Polyneuropatia

Niektorým ľuďom sa znižuje, alebo sa stráca citlivosť v končatinách. Môže sa jednať o polyneuropatiu.

Vyznačuje tým, že sa stráca myelín – obal nervových vlákien periférnych nervov v končatinách. Tým klesá prenos vzruchov cez nervy. Konce končatín, prsty a chodidlá sa postupne stávajú necitlivými, tŕpnu a mravenčia…

Postihnutí udávajú brnenie chodidiel a končekov prstov rúk, pálenie chodidiel, až ich bolesť, podobné ako je pocit oziabania nôh a prstov v zime. Niektorí to pociťujú naopak, ako horúčosť a pálenie chodidiel. Kvôli poškodeniu nervov postihnutí časom pociťujú neistotu pri chôdzi, strácajú rovnováhu a kvôli poklesu hmatových schopností končekov prstov na rukách im zrazu začínajú vypadávať drobné predmety z rúk, kľúče, hrnčeky…. Problémy sú ale väčšie v chodidle, ako v prstoch rúk.

Pokiaľ máte podozrenie, že máte neuropatiu, urobte si teraz tri nasledujúce testy:

  1. Zavrite oči a spravte tri kroky dopredu. Pokiaľ pri tom strácate rovnováhu, môžete mať polyneuropatiu.
  2. Prejdite si končekmi prstov jemne po holom chrbáte chodidla. Ak dotyk prstov necítite, môže sa jednať o polyneuropatiu.
  3. Postavte sa na jednu nohu a priložte chodidlo druhej nohy ku kolenu. Ak sa v postoji roztancujete a nebudete vedieť udržať rovnováhu, môžete mať polyneuropatiu. Tento cvik si spravte najprv so zavretými očami. Ak sa roztancujete spravte si ho kontrolne následne aj s otvorenými očami – ak sa teraz neroztancujete, nemáte ešte pokročilú polyneuropatiu.

4. Samozrejme mali by ste mať zároveň aj hore už spomenuté nepríjemné pocity mravenčenia v chodidlách a prstoch rúk.

Následkom poškodzovania a ubúdania nervových zakončení v chodidle, klesá fyzické zaťažovanie, takže neskôr pristupuje aj ubúdanie svalovej hmoty v končatinách a následné zhoršovanie schopnosti chôdze. Čo je nepríjemný vývoj pre ďalšie roky. Preto treba postihnuté svaly cvičiť, posilovať ich.

Polyneuropatií je viacero druhov-podľa primárnej príčiny:

Napríklad diabetickáalkoholová polyneuropatiapolyneuropatia u Lymskej boreliózy s bolesťami v hybnom aparáte, toxická polyneuropatia – napr. po intoxikácii benzénom, sírouhlíkom, olovom,  polyneuropatia pri reumatoidnej artritíde. Onkologickí pacienti v podstate vždy získajú polyneuropatiu  pri chemoterapi, preto už pri jej spustení treba začať cvičiť, nečakať kým problém dospeje. 

Pri podozrení na polyneuropatiu vykoná lekár (neurológ) celkové odborné vyšetrenie.

Na odborné vyšetrenie ale často postrihnutý čaká aj dva a pol mesiaca !!! a pokiaľ sa jedná o súkromnú kliniku, za hodinové vyšetrenie zaplatí aj niekoľko desiatok euro.

Vyšetrenie citlivosti lekár neurológ vykonáva napríklad jemným zapichávaním zašpicatenou tyčinkou do rôznych miest chodidla a pacient neurológovi nahlasuje citlivosť, či pichnutie cíti. Neurológ tiež kreslí paličkou na kožu chodidla tak odspodu, ako aj zvrchu rôzne čísla a pacient ktorý má zavreté oči má určiť o aké číslo sa jedná….

Po vyšetrení neurológ jednoznačne určí, či sa jedná o polyneuropatiu, alebo nie.

A ak je prítomná, určí akého je stupňa.

Môže sa spraviť aj kvalitnejšie vyšetrenie. Jedná sa o vyšetrenie pomocou prístrojov – elektromyografie (EMG). Tá je kvalitnejšia. Elektromyografia (EMG), je vyšetrenie elektrických biosignálov svalstva…. Pri nej sa povrchovými elektródami nalepenými na kožu končatín meria, ako rýchlo sa cez ne vedú signály. Slúži k rozlíšeniu, či sú poškodené priamo nervové neuróny, alebo iba obal nervu. Druhým spôsobom merania je elektromyografia, ktorá je bolestivejšia. Aktivita svalov sa tu monitoruje elektródou – ihličkou, ktorá sa zapichne do svalu a meria sa sval v kľude a keď je aktívny. Na základe toho sa rozlišuje, či sú nervy poškodené, alebo nie.

