Môj príbeh

Možno aj Vás bolia kolená.  Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom. Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov.

Dnes viem a chcem pomôcť všetkým vrátiť  ich pohybové ústrojenstvo späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní.

JE ÚŽASNÉ MAŤ ZDRAVÉ NOHY

 

Napriek peknému vek, dnes už ako nič vybehnem hore schodmi, robím turistiku po horách, navštevujem milované hrady, preskakujem jarky, zatancujem si, či behám za loptou. Aj vo vyššom veku si užívam pohybovú slobodu, nič ma nebolí, nohy skvelo fungujú. Jednoducho, žijem si slobodný život. Nie som závislý na pomoci druhých a už nemusím navštevovať ortopédov.

Nepotrebujem nikoho, aby mi odniesol nákup, pomohol mi s kufrom do vlaku a hľadať, kde si rýchlo môžem sadnúť. Sám iným dnes uvoľňujem miesto na sedenie.
Som šťastný, že už netrpím bolesťami kĺbov, ako pred rokmi, dnes si bezstarostne v turistickej mape vyberám trasy a iba nedávno som konečne po rokoch vystúpil na Kriváň.

ALE VŽDY TO TAK NEBOLO!

Pred šiestimi rokmi bolo ale všetko inak. Kvôli obrovským bolestiam oboch kolien som ledva chodil. Každý krok mi spôsoboval nesmierne problémy.
Dole schodmi som musel chodiť po spiatky, aby sa mi nepodlomili nohy a nespadol som. Musel som sa pevne a kŕčovito držať zábradlia. Po rovine som kráčal opatrne, pomaličky, prehýbalo ma od bolesti. A iba kvôli osobným zábranám som si nepomáhal paličkami.

ZAŽIL SOM VEĽMI BOLESTIVÉ OBDOBIE

Pred siedmimi rokmi som si myslel, že mi skončil môj slobodný život. Že podobne, ako na môjho starého otca, aj na mňa prišla degeneratívna choroba kolenných kĺbov.
Totiž môj starý otec už od šesťdesiatky trpel na túto ťažkú chorobu. Postupne, každý rok sa mu stav zhoršoval a keď sme sa ho pýtali, ako s liečbou, odpovedal, že: „Lekár mi povedal, že veď aj jeho bolia kolená“. A smutne a rezignovane mávol rukou. Akčný rádius sa mu stále znižoval, až sa mu nakoniec zmenšil na tridsať metrov.
S dvoma francúzskymi barlami a s trvalo skrivenou chrbticou, predklonený, prechádzal cez dverný prah aj päť minút.

Po tomto vzore z rodiny som sa preto vždy tejto choroby bál. Všade sa píše, že v rodinách je to dedičná predispozícia a tak som vedel, že ju raz dostanem. A teraz som ju práve dostal.... Vedel som, že môj ďalší život už nemá cenu, že už budem odsúdený ako môj starý otec na život o barliach a budem čoraz viac závislý od pomoci iných. Že je to koniec mojej osobnej slobody. A aj kvôli veľkým bolestiam pri pohybe som úplne strácal chuť do života, do budúcnosti som pozeral s obavami.

Na optimizme mi nepridalo ani to, že som zistil, že ani s prípadným liečením to nebude ľahké. Kvôli obrovskému množstvu pacientov ortopédi nových pacientov vôbec nebrali. Každý mal naplnený stav a boli preťažení.
Až sa jeden konečne nado mnou zmiloval. Zobral ma. Zázrak, tešil som sa!. Dostal som konečne termín, ale až o mesiac, deň pred Vianocami. Netrpezlivo som čakal na vytúžený deň.

V čakárni bolo už od rána plno. Zaskočilo ma to. Pozerám, takmer všetci čakajúci pacienti majú jednu, či dve barle a mlčky, pochmúrne sedia a čakajú. Trvalo večnosť, kým som sa dostal na rad. Konečne vchádzam do ambulancie, je čas obeda.
„Na vašom kolennom kĺbe vidím výrastky“, vraví mi ortopéd, pričom pozorne hľadí na snímku kolien.
„Ale neviem čo vám je, neviem, prečo tak náhle....“
„Viete, ale vy už máte na bolesti svoj vek. Vo vašom veku skoro každého chlapa už bolia kolená Musíte sa s tým zmieriť...“ Počúvam celý prekvapený lekára.
„No dobre, zmierim sa s tým, ale povedzte mi, aký je názov mojej diagnózy?“ pýtam sa.
„ No, to neviem určiť, tie náhle bolesti si neviem vysvetliť.... -bude to zrejme už s vaším vekom“
a krčí plecami.
Moju diagnózu som sa teda v ten deň nedozvedel.

