Polyneuropatia

Niektorým ľuďom sa znižuje, alebo sa stráca citlivosť v končatinách. Môže sa jednať o polyneuropatiu.

Vyznačuje tým, že sa stráca myelín, obal nervových vlákien periférnych nervov v končatinách. Tým klesá prenos vzruchov cez nervy. Konce končatín, prsty a chodidlá sa postupne stávajú necitlivými, alebo tŕpnu.

Postihnutí udávajú brnenie chodidiel a končekov prstov rúk, pálenie chodidiel, až ich bolesť, podobné pocitu oziabania nôh a prstov v zime. Niektorí to pociťujú naopak, ako horúčosť a pálenie chodidiel. Kvôli poškodeniu nervov postihnutí časom pociťujú neistotu pri chôdzi, strácajú rovnováhu a kvôli poklesu hmatových schopností končekov prstov na rukách im začínajú vypadávať predmety z rúk, kľúče, hrnčeky…. Problémy sú ale násobne väčšie v chodidle, ako v prstoch ruky.

Pokiaľ máte podozrenie, že máte neuropatiu, urobte si teraz tri nasledujúce testy:

  1. Zavrite oči a spravte tri kroky dopredu. Pokiaľ pri tom strácate rovnováhu, môžete mať polyneuropatiu.
  2. Prejdite si končekmi prstov jemne po holom chrbáte chodidla. Ak dotyk prstov necítite, môže sa jednať o polyneuropatiu.
  3. Postavte sa na jednu nohu a priložte chodidlo druhej nohy ku kolenu. Ak sa v postoji roztancujete a nebudete vedieť udržať rovnováhu, môžete mať polyneuropatiu. Tento cvik si spravte najprv so zavretými očami. Ak sa roztancujete spravte si ho kontrolne následne aj s otvorenými očami – ak sa teraz neroztancujete, nemáte ešte pokročilú polyneuropatiu.

4. Samozrejme mali by ste mať zároveň aj hore už spomenuté nepríjemné pocity mravenčenia v chodidlách.

Následkom poškodzovania a ubúdania nervových zakončení v chodidle neskôr pristupuje ubúdanie aj svalovej hmoty v končatinách a následné zhoršovanie schopnosti chôdze. Čo je nepríjemný vývoj pre ďalšie roky. Preto treba postihnuté svaly cvičiť, posilovať ich.

Polyneuropatií je viacej druhov podľa primárnej príčiny:

Napríklad diabetickáalkoholová polyneuropatiapolyneuropatia u Lymskej boreliózy s bolesťami v hybnom aparáte, toxická polyneuropatia – napr. po intoxikácii benzénom, sírouhlíkom, olovom,  polyneuropatia pri reumatoidnej artritíde. Onkologickí pacienti získajú polyneuropatiu  po chemoterapi. 

Pri podozrení na polyneuropatiu vykoná lekár (neurológ) celkové odborné vyšetrenie.

Na vyšetrenie ale často postrihnutý čaká aj dva a pol mesiaca a pokiaľ sa jedná o súkromnú kliniku, za hodinové vyšetrenie zaplatí aj niekoľko desiatok euro.

Vyšetrenie citlivosti lekár vykonáva napríklad jemným zapichávaním zašpicatenou tyčinkou do rôznych miest chodidla a pacient neurológovi nahlasuje citlivosť, či pichnutie cíti. Neurológ kreslí paličkou na kožu chodidla tak odspodu, ako aj zvrchu rôzne čísla a pacient má určiť o aké číslo sa jedná….

Po vyšetrení neurológ jednoznačne určí, či sa jedná o polyneuropatiu, alebo nie.

A ak je prítomná, určí aj akého je stupňa.