Ale:

Pokiaľ sa pacient lekára neurológa spýta, ako sa môže svojich problémov zbaviť, môže sa iba dozvedieť, že narušený obal nervových vlákien sa už nedá liekmi navrátiť do pôvodného stavu a pomoc je viac ako problematická.

Po vyše dvoch mesiacoch čakania, nádejí sa, že lekár – neurológ ho problémov zbaví, sa nakoniec postihnutý väčšinou dozvie iba to, čo vlastne nechce počuť – za nie malý poplatok sa dozvie, že liečba vraj nie je !!!

Vlastne sa od lekára v podstate dozvie, aby sa s tým zmieril, že sa s tým nič nedá robiť. Neurológovia sú tak lekári, ktorí iba stanovia diagnózu polyneuropatiu, ktorú ale dnes liečiť (ešte) nevedia. Otázka namieste je, za čo vlastne pacient zaplatí, keď liečba vlastne nakoniec ani nie je? Načo sa k nim vlastne má chodiť a čakať na poradie a potom aj dlho v čakárni?

Čo teda s neuropatiou?

Informácie o tom, že sa problémov nedá zbaviť, netreba až tak počúvať. Vraj stratený myelínový ochranný obal nervov pri dnešnom stave poznania lekári liekmi vrátiť nevedia.

Ale vyše polovice vonkajších nepríjemných pocitov sa zbaviť dá. Lekár by človeka s poškodením koncových nervov nemal len tak prepustiť. Je tu totiž ešte možnosť cvičení a masáží. A tiež je tu jedna úplne čerstvá novinka, nádejná metóda zmrazovania nervových vlákien, po ktorých vraj sa činnosť nervových vlákien vracia…. Pokrok a vývoj vedy časom predsa len prinesie nové možnosti. Ľudské telo má veľké schopnosti regenerácie, len potrebuje na to čas a aj našu podporu.

Sú určite v tomto prípade potrebné aj doplnky výživy:

Nervový systém používa meď na vytváranie ochranného myelínu nervových vlákien. Myelín je tuková látka, ktorá obklopuje nervové bunky a chráni ich pred poškodením. Potrebuje k tomu dostatok medi. Meď je esenciálnym (teda pre telo nevyhnutným) minerálom. Telo v strave denne potrebuje prijať cca 1 mg medi ako výživového doplnku. Na Slovensku ale lekárne dnes nepredávajú žiaden výživový doplnok na meď. Dnes sa takýto výživový doplnok dá zohnať jedine v zahraničí. Meď sa v zahraničí telu dodáva integrovaná, vo forme cupfegluconátu. Objednať/poslať si ho zo zahraničia môžete zásielkovou službou napríklad tu:

Kupfergluconat 100 St – shop-apotheke.com

Jedno balenie obsahuje 100 tabliet á 0,5 mg. Denné dávkovanie je teda1 – 3 tablety denne. Pozor ale na predávkovanie, pretože meď je ťažký kov. Z rozboru krvi si môžete dať zistiť, či v krvi máte predpísanú hladinu medi. Meď je pre človeka nevyhnutný (esenciálny) minerál potrebný pre viacero dôležitých ľudských funkcii, takže sa jeho obsah na základe požiadavky lekára zisťuje. Mal by to ale podľa mňa automaticky, pre úplnosť vyšetrenia zrejme asi požiadať štandartne neurológ. Ale bežne to nežiada. Pacient ho o to ale požiadať môže.

Pokiaľ chcete získavať meď iba z bežnej výživy, medi sa najviac nachádza v pečeni, alebo v morských mušliach.

Teraz jedna dobrá správa k polyneuropatii:

Doma, cvičením a masážami sa dá veľkej časti problémov zbaviť, či ich výrazne zmierniť.