S úpornými bolesťami kolien som sa ale nechcel zmieriť bez poznania mojej diagnózy, názvu mojej choroby. Rozhodol som sa, že si ju zistím sám. Aby som sa ju aspoň skúsil alternatívne vyliečiť.

PONORENÝ DO HĽADANIA

Všetko nepotrebné som odložil a sadol som si ku knihám a k internetu. Navštívil som mnohé zahraničné stránky, študoval po večeroch odbornú literatúru, celé týždne do noci, pri knihách a pri počítači som hľadal príčinu mojich bolestí kolien. Hľadal som čokoľvek o vzniku náhlych bolestí kĺbov a možnosti, ako to liečiť, hľadal diagnózu. Dia a gnozos v gréčtine znamená cesta +poznanie, obe časti spolu teda znamenajú poznanie cesty. Hľadal som cestu.

Po týždňoch bezúspešného hľadania som to pomaly vzdával. Nie a nie ju nájsť. Až raz, neskoro v noci som zrazu narazil na indíciu, ktorá ma úplne zelektrizovala. Bola to zmienka o starom a ironickom nemeckom prísloví o mlynárskych koňoch, súviselo s bolesťou kolien.
Až táto starodávna skúsenosť sa ukázala ako tá moja pravá indícia, kľúč k nájdeniu mojej diagnózy a aj správnej liečbe. Pretože na jej základe som zistil závažné súvislosti.

Netrvalo dlho a vypátral som vďaka nej príčinu mojich bolestí a hneď nato som si aj správne určil aj spôsob liečby. Alternatívny, bez potreby liekov. Už o dva dni som pociťoval úľavu a o dva týždne som bol už takmer vyliečený. Po štyroch týždňoch som po päťmesačnej pauze opäť začal hrať s priateľmi v telocvični futbal..

Rozmýšľal som, že teraz navštívim svojho ortopéda a oznámim mu, že som zdravý, že ma nič nebolí.
Ale keď som si predstavil tú plnú čakáreň a nekonečné čakanie, som to vzdal.

Radšej som sa rozhodol, že svoje skúsenosti odovzdám ďalej. Naučím bežných ľudí, ako som ja sám, že nemusia vo vyššom veku končiť s bolesťami kolien.

Je totiž množstvo ľudí, ktorí zažívajú, alebo onedlho zažijú podobný bolestivý príbeh ako ja. Viem im a ich známym poradiť, ako sa dá problémom vyhnúť. A potešiť ich, že aj do vysokého veku si môžu bez bolestí užívať chôdzu bez bariel.

Dnes už viem, že sa tejto téme budem plne venovať, chcem o tom vytvoriť a začať predávať svoj vlastný eBook.

 eBook

Náplňou môjho eBooku bude, ako sa dá dosiahnuť, aby ste ani vo vyššom veku netrpeli bolesťami a chorobami kĺbov. A aby ste dokonca aj vo vysokom veku mali zdravé a silné kolená a netrpeli ani na zlomeniny kostí a bedrových krčkov. Určite je veľké množstvo ľudí, ktorých problémy kolien, kĺbov a všeobecne pohybového ústrojenstva, trápia.

Existuje aj množstvo ľudí, ktorí ešte takéto problémy nemajú, ale podvedome, pri pohľade na svojich rodičov a starých rodičov tušia, že čoskoro ich podobné problémy očakávajú. A boja sa budúcnosti a rodinnej dedičnosti tak, ako som sa jej bál aj ja.
Na mňa veľké problémy prišli, nemohol som náhle mesiace chodiť, ale u čitateľov môjho eBooku sa už tak stať nemusí. Ak budú mať prečítaný môj príbeh, moju eKnihu alebo aj vytlačenú Knižku dostanú do rúk, včas sa dozvedia, ako sa takýmto problémom vyhnúť. Iba jednoduchou trojkombináciou.

Je veľa ľudí, ktorí sú ešte mladí a nemyslia na takéto problémy. Nedosiahli ešte vek 40 rokov, prvé problémy, napríklad zlomeniny bedrového krčku u žien prichádzajú až po štyridsiatke. Ale zato poznajú iných ľudí, majú starých rodičov, tety, mamy, ktorí už takéto bolesti a problémy poznajú, trpia a majú veľmi zníženú kvalitu života. A radi by im dajako pomohli. Aj tak, že im k sviatku, či pod Vianočný stromček im položia skvelý darček. Knižku, ktorá kĺby a kolená ich blízkych len radami ochráni od bolestí.

A dar, ktorý vie zbaviť od bolestí, je nado všetko!

 

  • Dar, ktorý vie zbaviť od bolestí, je nado všetko!