Mydlo a Covid 19

Dá sa ochrániť pred Covidom?

Možno. Corona je vírus, všetci sa ho boja, ale on má jednu veľkú slabosť. Jeho obal je veľmi citlivý na klasické, obyčajné mydlo. Mydlo jeho lipidový obal dobre rozpúšťa a tak ho ničí. Preto si máme umývať ruky, aby sme si nimi nechytili nos, oči, či ústa a nezavliekli si tak Coronu do tela cez sliznice….

Coronou sa ale nakazíte hlavne vdýchnutím!

Hovorí sa tu často o NÁLOŽI, teda o veľkosti dávky, ktorá sa Vám pri styku s infikovaným človekom dostane do nosa. Infikovaný s každým výdychom vydychuje aj množstvo vírusov, ktoré následne vdýchnete aj vy. Čím ste s ním dlhšie, tým viac, tým je „nálož“ vo vašom nose väčšia. Práve preto máme dodržiavať pravidlo ROR – ruky, odstup rúška, aby ste do nosa dostali čo najmenšiu nálož.

Ale nemalo by platiť skôr pravidlo RORN?

Kde N znamená aj nos?

Asi áno, pretože nos neprepúšťa do tela škodliviny, prevažnú časť ich tu zachytáva!

Takže umývať si aj nos?

V nose sú tri prepážky. Využívajú efekt labutieho krku, ako v Petriho miskách, baktérie a vírusi nevedia prejsť cez dve zákruty, na prepážkach, ktoré tvoria akýsi labyrint, sa zachytávajú. Corona 19 do tela vniká cez čuchové a chuťové bunky, preto chorí následne stratia čuch a chuť.

Pokiaľ si myslíte, že ste sa stretli s nakazeným, možno odporučiť, čím skôr si vypláchnite nos veľmi slabou mydlovou vodou z detského mydla a vyfúknite ju. Lepšie, ako nič a potom ležať na intenzívke. Nadýchnete nosom z dlane takúto slabú mydlovú vodu pripravenú z detského mydla a vyfúknete ju. Na prepážkach nosa tak veľkú časť vírusov – ich obaly mydlo rozruší a nos sa ich vyfúknutím aj z časti zbaví.

Mŕtve očkovanie

Imunitný systém takéto poškodené vírusy v nosnej sliznici nájde a naučí sa ich odhaľovať. Je to ako očkovanie poškodeným, oslabeným vírusom. Raz, dvakrát to spraviť môžete, je to celkom príjemné. Ak ste s takým človekom aj hovorili, teda ste dýchali aj ústami, vypláchnete si slabou mydlovou vodou aj jazyk. Ak máte podozrenie, že ste sa nakazili na Covid, spravte tak tiež, zmenší sa tak množstvo doma nosom vydychovaných vírusov a možno ochránite tak členov vašej rodiny. Ak si aj oni preventívne ihneď mydlovou vodou vypláchnu nos, molekuly mydla už budú čakať vírusy Covidu na nosných slizniciach a budú to tu mať už ťažšie.

Vtedy keď treba

Aby nedošlo k nedorozumeniu, toto samozrejme neradím robiť každý deň, iba keď to naozaj treba, napríklad keď niekto vedľa vás v autobuse kašľal, alebo telefonoval a sňal si pritom rúško. Alebo bude porada, tak to spravte tesne predtým, aby tam už prípadné vírusy mydlová voda čakala a hneď po porade. Raz za týždeň, či dva krát za mesiac sa určite nič nestane. Je to také babské opatrenie, ináč samozrejme počúvajte lekárov. Ale chlór v bazéne a niektoré nosové kvapky sú oveľa agresívnejšie, ako trošku mydlovej vody a bežne sa používajú .

Slabý mydlový roztok z detského mydla si urobíte tak, že si najprv musíte dobre umyť ruky. Potom si novo namydlené dlane rozdelíte, pravú dlaň opláchnete vodou a znovu pretriete s namydlenou ľavou a takto to zopakujete 3- 5x, kým máte mydlový roztok slabý. Potom z pravej dlane si spravíte misku a mydlovú vodu nosom vdýchnete až kam sa to dá, ale tak, aby to bolo ešte príjemné. A určite nevdychujte nosom veľmi silný mydlový roztok, iba slabý.

Poznám taký prípad, že v rodinnom dome všetci ochoreli na Covid. Neochoreli len tí, čo boli starší a nos si preventívne vyplachovali slabou mydlovou vodou. Ochoreli ale všetci mladší, stratili čuch a chuť, mali teploty, aj keď teoreticky mali ochorieť tí, čo boli vekovo v rizikovej skupine a s nimi v dome bývali…

Rozmýšľajte o tejto informácií. Ak sa Vám zdá rozumná a logická, šírte ju!

Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.