Existujú na to dva spôsoby :

  1. Pri neuropatii kvôli poškodeniu nervov a teda obmedzovaniu prenosu signálov atrofujú postupne príslušné svaly a tuhnú väzy kĺbov chodidla. Svaly sú na kosti upnuté šľachami. Kvôli obmedzovaniu pohybovania svalmi sa tieto šľachy skracujú. A nepríjemné, akoby mravenčivé pocity v chodidle spôsobujú práve aj tieto skrátené šľachy a skrátené väzy. Totiž stuhnú väzy, ktorými sú kĺby držané v jamkách. Postihnutí ich potom cítia v chodidle ako tvrdé konopné špagáty (hlavne pri plnom vystretí chodidla dopredu ako baletka). Ľudia aj lekári si nepríjemné pocity skrátených šliach, väzov a úponov mylne zamieňajú s polyneuropatiou.

Test skrátených šliach: Nadvihnite koleno a zovrite prsty chodidla, akoby v päsť čo najsilnejšie. Následne zdvihnite nohu cca 20 cm nad zem a vystrite chodidlo a nohu vpred da vystrihte o špičky, tak, ako to robia baletky. Ak vo vnútri chodidla cítite, že v chodidle máte akoby napnuté tuhé špagáty, a nie pružné šľachy, jedná sa o skrátené, stuhnuté šľachy.

Tieto skrátené a stuhnuté šľachy končatín treba každodenným cvičením znovu natiahnuť do pôvodnej dĺžky postupne – vytrvalým denným opakovaným naťahovaním, cvičením ráno a pred spaním. Dá sa to dosiahnuť po pár mesiacoch. Ponúkajú sa tu na to tri cvičenia . Cvičenia je najlepšie robiť večer pri TV, robíte pri tom dve veci naraz, aj pozeráte TV a aj cvičíte, takže nemíňate čas. Cvičíte dokonca pri TV v kľude a v lehu na pohovke. Ale krátko viete šľachy natiahnuť kedykoľvek, aj keď čakáte na autobus.

  1. Cvik : prebieha už vyššie popísaným testom/cvikom – čiže cvičenie prebieha tak, že skrčíte nohu v kolene, zovrite spolu palec a prsty akoby v päsť čo najviac, a potom dopredu vystriete špičku chodidla – čo najviac vpred. Vystreté chodidlo napíname 30 sekúnd. Na týchto 30 sekúnd nikdy nezabudnite, je to 30 s pravidlo – budeme ho často používať. Ak cítite, ako sa vám vo vnútri chodidla šľachy zohýbačov prstov naťahujú a je tu prítomná pichľavá bolesť, je to presne to, čo potrebujete. Skrátené šľachy takto vlastne vraciate do pôvodnej dĺžky, rozťahujete strečingom. Vo vystretom stave chodidlo udržte 30 sekúnd, posledných 5 sekúnd ešte napnutie zosilnite a potom povoľte. Toto opakujte každý deň ráno po zobudení a večer pred spaním, viac krát, najlepšie 10x. Precvičujte aj pri vstávaní v posteli, aj pred spánkom.

Toto cvičenie najlepšie vykonáva pri bežnom bicyklovaní do práce – na pedále si chodidlá položte tak, že ich máte na vnútornom priehybe chodidla, a trochu skloňte chodidlo nadol – čiže akoby z pedálu na päte viselo, ale je stále na pedáli . Vždy vo fáza došliapnutia do pedálu chodidlo čo najviac cielene vystrite vpred a špičku chodidla pritom zatlačte nadol. Sedadlo si nastavte tak, aby ste nohy mali v navzdialenejšom bode pedálov úplne napnuté. Chodidlá pri šliapaní na pedále prehnite čo najviac špičkami k zemi. Pri točení pedálmi cítite, ako sa šľachy vo vnútri chodidla, pod prstami naťahujú. Je to to asi najpohodlnejšie cvičenie a celkom príjemné. Dokážete takto cvičiť bez veľkej námahy desiatky minút a pozorovať pritom krajinu.

2. Cvik: naťahujete šľachy vystieračov prstov nôh.

Robí sa to pomocou sedenia na prstoch nôh na bobku. Na koberci si kľaknite na kolená, lýtka smerujú dozadu. Chodidlá nasmerujte kolmo do podložky, pričom prsty smerujú dopredu a s podložkou zvierajú uhol 90°. Sadajte si teraz opatrne váhou trupu na päty tak, aby prsty chodidiel boli do podložky zatlačené čo najviac . Tým sa pôvodne 90 stupňový uhol prstov ešte o niečo zväčší. Vydržte tak 30 sekúnd. Ak cítite pichľavú bolesť v prstoch, cítite skrátenie šliach – a vtedy naťahujete svaly a šľachy vystieračov prstov. Časom, tak ako sa šľachy natiahnu, bolesť bude klesať. Cieľom je, aby nič v chodidle v tejto polohe časom nič nebolelo.