Môže sa spraviť aj kvalitnejšie vyšetrenie. Jedná sa o vyšetrenie pomocou prístrojov -elektromyografie (EMG). Tá je kľúčová. Elektromyografia (EMG), je vyšetrenie elektrických biosignálov svalstva…. Pri nej sa povrchovými elektródami nalepenými na kožu končatín meria, ako rýchlo sa cez ne vedú signály. Slúži k rozlíšeniu, či sú poškodené priamo nervové neuróny, alebo iba obal nervu. Druhým spôsobom merania je elektromyografia, ktorá je bolestivejšia. Aktivita svalov sa tu monitoruje elektródou – ihličkou, ktorá sa zapichne do svalu a meria sa sval v kľude a keď je aktívny. Na základe toho sa rozlišuje, či sú nervy poškodené, alebo nie.

Ale:

Pokiaľ sa pacient spýta, ako sa môže svojich problémov zbaviť, môže sa iba dozvedieť, že narušený obal nervových vlákien sa už nedá liekmi navrátiť do pôvodného stavu a pomoc je viac ako problematická.

Po vyše dvoch mesiacoch čakania, nádejaní sa, že lekár – neurológ ho problémov zbaví, sa nakoniec postihnutý väčšinou dozvie iba to, čo vlastne nechce počuť – za nie malý poplatok sa dozvie, že liečba vraj nie je.

Vlastne sa od lekára v podstate dozvie, aby sa s tým zmieril, že sa s tým nič nedá robiť. Neurológovia sú tak lekári, ktorí stanovia diagnózu polyneuropatiu, ktorú ale dnes liečiť (ešte) nevedia. Otázka namieste je, za čo vlastne pacient zaplatí, keď liečba vlastne nakoniec ani nie je?

Čo teda s neuropatiou?

Informácie o tom, že sa problémov nedá zbaviť, netreba až tak počúvať. Vraj stratený myelínový ochranný obal nervov pri dnešnom stave poznania lekári liekmi vrátiť nevedia.

Ale vyše polovice vonkajších nepríjemných pocitov sa zbaviť dá. Lekár by človeka s poškodením koncových nervov nemal len tak prepustiť. Je tu totiž ešte možnosť cvičení a masáží. A tiež je tu jedna úplne čerstvá novinka, nádejná metóda zmrazovania nervových vlákien, po ktorých vraj sa činnosť nervových vlákien vracia…. Pokrok a vývoj vedy časom predsa len prinesie nové možnosti.

Sú potrebné aj doplnky výživy:

Nervový systém používa meď na vytváranie ochranného myelínu nervových vlákien. Myelín je tuková látka, ktorá obklopuje nervové bunky a chráni ich pred poškodením. Potrebuje k tomu dostatok medi. Meď je esenciálnym (teda pre telo nevyhnutným) minerálom. Telo v strave denne potrebuje prijať cca 1 mg medi ako výživového doplnku. Na Slovensku ale lekárne dnes nepredávajú žiaden výživový doplnok na meď. Dnes sa takýto výživový doplnok dá zohnať jedine v zahraničí. Meď sa v zahraničí telu dodáva integrovaná, ako cupfegluconat. Objednať/poslať si ho zo zahraničia môžete zásielkovou službou napríklad tu:

Kupfergluconat 100 St – shop-apotheke.com

Jedno balenie obsahuje 100 tabliet á 0,5 mg. Denné dávkovanie je 1 – 3 tablety denne. Pozor ale na predávkovanie, pretože meď je ťažký kov. Z rozboru krvi si môžete dať zistiť, či v krvi máte predpísanú hladinu medi. Meď je pre človeka nevyhnutný (esenciálny) minerál potrebný pre viacero dôležitých ľudských funkcii, takže sa jeho obsah na základe požiadavky lekára zisťuje. Mal by to ale podľa mňa automaticky, pre úplnosť vyšetrenia zrejme asi požiadať štandartne neurológ. Ale bežne to nežiada.

Pokiaľ chcete získavať meď iba z bežnej výživy, medi sa najviac nachádza v pečeni, alebo v morských mušliach.

Teraz jedna dobrá správa:

Doma, cvičením a masážami sa dá veľkej časti problémov zbaviť, či ich výrazne zmierniť.

