Mydlo a Covid 19

Dá sa ochrániť pred Covidom?

Corona je vírus, všetci sa ho boja, ale on má jednu veľkú slabosť. Jeho obal je veľmi citlivý na klasické, obyčajné mydlo. Mydlo jeho lypidový obal dobre rozpúšťa a tak vírus ničí. Preto si máme umývať ruky, aby sme si nimi nechytili nos, oči, či ústa, vlastne sliznice a nezavliekli si tak Coronu do vnútra do tela….

Coronou sa nakazíte hlavne vdýchnutím!

Hovorí sa tu často o NÁLOŽI, teda o veľkosti dávky, ktorá sa Vám pri styku s infikovaným človekom dostane do nosa. Nakazený človek s každým výdychom vydychuje aj množstvo vírusov, ktoré následne vdýchnete aj vy. Čím ste s ním dlhšie, tým ich nadýchnete viac, tým je „nálož“ vo vašom nose väčšia.

Práve preto je vhodné dodržiavať pravidlo ROR – ruky, odstup rúška, aby ste do nosa dostali čo najmenšiu „nálož“.

Ale nemalo by platiť skôr pravidlo RORN?

Kde N znamená Nos?

Asi áno, pretože nos neprepúšťa do tela škodliviny, prevažnú časť nos zachytáva na povrchu trojitého labyrintu ktorý máme na začiatku nosa!

Takže umývať si aj nos?

Áno. V nose sú tri prepážky. Využívajú efekt labutieho krku, ako v Petriho miskách, baktérie a vírusy nevedia prejsť cez dve zákruty, na prepážkach, ktoré tvoria akýsi labyrint, sa zachytávajú na slize, ktorý sa tu vylučuje. Vírusy uviaznu na slizkom povrchu a istý čas im to trvá, kým sa cez sliz dostanú na skutočný povrch nosa, kde sú aj čuchové bunky. Corona 19 zdá sa, že do tela vniká cez čuchové a chuťové bunky, preto chorí následne stratia čuch a chuť.

Pokiaľ si myslíte, že ste sa stretli s nakazeným, možno odporučiť, čím skôr si vypláchnite nos veľmi slabou mydlovou vodou z detského mydla a vyfúknite ho. Lepšie, ako nič a potom ležať na intenzívke.

Ako prakticky na to?

Najprv si musíte vyrobiť slabú mydlovú vodu. je to jednoduché – 3 x si dobre detským mydlom umyte a opláchnite ruky. Po štvrtom namydlení pravú ruku umyte prúdom vody a ľavou namydlite, postupujte takto opakovane, až budete mať na rukách v podstate čistú vodu, ale napriek tomu mydlovú -bude voňať po mydle.

Hlavu dajte vodorovne nad umývadlo a do pravej dlane napustite vodu. Opatrne nadýchnete nosom z dlane takúto slabú mydlovú vodu pripravenú z detského mydla. Pomaly nosom vodu ako slamkou nasávajte, cítite pritom ako voda stúpa a postupne zaplavuje už spomenuté nosné prepážky. Ak cítime, že voda by už prešla do hrdla s nasávaním prestaneme a vodu vyfúkneme do umývadla. Na prepážkach nosa zachytenú veľkú časť Covid vírusov vypláchneme do umývadla a spláchneme vodou. Tie čo v nose ešte ostali, sú vírusy poškodené mydlom – ich tukové obaly vie mydlo rozrušiť.

Nasatie slabučkej mydlovej vody nosom a vypláchnutie zopakujeme 3x. V nose máme príjemný pocit čistoty. Mydlovou vodou, ak sme s cudzími ľuďmi hovorili, vypláchneme aj ústnu dutinu – jazyk a mandle.

Mŕtve očkovanie

Čo sa pri výplachu mydlovou vodou stane?

Imunitný systém takéto poškodené vírusy Covidu v nosnej sliznici nájde a naučí sa ich odhaľovať. Je to ako očkovanie poškodeným, oslabeným vírusom, ktoré sa používa už vyše sto rokov. Očkovanie vyvolá imunitnú odpoveď práve tam, kde sa patogén dostane do tela, čiže v slizniciach horných dýchacích ciest.  Výhodou takého “ babského“ očkovania je, že je účinné aj proti všetkým novým variantom vírusu covid, ktoré majú lipidový obal, pretože po rozpustení lipidového obalu corony na sliznice vytečený obsah obsahuje všetky vírusové proteíny a nielen spike proteín, na ktorý sa zameral výskum a na následné očkovanie pomocou injekčných striekačiek. 