3. Cvik: vykonáva sa znovu na koberci (pri sledovaní TV) a vyžaduje zrolovaný uterák. Položte ho za chodidlá na koberec. Sedíte znovu kolenami spolu dopredu , chodidlá a tentoraz už aj prsty nôh smerujú tentoraz dozadu. Prsty nôh položte na zvinutú rolku uteráku. Priehlavky chodidiel teda ležia na koberci ale prsty ležia na vyvýšenej rolke. Trup začnite nakláňať dozadu, môžete sa aj vzadu podopierať oboma rukami. Tým sa začínajú napínať šľachy v priehlavku. Cítite, ako sa naťahujú väzy v priehlavku. Zaťaženie robte len také, aby ste cítili príjemné naťahovanie šliach a väzov v chodidle, vydržte v krajnej polohe 30 sekúnd.

Zlepšenie (klesanie bolesti v priehlavku) začnete pociťovať cca do mesiaca. Cvičíme každý večer pri pozeraní TV.

2. pokračovanie blogu:

Regenerácia nervov v chodidle

Myelínový obal nervov sa časom tiež vie regenerovať. K tomu ale potrebujeme bohaté prekrvenie a teda bohatý prísun živín do danej oblasti, ale aj odstránenie starých metabolitov v chodidle v ich okolí, ktoré bránia prísunu čerstvých živín.

Potrebujeme z chodidla (ale aj z prstov rúk) odviesť staré splodiny, ktoré bránia účinnej výmene živín. K tomu potrebujeme oživiť a dobre spriechodňovať lymfatický systém v chodidle, ktorý odvádza metabolity. A to je problém, pokiaľ noha a chodidlo málo pracujú, pretože odvod splodín (lymfy) zabezpečuje pohyb nôh. To, že cievny a lymfatický systém v nohe nefunguje spoznáte tak, že chodidlo je pri dotyku studené. Ak systém dobre funguje, a chodidlo je dobre prekrvená, je chodidlo na dotyk teplé. Ako oblasť prekrviť čo najviac a tak ju omladiť? Môžete k tomu využívať MP- MP masáž. Vyvinul som ju špeciálne pre vás – je témou jedného z blogov na tejto www stránke. Prečítajte si ho v blogu MP-MP masáž. Praktizujte ju povedzme dva krát za mesiac, teda á 2 týžne.

Pomocou MP-MP masáže si výborne prekrvíte chodidlo (plosku chodidla).

Ako to funguje? Tesne pod kožou, kde sú nervové zakončenia a rôzne senzory sú zároveň aj jemné lymfatické kapiláry, ktoré odvádzajú z kože metabolity. Pomocou MP MP masáže neprekrvíte len dolnú plochu chodidla, ale vieme prekrviť aj kožu chrbta chodidla a nakoniec aj končeky prstov rúk. Je dôležité, aby nervy mali dostatok čerstvej krvi a teda výživu, aby sa mohli regenerovať.

Chodidlo budeme prekrvovať pomocou lesného medu, pričom sa používa ťah (!!!). Tým že sa med na kožu prilepí, bude sa pri chôdzi na mieste odťahovať koža od svalov. V koži je množstvo zakončení lymfatických kapilár, ktoré takto vieme tiež zároveň prečistiť a tak spriechodniť.

Ako presne prekrvíte končeky prstov na rukách a chrbát chodidla? Podrobne je to opísané v blogu “ MP-MP masáž„, otvorte si ho (po prečítaní tejto časti).

Tu je popis len v skratke: Chrbát chodidla prekrvíte podobne, ako plosku nohy. Len tentoraz trochu medu nanesieme na chrbát chodidla a budete k tomu ešte potrebovať prsty rúk. Med na prstoch bude prostriedok na odťahovanie kože chrbta chodidla. Med v malom množstve (na špičku lyžičky) roznesiete po chrbte chodidla a budeme využívať jeho vlastnosť, že lepí. Masáž pomocou medu a prstov na rukách vykonávame rýchlym odliepaním brušiek prstov rúk od chrbta chodidla, kedy prsty na rukách za sebou rýchlo ŤAHAJÚ kožu chrbátu chodidla. Masáž trvá asi 15 minút, až do doby, kedy pokožka na chrbte chodidla a na končekoch prstov sčervená. Vtedy MP MP masáž ukončíme. Po masáži cítime, že teplota príslušnej plochy chodidla sa zvýšila.