Existujú na to dva spôsoby :

  1. Pri neuropatii atrofujú kvôli poškodeniu nervov a teda obmedzovaniu prenosu signálov postupne svaly a tuhnú väzy kĺbov chodidla. Svaly sú na kosti upnuté šľachami. Kvôli obmedzovaniu pohybovania svalmi sa tieto šľachy skracujú. A nepríjemné, akoby mravenčivé pocity v chodidle spôsobujú práve tieto skrátené šľachy a skrátené väzy. Totiž stuhnú väzy, ktorými sú kĺby držané v jamkách. Postihnutí ich potom cítia v chodidle ako tvrdé konopné špagáty hlavne pri vystretí chodidla. Ľudia aj lekári si nepríjemné pocity skrátených šliach, väzov a úponov zamieňajú s polyneuropatiou.

Test skrátených šliach: Nadvihnite koleno a čo najsilnejšie zovrite prsty chodidla, akoby v päsť. Následne vystrite chodidlo a nohu vpred do špičky, tak, ako to robia baletky. Ak vo vnútri chodidla cítite, že v chodidle máte akoby napnuté tuhé povrazy, a nie pružné šľachy, jedná sa o skrátené, stuhnuté šľachy. Tieto šľachy končatín treba cvičením znovu natiahnuť do pôvodnej dĺžky vytrvalým, postupne, opakovaným denným cvičením. Dá sa to dosiahnuť po pár mesiacoch. Cvičenie je najlepšie robiť večer pri TV, na pohovke, ale aj kedykoľvek, keď idete okolo stola.

  1. cvičenie: už vyššie popísaným testom/cvikom – čiže cvičenie prebieha tak, že skrčíte nohu v kolene, zovrite spolu palec a prsty akoby v päsť čo najviac, a potom vystrieme špičku chodidla čo najviac vpred. Držíte 30 sekúnd. Ak cítite, ako sa vám vo vnútri chodidla šľachy vystieračov naťahujú a je tu prítomná pichľavá bolesť, je to presne to, čo potrebujete. Skrátené šľachy takto vlastne vraciate do pôvodnej dĺžky, rozťahujete strečingom. Vo vystretom stave chodidlo udržte 30 sekúnd, posledných 5 sekúnd ešte napnutie zosilnite a potom povoľte. Toto opakujte každý deň ráno po zobudení a večer pred spaním, viac krát, najlepšie 10x. Precvičujte pri vstávaní v posteli.

Toto cvičenie sa tiež veľmi dobre robí pri bicyklovaní – na pedále si chodidlá položte tak, že dosadajú na vnútorný priehyb päty, akoby z nich viseli. Vždy pri šliapaní ich tlačte a vystierajte dole. Sedadlo si nastavte tak, aby ste nohy mali v navzdialenejšom bode pedálovania úplne napnuté. Chodidlá pri šliapaní na pedále prehnite čo najviac špičkami k zemi. Pri točení pedálove potom cítite, ako sa šľachy v chodidlách naťahujú. Je to to asi najpohodlnejšie cvičenie a aj celkom príjemné. Dokážete takto cvičiť bez veľkej námahy desiatky minút a pozorovať pritom krajinu.

2. cvičenie: naťahujte šľachy vystieračov prstov nôh. Na koberci si kľaknite na kolená, lýtka smerujú dozadu. Chodidlá nasmerujte kolmo do podložky, pričom prsty smerujú dopredu a s podložkou zvierajú uhol 90°. Sadajte si teraz opatrne váhou trupu na päty tak, aby prsty chodidiel boli do podložky zatlačené čo najviac , tým sa pôvodne 90 stupňový uhol prstov ešte o niečo zväčší. Vydržte tak 30 sekúnd. Ak cítite pichľavú bolesť v prstoch, vtedy naťahujete svaly a šľachy vystieračov prstov.

