvá asi 15 minút, až do doby, kedy pokožka na chrbte chodidla a na končekoch prstov sčervená. Vtedy ju skončíme.

Masáž sa tu vykonáva hlavne na ploche nad prstami, kde sa pod kožou nachádza vyššia koncentrácia lymfatických uzliniek – jedná sa tu o takzvané lymfatické jazierko. Nachádza sa práve na rovnej ploche nad prstami.

Okrem prekrvenia oblasti, uvedenú oblasť zbavujeme škodlivín a spriechodňujeme lymfatické kapiláry. Tak z nej zlepšíme odvod tu zhromaždených metabolitov.

Máme aj skrátené šľachy medzi prstami.

Skrátené drobné šľachy medzi prstami treba tiež naťahovať. Tomu sa venujú niektoré pasáže z blogu „Hallux valgus“, ale môžete robiť aj toto tretie cvičenie:

3. Cvičenie sa uskutočňuje na boso. Najprv sa prejdite okolo stola a dobre si zapamätajte pocit v chodidlách. Potom si sadnite, chodidlo si dajte na koleno a prsty rúk vložíme do drážky medzi prstami nôh a mäkkú časť prednej časti chodidla. Túto mäkkú časť, akýsi vankúšik ťaháme smerom k päte, pričom postupne opačným smerom druhou rukou postupne odťahujeme prsty nôh. pripomína to pohyb, ako keď sa pákou prehadzujú výhybky. Keď pri tom cítite silný odpor šliach v prstoch, vtedy naťahujete skrátené prstové šľachy. Uvoľňujú sa pri tom aj tkanivom obrastené nervy jednotlivých prstov. Zvlášť nerv medzi druhým (prsteníkom) a tretím prstom, ktorý spôsobuje najväčšie mravenčenie.

Toto cvičenie ešte následne doplňte masážou hlbokých partii priestoru medzi prstami. Často sú tu dlhoročné usadeniny solí. Kde sú, zistíte tak, že tieto oblasti po zatlačení ostro zabolia. Tieto oblasti musíme rozbiť masážou, po čase sa takto pouvoľňované minerálne soli telom všetky vstrebajú.

Zhruba po pár mesiacoch strečingov a MP-MP masáží sa môže stav polyneuropatie podstatne zlepšiť. Takže nie je pravdou, že sa vôbec nič nedá robiť.

K regenerácii šliach ale veľmi potrebujete aj kolagén. O tom, ako si ho vyrobiť a ako konzumovať sa dozviete v knižke Stravou k paličke? Odkaz na ňu nájdete vyššie, môžete si ju objednať.

Doplnok výživy:

Nervový systém používa meď na vytváranie ochranného myelínu nervových vlákien. Myelín je tuková látka, ktorá obklopuje nervové bunky a chráni ich pred poškodením. Je preto dôležité, aby naše telo malo aj dostatok medi. Telo denne potrebuje cca 1 mg medi ako výživového doplnku. Na Slovensku ale lekárne nepredávajú žiaden prípravok ako výživový doplnok medi, dá sa zohnať jedine v zahraničí. Meď sa telu dodáva integrovaná do glukonátu, ako cupfegluconat . Objednať si ho môžete na:

Kupfergluconat 100 St – shop-apotheke.com

Jedno balenie obsahuje 100 tabliet á 0,5 mg. Denné dávkovanie je 1 – 3 tablety denne. Pozor ale na predávkovanie, pretože meď je ťažký kov. Napriek tomu je meď pre človeka nevyhnutný (esenciálny) minerál potrebný pre viacero dôležitých ľudských funkcii.

Pokiaľ chcete získavať meď ale iba z bežnej výživy, medi sa najviac nachádza v telacej, alebo prasačej pečeni, a v morských mušliach.

A nakoniec tohto blogu: ak máte vaše osobné skúsenosti s polyneuropatiou, so svojimi skúsenosťami sa podelte na facebookovej stránke: zdravekolena.sk s inými čitateľmi tejto stránky.

Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.