Masáž sa vykonáva najprv na spodnej ploske a potom na hornej ploche nad prstami nôh, kde sa pod kožou nachádza vysoká koncentrácia lymfatických uzlín – jedná sa tu o takzvané lymfatické jazierko. Nachádza sa na rovnej ploche tesne nad prstami nôh. Musíme masáže spodnej plosky a hornáho chrbátu nohy pravidelne striedať.

Okrem potrebného pravidelného prekrvovania postihnutých oblastí, uvedenú oblasť takto aj zbavujeme škodlivín a spriechodňujeme lymfatické cesty. Tak z nej zlepšíme odvod nazhromaždených škodlivých metabolitov.

Pre tých čo radi experimentujú, môžu ešte po čase do používaného medu pridať rozpolenú feferonku, alebo pálivú papričku. Nachádza sa v nich totiž účinná látka kapsaicín. Tento páli a ešte viacej aktivuje kapilárové krvné zakončenia v koži. Pozitívne účinky tohoto alkaloidu prispievajú k podpore krvnej cirkulácie. Na prvý krát pridajte len trošku, ak budete s feferónkou v mede spokojný, tak môžete koncetráciu kapsaicínu v mede zvyšovať použitím rôznych druhov oveľa pálivejších papričiek…

Pokiaľ bolo chodidlo u neurológa necitlivé na ihličkový test, tak pokus s papričkami ukáže, do akej miery sú nervové ukončenia v chodidle nefunkčné. Možno prispejú k aktivizácii nervových zakončení. Pokusom sa medze nekladú…

3. pokračovanie blogu:

Mäkké techniky

Teraz sa zameriame na mäkké techniky. Vekom sa povrchová vrstva kože často prirastie na svaly, ktoré sú pod ňou. Koža prirastie na fascie, čo je blana, ktorá obaľuje každý sval. Fascie poznáte z kuchyne – pri známom odblaňovaní mäsa – blany, to sú vlastne tie fascie. Toto prirastenie kože v časti horného chrbta chodidla, musíme teraz odstrániť. Robí sa to pomocou tzv. mäkkých techník. Opimálne by bolo ak chodíte k masérovi či masérke, aby ste ho požiadali, aby vám na chrbáte oboch chodidiel spravil mäkké techniky. Tak vás to aj naučí, -ak sa pri tom budete so záujmom pozerať. Aby ste si mohli mäkké techniky už nabudúce robiť sami doma. Lepšie je to u maséra raz vidieť, ako tu raz čítať. Mäkké techniky sa robia tak, že pomocou prstov oboch rúch sa spraví z kože vlna, či riasa, prehne sa do pol oblúka a pomocou oboch palcov sa táto kožná riasa tlakom pomaly presúva. Toto zriasenie sa volá Kiblerova riasa. Pri jej presúvaní cítime, ako sa blany fascie a kože od seba odtŕhajú. Je to samozrejme aj trochu bolestivé, vnútri to pri posune kožnej riasy niekedy aj riadne pichá, dá sa to ale vydržať – ale nakoniec je to aj celkom príjemné, pri odchode potom cítite v nohách príjemne uvoľnený a teplý pocit. Čo sa stalo? Svaly sú zrazu oslobodené , nie sú prirastené na kožu a majú voľnosť pohybu a aj krvné cievy sú slobodnejšie, zrazu tam priteká viacej krvi ….. Práve pocit tŕpnutia a mravenčenia, ktoré lekári neurológovia pripisujú chybne iba polyneuropatii sú sčasti spôsobené nie ubúdaním mielínu, ale aj nepríjemným pocitom napätia pri prirastenej koži k fasciám – svalom kože pod chrbtom chodidla. Ak proces odtŕhania veľmi bolí, treba kožu od svalov odtŕhať pomalšie a radšej opakovane. Nikam sa neponáhľame. Keď sa naučíme od masérky, maséra, ako sa robí mäkká technika, a Kiblerova riasa, tak si pri pozeraní TV chrbát chodidla spracúvávame mäkkou technikou prstami už sami , a nám vyhovujúcou intenzitou a tempom…..