3. cvičenie na koberci vyžaduje zrolovaný uterák. Položte si ho za chodidlá na koberec. Sedíte znovu kolenami spolu dopredu , chodidlá a tentoraz už aj prsty nôh smerujú dozadu, prsty podložte na zvinutú rolku uteráku. Priehlavky chodidiel teda ležia na koberci ale prsty ležia na vyvýšenej rolke. Trup začnite nakláňať dozadu, môžete sa aj vzadu podopierať rukami. Tým sa začínajú napínať šľachy v priehlavku. Cítite, ako sa naťahujú väzy v priehlavku. Zaťaženie robte len také, aby ste cítili príjemné naťahovanie šliach a väzov v chodidle, vydržte v krajnej polohe 30 sekúnd.

2. pokračovanie blogu:

Regenerácia nervov v chodidle

Myelínový obal nervov sa časom tiež vie regenerovať. K tomu ale potrebujeme bohaté prekrvenie a teda bohatý prísun živín do danej oblasti, ale aj odstránenie starých metabolitov v ich okolí.

Potrebujeme z chodidla odviesť staré splodiny, ktoré bránia účinnej výmene živín. K tomu potrebujeme oživiť a dobre spriechodňovať lymfatický systém v chodidle. A to je problém, pokiaľ noha a chodidlo málo pracujú. To, že cievny a lymfatický systém v nohe nefunguje spoznáte tak, že chodidlo je pri dotyku studené. Ak systém dobre funguje, a chodidlo je dobre prekrvená, je chodidlo na dotyk teplé. Ako oblasť prekrviť čo najviac a tak ju omladiť? Môžete k tomu využívať MP- MP masáž. Vyvinul som ju pre vás – je témou jedného z blogov na tejto www stránke. Prečítajte si ho v príslušnom blohu MP-MP masáž.

Pomocou MP-MP masáže výborne prekrvíte: chodidlo (plosku chodidla).

Tesne pod kožou sú jemné lymfatické kapiláry, podobne pomocou nej prekrvíte aj kožu chrbta chodidla a nakoniec aj končeky prstov rúk. Je dôležité, aby nervy mali dostatok čerstvej krvi a teda výživu, aby nezanikali.

Chodidlo budeme prekrvovať pomocou lesného medu, a to ťahom (!!!). Tým že sa koža prilepí, dá sa odťahovať koža od svalov. V koži je množstvo zakončení lymfatických kapilár, ktoré takto vieme omladiť.

Ako prekrvíte končeky prstov na rukách a chrbát chodidla? Podrobne je to opísané v blogu “ MP-MP masáž„.

Tu preto len v skratke: Podobne, ako prekrvíte plosku nohy. Len tentoraz trochu medu nanesieme na chrbát chodidla a budete k tomu ešte potrebovať prsty rúk. Med na prstoch bude prostriedok na odťahovanie kože chrbta chodidla. Med v malom množstve (na špičku lyžičky) roznesiete po chrbte chodidla. Masáž pomocou medu a prstov na rukách vykonávame rýchlym odliepaním brušiek prstov rúk od chrbta chodidla, kedy prsty na rukách za sebou ŤAHAJÚ kožu chrbátu chodidla. Masáž trvá asi 15 minút, až do doby, kedy pokožka na chrbte chodidla a na končekoch prstov sčervená. Vtedy MP MP masáž ukončíme. Po masáži cítime, že teplota príslušnej plochy chodidla sa zvýšila.

Masáž sa vykonáva na ploske a potom na hornej ploche nad prstami nôh, kde sa pod kožou nachádza vysoká koncentrácia lymfatických uzlín – jedná sa tu o takzvané lymfatické jazierko. Nachádza sa na rovnej ploche tesne nad prstami nôh.

Okrem potrebného pravidelného prekrvovania postihnutých oblastí, uvedenú oblasť takto aj zbavujeme škodlivín a spriechodňujeme lymfatické cesty. Tak z nej zlepšíme odvod nazhromaždených škodlivých metabolitov.