Raz, dvakrát za týždeň, ak máte podozrenie na kontakt s nakazeným človekom, to spraviť môžete, je to celkom príjemné. Ak ste s ním aj hovorili, teda ste museli dýchať aj ústami, vypláchnete si slabou mydlovou vodou aj jazyk a vykloktajte. Ak máte podozrenie, že ste sa už nakazili na Covid, spravte tak tiež, zmenšíte tak množstvo vami doma nosom vydychovaných vírusov a možno tak ochránite členov vašej rodiny pred nakazením. Ak si aj oni preventívne ihneď mydlovou vodou vypláchnu nos, na vírusi Covidu na nosných slizniciach už bude čakať slabý roztok mydla, už to tu budú mať vírusy Covidu s prežívaním veľmi ťažké.

Iba vtedy keď treba

Aby nedošlo k nedorozumeniu, toto samozrejme netreba robiť stále a každý deň, iba keď to treba. Napríklad keď niekto vedľa vás v autobuse kašľal, alebo telefonoval a sňal si pritom rúško. Ak má byť napríklad v práci porada, tak mydlový výplach nosa si spravte tesne pred poradou – aby tam už na prípadné vírusy mydlová voda čakala. A ešte raz po porade.

Raz za týždeň, či dva krát za mesiac sa určite nič nestane. Je to také babské opatrenie, ináč samozrejme počúvajte lekárov. Ale chlór v bazéne a niektoré nosové kvapky sú oveľa agresívnejšie, ako trošku mydlovej vody a bežne sa chlór používa .

Tzv nálož

jedná sa tu o množstvo vdýchnutých častíc vírusu nosom a tiež o lokalizáciu nálože.

Čo sa týka autobusových zastávok a rozhovorov vonku: vždy sa snažte určiť, odkiaľ fúka vietor. Postavte sa ku spoluhovoriacemu vždy tak, aby vietor fúkal kolmo na spojnicu medzi vami a ním. Tak vydychovanými vírusmi neohrozujete ani jeho, ani on vás, vietor ich unáša do krajiny a nie na tvár toho postaveného po vetre. Ak na zastávke stojí viacej ľudí, postavte sa vždy tak, aby vietor nesmeroval od čakajúcich k vám. Postavte sa teda znovu tak, aby vietor fúkal kolmo na spojnicu medzi vami a hlúčikom čakajúcich. Spravte si z toho dobrý zvyk.

Ďalej nie je dobré v spoločnosti vdychovať príliš silno. Ide o to, aby vírusy sa prilepili na spomenutých troch nosných labirintoch a neboli silou presávané až do pľúc. Snažme, sa aby sila vdychu nebola silná.

No a samozrejme je veľmi nutné, aby nosný labirint bol pokrytý hlienom, aby sa mali vírusy kde prilepiť. Nikdy nesmie byť vnútro nosa suché, to je veľmi zlé, vírusy sa potom neprilepia do slizu a všetky sa vdýchnu priamo do pľúc -to už je veľmi zlé, urýchlite nástup ochorenia.

Takže ak mávate nos vždy suchý, tak používajte silové vysmrkanie do vreckovky, tým sa vždy o dačo nos zvlhčí, používajte nosné spreje a po stretnutí s ľuďmi sa vždy vysmrkajte, a v prípade nevyhnutnosti hoci aj vodu na zvlhčenie vnútra nosa (noste si so sebou fľašku s predpripravenou mydlovou vodou). So suchým nosom určite nechoďte do spoločnosti, veľmi ľahko ochoriete na respiračné choroby, nie len na Covid 19, ale aj na bežnú chrípku. Sliznica na povrchu plochy nosa je veľmi dôležitá. Zachytáva vírusy a môžeme ju vlažnou vodou spolu s vírusmi naraz odstrániť a nahradiť ju novým hlienom hoci aj prázdnym vysmrkaním do vreckovky – čím aktivujete v nose tvorbu nového hlienu. Aby sa vám nos nevysúšal, noste rúško. Dnes sa už na tom nik smiať nebude. V Ázii nosia ľudia rúška desaťročia – je to slušné oproti ostatným.Neslušné je v autobuse rúško nenosiť, ak máte pocit že na vás ide choroba.

Poznám taký prípad, že v rodinnom dome všetci ochoreli na Covid.

Neochoreli paradoxne všetci starší, čo si nos preventívne vyplachovali slabou mydlovou vodou. Ochoreli ale všetci mladší, stratili čuch a chuť, mali teploty, aj keď teoreticky mali ochorieť predovšetkým tí, čo boli vekovo v rizikovej skupine. Pritom všetci bývali spolu v jednom rodinnom dome. Takže to asi funguje – úplne obyčajné mydlo.

Rozmýšľajte o tejto informácií.

Milý čitateľ, dočítali ste až na koniec. Budem sa veľmi tešiť, ak mi napíšete na e mail:

zdravekolena1@poliak-milankogmail-com

Ak pokladáte túto www stránku za užitočnú, a pomohla Vám radou, na jej prevádzku môže prispieť malým finančným darom od 50 centov zaslaním na účet:

Tatra banka SK 03 1100 0000 0029 1291 7822

Vďaka za podporu!

Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.