4. pokračovanie blogu:

Máme aj skrátené väzy medzi jednotlivými prstami.

Tieto skrátenia tiež spôsobujú pocity, akoby to bola neuropatia. Skrátené drobné šľachy medzi prstami , väzy, treba tiež naťahovať. Tomu sa venujú viaceré pasáže z blogu „Hallux valgus“.

Preto tu túto masáž popíšem tu tiež len skrátene, nájdete ju ale v príslušnom blogu.

Cvičenie sa uskutočňuje na boso. Najprv sa prejdite okolo stola a dobre si zapamätajte pocit v chodidlách. Potom si sadnite, chodidlo si položte krížom na koleno.

Najprv prsty rúk vložíme do drážok medzi prstami nôh . Prostredník je stred, chodidlo rozťahujeme vľavo a vpravo od stredového prostredníka. Prsty vložíme do medzier okolo prostredníka a zväčšujem medzery pod prstami. Medzery tam vďako nosenie nevhodnej, stiesnenej obuvy často už roky či desaťročia nie sú a preto to môže byť na prvý krát skutočne bolestivé.

Po tomto novovytváraní medzier medzi prstami nasleduje naťahovanie aj skrátených väzov a šliach medzi prstami. Ako sa to robí? Budeme si protismerne vyklápať susediace prsty do tvaru písmena V. Pripomína to pohyb, ako keď sa pákou prehadzovali železničné výhybky. Postupne začíname krajným palcom a ukazovákom- protismerne si ich opačne vyklopíme do krajných polôh až takmer k prahu bolesti. Následne vykláňame vždy ďalšie dva susedné prsty do písmena V. Keď zacítite silný odpor šliach a väzov v prstoch a cítite vo vnútri ostrú bolesť, práve vtedy naťahujete skrátené vnútorné prstové šľachy. Vydržíme 30 sekúnd. Uvoľňujú sa pri tom aj tukovým tkanivom obrastené nervy jednotlivých prstov. Zvlášť nerv medzi druhým (prsteníkom) a tretím prstom, ktorý spôsobuje najväčšie mravenčenie.

Toto cvičenie ešte následne doplňte masážou hlbokých partii priestoru medzi prstami. Často sú tu dlhoročné usadeniny solí. Kde sú, zistíte tak, že tieto oblasti po zatlačení ostro bolia. Tieto oblasti musíte hnetením prstamie uvoľniť masážou, po čase telo tu pouvoľňované minerálne soli a metabolity všetky vstrebe. Studené prsty pri tomsa prekrvia a následne zohrejú. Čím viac, tým lepšie sme „cvičili“.

5. pokračovanie blogu

Medzery medzi prstami nôh. Mravenčenie nôh nám často spôsobuje aj stisnuté a následne toho stuhnuté chodidlo. Čo sa stalo? desaťročia chodíme v tesných topánkach a pôvodné medzery medzi prstami sa stratili. Je to takto fixované a mýlime si to s normálom. To je ale práve chybné. Pokiaľ sa pokúsime strčiť prst medzi prsty tak to veľmi bolí. A to je veľmi zle, sú to zanedbané chodidlá. Medzi prsty sa správne majú bezbolestne strčiť až dva prsty vedľa seba. A to aj medzi malíček a prstenník. Postupne zväčšujte tieto medzery cvičením, tak, že medzi dva prsty na chodidle strčíme prst a držíme 30 sekúnd. Postupne takto vystriedame všetky medzery medzi prstami.

Pokročilejšie cvičenie je, že vložíme prsty jednej ruky už nie len jeden, ale do dvoch susedných medzier a nakoniec troch medzier.

Vrcholom rozťahovania bude, keď do medzier medzi prstami budeme vkladať po dva prsty….

K takémuto stavu dospejeme cca po 40 dňoch každodenného rozťahovania prstov.

Bonus tohoto cvičenia je, že získate úplný iný pocit pri chôdzi na boso, ako pred týmto cvičením. A budete cítiť, ako vaše mravenčenie kleslo na polovicu.