Pre tých čo radi experimentujú, môžu ešte po čase do používaného medu pridať rozpolenú feferonku, alebo pálivú papričku. Nachádza sa v nich totiž látka kapsaicín. Tento aktivuje kapilárové krvné zakončenia v koži. Pozitívne účinky tohoto alkaloidu prispievajú k podpore krvnej cirkulácie. Na prvý krát pridajte len trošku, ak budete s feferónkou v mede spokojný, tak môžete koncetráciu kapsaicínu v mede zvýšiť použitím rôznych druhov oveľa pálivejších papričiek…

Pokiaľ je chodidlo necitlivé na ihličkový test, tak pokus s papričkami ukáže, do akej miery sú nervové ukončenia v chodidle nefunkčné. Možno prispejú k aktivizácii nervových zakončení. Pokusom sa medze nekladú…

3. pokračovanie blogu:

Máme aj skrátené väzy medzi prstami.

Tieto skrátenia tiež spôsobujú pocity, akoby to bola neuropatia. Skrátené drobné šľachy medzi prstami , väzy, treba tiež naťahovať. Tomu sa venujú niektoré pasáže z blogu „Hallux valgus“.

Preto tu túto masáž popíšem len skrátene.

Cvičenie sa uskutočňuje na boso. Najprv sa prejdite okolo stola a dobre si zapamätajte pocit v chodidlách. Potom si sadnite, chodidlo si položte krížom na koleno.

Najprv prsty rúk vložíme do drážok medzi prstami nôh a bruškami chodidla. Brušká chodidla silno odťahujte smerom k päte, čím budete zväčšovať medzeru pod prstami. Ktorá tam často už ani nie je.

Po tomto odťahovaní brušiek chodidla nasleduje naťahovanie skrátených väzov a šliach medzi prstami. Ako to robiť? Budeme vyklápať susediace prsty do tvaru písmena V. Pripomína to pohyb, ako keď sa pákou prehadzovali železničné výhybky. Postupne od palca vyklápame dva susedné prsty do písmena V. Keď zacítite silný odpor šliach a väzov v prstoch a cítite vo vnútri ostrú bolesť, práve vtedy naťahujete skrátené vnútorné prstové šľachy. Uvoľňujú sa pri tom aj tukovým tkanivom obrastené nervy jednotlivých prstov. Zvlášť nerv medzi druhým (prsteníkom) a tretím prstom, ktorý spôsobuje najväčšie mravenčenie.

Toto cvičenie ešte následne doplňte masážou hlbokých partii priestoru medzi prstami. Často sú tu dlhoročné usadeniny solí. Kde sú, zistíte tak, že tieto oblasti po zatlačení ostro bolia. Tieto oblasti musíte uvoľniť masážou, po čase telo takto pouvoľňované minerálne soli všetky vstrebe.

4. pokračovanie blogu:

Lepšie topánky

Ďalšie cvičenie postihnutých chodidiel znamená vyjsť z tesne uzavretých topánok, kde boli desaťročia stlačené. Potrebujete chodiť čím viacej na boso, kúpiť si širšie, napríklad barfoodové topánky a tiež aj začať správne chodiť po vonkajšej hrane chodidiel. Prečítajte si o správnej chôdzi v blogu Hallux valgus v ich 2. pokračovaní. Ak skúsite chodiť naboso po koberci po vonkajšej hrane chodidiel, uvidíte ako prsty oboch nôh vám zdola mávajú ako krídla a pocítite úplne iný pocit v chodidlách. Chodenie na boso znovu oživuje propriceptory, čo sú nervové zakončenia na ploske, ktoré majú veľkú rolu pri zaisťovaní rovnováhy. Naša noha pri dopade spôsobuje frekvencie, dopadové sily spôsobujú rozkmitanie zeme, čo . Pokiaľ niekto zažil bežiacu čriedu diviakov v lese, alebo bol na dostihu koní iste vie, že zem sa pri tom chveje. Podobne aj človek vždy rozkmitá zem, ale slabšie, ale vibračné senzory nôh to zachytia. Predstavujú až 80% senzorov plosky nohy. Telo vie podľa frekvencii rozoznať o aký povrch sa pred ním jedná, či o tvrdý povrch, či o mäkké blato, alebo lístie. Prijatým frekvenciám prispôsobuje svalové napätie nôh, preto je ich dobre cvičiť napríklad chôdzou naboso. Musíme oživiť tieto senzory, pocit v polyneuropatiou postihnutých chodidlách sa tak zlepší.