6. pokračovanie blogu:

Lepšie topánky

Ďalšie cvičenie postihnutých chodidiel znamená vyjsť z tesne uzavretých topánok, kde boli desaťročia utláčané a chodilo získalo iný vzhľad. Potrebujete chodiť čím viacej na boso, kúpiť si širšie, najlepšie barfoodové topánky a tiež aj začať správne chodiť po vonkajšej hrane chodidiel. Prečítajte si o správnej chôdzi v blogu Hallux valgus v ich 2. pokračovaní. Ak skúsite chodiť naboso po koberci po vonkajšej hrane chodidiel, uvidíte ako prsty oboch nôh vám zdola mávajú ako krídla a pocítite úplne iný pocit v chodidlách. Chodenie na boso znovu oživuje propriceptory, čo sú nervové zakončenia na ploske, ktoré majú veľkú rolu pri zaisťovaní rovnováhy. Naša noha pri dopade spôsobuje frekvencie, dopadové sily spôsobujú rozkmitanie zeme. Pokiaľ niekto zažil bežiacu čriedu diviakov v lese, alebo bol na dostihu koní iste vie, že zem sa pri tom chveje. Podobne aj človek vždy rozkmitá zem, ale slabšie, ale vibračné senzory nôh to zachytia. Predstavujú až 80% senzorov plosky nohy. Telo vie podľa frekvencii rozoznať o aký povrch sa pred ním jedná, či o tvrdý povrch, či o mäkké blato, alebo lístie. Prijatým frekvenciám prispôsobuje svalové napätie nôh, preto je ich dobre cvičiť napríklad chôdzou naboso. Musíme oživiť tieto senzory, pocit v polyneuropatiou postihnutých chodidlách sa tak zlepší.

Tlakové senzory je dobré hlboko masírovať na gumených rohožkách, čo sa napríklad dávajú pred dvere. Napríklad na gumenej s krúžkami. Takúto rohožku si dajte napríklad pred kuchynský dres a vždy keď budete variť, alebo umývať riad stojte na nej na boso. Aspoň raz za deň musíte chodidlá oslobodiť z topánok a zanedbané nervy trénovať ich chôdzou na boso, či prešľapovaní na štruktúrovaných plochách – teda na predložkách pred dvere so vzorom – pri kúpe si ich vyskúšajte na boso – čím viac budú bolestivo tlačiť do hĺbky chodidiel, tým lepšie. Časom sa bolesť zmierni. Bolí to preto, že chodidlá a vnútorné štruktúry nám stuhli v topánkach bez pohybu a pri postavení sa na takúto podložku sa pre ne nezvyklo naťahujú a to môže aj pár týždňov bolieť.

Malé svaly v okolí chodidla posilujeme aj rovnovážnom stáním na jednej nohe. Ak vy ste sa roztancovali (pretože svaly chodidiel máte slabé) tak sa pri tom pridržiavajte prstom operadla stoličky. Posilujete tým bočné svaly v nohe.

7. pokračovanie – časté menenie topánok

Toto pokračovanie bude krátke, spočíva v jednom odporučení: Počas dňa si niekoľko krát vymeňte topánky. Do práce choďte v jedných topánkach, v práci sa prezujte do druhých a po návrate domov si pre doma obujte ďalšie topánky. Každé topánky totiž umožňujú iný vnútorný pohyb chodidla….čím sa chodidlo vždy ináč masíruje. Najhoršie je celý rok chodiť v tých istých topánkach. Tiež v záhrade choďte bosí. Bosí chodievajte aj doma, a pri kuchynskej linke a pred umývadlom si dajte masážne PE rohože, aby ste automaticky si chodidlá aktivovali tlakom ostrých častí rohožiek. V obchode si ich skúste naboso.

Zhruba po pár mesiacoch cvičení, strečingov a MP-MP masáží a chodení po vonkajšej strane chodidiel sa môže stav polyneuropatie podstatne zlepšiť. Takže nie je pravdou, že sa nedá nič robiť. Odhadujem, že 80% problémov sa cvičením a horeuvedenými úpravami do pol roka stratí.

K regenerácii skrátených šliach a väzov je ešte veľmi potrebný aj kolagén. O tom, ako si ho vyrobiť a ako ho v strave prijímať píšem v mojej knižke Stravou k paličke? Objednajte si ju. Odkaz na ňu nájdete vyššie.

8. pokračovanie

Prstové ponožky

Na potrebné nočné udržanie medzier a teda trvalé roztiahnutie prstom je užitočné na noc vkladať medzi prsty rozťahovacie vložky.