Tlakové senzory je dobré hlboko masírovať na gumených rohožkách, čo sa napríklad dávajú pred dvere. Napríklad na gumenej s krúžkami. Takúto rohožku si dajte napríklad pred kuchynský dres a vždy keď budete umývať riad stojte na nej na boso. Aspoň raz za deň musíte chodidlá oslobodiť z topánok a zanedbané nervy trénovať ich chôdzou na boso, či prešľapovaní na štruktúrovaných plochách – teda na predložkách pred dvere so vzorom – pri kúpe si ich vyskúšajte na boso – čím viac budú bolestivo tlačiť do hĺbky chodidiel, tým lepšie. Časom sa bolesť zmierni. Bolí to preto, že chodidlá a vnútorné štruktúry nám stuhli v topánkach bez pohybu a pri postavení sa na takúto podložku sa pre ne nezvyklo naťahujú a to môže pár týždňov bolieť.

Malé svaly v okolí chodidla posilujeme aj rovnovážnom stáním na jednej nohe. Ak vy ste sa roztancovali (pretože svaly chodidiel máte slabé) tak sa pri tom pridržiavajte prstom operadla stoličky. Posilujete tým bočné svaly v nohe.

5. pokračovanie – časté menenie topánok

Toto pokračovanie bude krátke, spočíva v jednom odporučení: Počas dňa si niekoľko krát vymeňte topánky. Do práce choďte v jedných topánkach, v práci sa prezujte do druhých a po návrate domov si pre doma obujte ďalšie topánky. Každé topánky totiž umožňujú iný vnútorný pohyb chodidla….čím sa chodidlo vždy ináč masíruje. Najhoršie je celý rok chodiť v tých istých topánkach.

Zhruba po pár mesiacoch cvičení, strečingov a MP-MP masáží a chodení po vonkajšej strane chodidiel sa môže stav polyneuropatie podstatne zlepšiť. Takže nie je pravdou, že sa nedá nič robiť. Odhadujem, že 80% problémov sa cvičením a horeuvedenými úpravami do pol roka stratí.

K regenerácii skrátených šliach a väzov je ešte veľmi potrebný aj kolagén. O tom, ako si ho vyrobiť a ako ho v strave prijímať píšem v mojej knižke Stravou k paličke? Objednajte si ju. Odkaz na ňu nájdete vyššie.

6. pokračovanie

Cvičenia a fyzioterapia

Neurológ by vás mal poslať aj k fyzioterapeutovi. Pravidelné cvičenia zamerané špeciálne na polyneuropatiou poškodené nervy pozitívne stimulujú. Základom sú tu individuálne cvičenia s fyzioterapeutom. Fyzioterapeut pri tom používa techniky mäkkých tkanív, preťahovanie skrátených svalov a fascii (extenzory prstov, achilova šľacha, m. triceps surae, plantárna aponeuróza). Potrebné je vyhľadať fyzioterapeuta špecializovaného pre tieto problémy a dať si ním vypracovať cvičebný plán, ktorý treba dodržiavať. Fyzioterapeut sa zameriava hlavne na cvičenia na labilných podložkách, pretože je potrebné aktivovanie atrofovaných a zoslabnutých troch gluteálnych svalov, čo sú paradoxne až svaly panvy (!), ktoré sú zodpovedné za udržiavanie rovnováhy a ktoré sú takto polyneuropatiou tiež ovplyvnené.

Milý čitateľ, dočítali ste až sem, pokiaľ sa vám článok páčil, alebo nepáčil a máte k nemu pripomienky, napíšte mi na e mail:

zdravekolena1@gmail.com rád vaše postrehy a skúsenosti zapracujem do blogu. Autor

.

Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.