Vyrobíme si tieto rozťahovacie vložky tak, že si pripravíme z mäkkých papierových servítok valčeky : servítky, alebo kuchynské papierové uterky nastriháma na 2 cm široké a asi 20 cm dlhé pásiky, ktoré následne zvinieme do tvaru valčekov. Budeme ich potrebovať spolu šesť. Pripravíme si aj biele ponožky. Pred spánkom medzi najmenšie prsty si vložíme tieto valčeky a aby počas spánku nevypadli tak si navlečieme na chodidlá biele ponožky. Je možné, že nad ránom sa zobudíte na pálivú bolesť medzi prstami. To znamená, že rozťahovanie za desaťročia pritlačených prstov, ktoré zvierajú nervy, chodidiel funguje. Pokiaľ sa na bolesť zobudíte už o 2. – 3. hodine, ponožky vyzujte a spite ďalej, ale na druhý deň valčeky rozviňte a o čosi skráťte. Pokiaľ sa zase už dlho nebudete budiť na ranný pocit bolesti, prsty sa už roztiahli a už rozťahovanie nefunguje, preto si môžete si vyrobiť nové valčeky z o čosi dlhších pásikov aby sme medzery medzi prstami znovu o dačo zväčšovali hrubšími valčekmi.

Samozrejme, prstami vždy večer aj cvičíme, rozťahujeme vôľou a aj masírujeme …

Uvedený postup má za úlohu uvoľniť priestor okolo nervov, ktoré vedú ku koncovým drobným nervom na koncoch prstov a takto postupne pouvoľňujú priestor tak pre plnohodnotný prísun živín krvou, ako aj pre spriechodnenie lymfatických žíl pre odvod metabolitov z prstov – čo znamená vyčistenie chodidiel od splodín a ich postupné ozdravenie. Takto sa poškodené nervy polyneuropatiou môžu sami postupne regenerovať.

Ešte odporučenie! špecializované obchody s ortopedickými pomôckami predávajú tzv. prstové ponožky, ktoré vedia spraviť ten istý efekt, ako lacný spôsob pomocou papierových valčekov medzi prstami. Kúpte si takéto prstové ponožky po odskúšaní papierových valčekov, aby ste vedeli akú hrúbku ponožiek žiadať. Žiadajte samozrejme tie, kde sú odstrihnuté“prsty“ , čiže prsty nôh z nich trčia. Na internete nájdete množstvo ponúk a výrobcov prstových ponožiek, mnohí vám tieto ponožky radi pošlú aj na dobierku..Objednajte ich aj pre rodinu – sú dobrým darčekom rodinu na Vianoce. Používajú sa primárne na spanie, nie na chodenie po byte. Ale sú aj také, v ktorých môžete chodiť aj cez deň – nahradzujú papuče.

9. pokračovanie

Cvičenia a fyzioterapia

Neurológ by vás mal poslať aj k fyzioterapeutovi. Pravidelné cvičenia zamerané špeciálne na polyneuropatiou poškodené nervy pozitívne stimulujú. Základom sú tu individuálne cvičenia s fyzioterapeutom. Fyzioterapeut pri tom používa techniky mäkkých tkanív, preťahovanie skrátených svalov a fascii (extenzory prstov, achilova šľacha, m. triceps surae, plantárna aponeuróza). Potrebné je vyhľadať fyzioterapeuta špecializovaného pre tieto problémy a dať si ním vypracovať cvičebný plán, ktorý treba dodržiavať. Fyzioterapeut sa zameriava hlavne na cvičenia na labilných podložkách, pretože je potrebné aktivovanie atrofovaných a zoslabnutých troch gluteálnych svalov, čo sú paradoxne až svaly panvy (!), ktoré sú zodpovedné za udržiavanie rovnováhy a ktoré sú takto polyneuropatiou tiež ovplyvnené.

Určite netreba počúvať rady systémom: Máte už svoj vek, nedá sa to vyliečiť…zmierte sa s tým. Keď sa s tým zmierite, tak polyneuropatia sa vám iba ešte zhorší. Ale ale budete cvičiť, chodidlá nôh si budete pri TV denne masírovať, tak za istý čas takmer o nej už nebudete vedieť.

10. pokračovanie– prstové ponožky

V nabudúcom pokračovaní budeme hovoriť o chodidlovom trojuholníku, ktorý zabezpečuje stabilitu pri chôdzi a pri stánii.

Milý čitateľ, dočítali ste až sem, pokiaľ sa vám článok páčil, napíšte mi na e mail:

zdravekolena1@gmail.com

Môžete pridať aj vaše osobné poznatky, postrehy a skúsenosti.

.

Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.