MP – MP masáž

Vyvinul som pre vás jednu príjemnú masáž. Je to možno také odvážne tvrdenie, ale po pravde, ja som zatiaľ o takejto masáži nikde nepočul. Možno vy áno, možno už aj niekde existuje, v každom prípade je to cielená masáž plosiek oboch chodidiel.

Názov MP – MP znamená skratku: Masáž Plosky (nohy) + Medový Peeling.

Potešilo ma, že v skratke sú dva krát zopakované moje iniciály, ale je to iba náhoda. 😉

Teória:

Ploska nohy je tlakom tela veľmi zaťažovaná časť nohy. Je po celom dni unavená, úzkymi topánkami aj zdeformovaná a obmedzená na prietoku krvi. Pri masáži nohy vám ju maximálne rôzne postláčajú, ponaťahujú kĺby. Ale pod kožou sa nachádzajú dôležité vlásočnicové zakončenia, ktoré sem prinášajú výživu a aj o nich sa treba starať a regenerovať ich. Sú tu navyše aj vlásočnice lymfatického systému, ktoré z plosky nohy odvádzajú škodlivé metabolity. Nachádzajú sa tesne pod kožou. O tieto vlásočnice sa treba starať tiež a možno aj niečo viacej.

Tieto vlásočnicové zakončenia, krvné aj lymfatické, potrebujeme z času na čas oživiť – sú často postláčané tak, že ploska preto nie je dobre vyživovaná a chodidlá máme unavené.

Ako som už spomenul,  vlásočnice sú tiažou tela po celý deň stláčané. My by sme ich potrebovali naopak trochu ponaťahovať.

Pri masážach sa na ťah používa bankovanie.

Ale existuje ešte jedna masážna technika, ktorá tiež ťahanie kože umožňuje, je to medová masáž. Je s obľubou masérmi používaná pri masáži chrbta. Používa sa pri tom lepivá vlastnosť medu – med sa nanesie na chrbát a masér/masérka ťahom svojich prilepených rúk kožné vrstvy chrbta od chrbta masírovaného účinne odťahuje. Med pritom vniká do hĺbky kože a svojimi výživovo – antivirotickými vlastnosťami kožu vyživuje. A je tu ešte jeden benefit – povrchová vrstva kože sa zbaví rohovinovej, čiže už odumretej kože, chrbát je po masáži úplne omladený. Najdôležitejší benefit je, že odťahovaním kože sa uvoľnia dovtedy nepriechodné vlásočnice, čím sa výživa lepšie dostane aj na tieto miesta a na druhej strany škodlivé metabolity sú lymfatickými vlásočnicami odtiaľto lepšie odvádzané.

Rozmýšľal som, či by sa podobný systém nedal použiť aj pre naše unavené chodidlá? 

A vyvinul som pre vás túto MP-MP masáž:

Postup masáže:

 1. Vyberte si miesto (najlepšie v kúpeľni), kde sa môžeme za niečo rukami pevne držať. Napríklad o pevne k stene uchytený rebríkový radiátor.
 2. Podlaha pri takomto mieste by mala byť z kachličiek (najlepšie veľkých). Prečo?
 3. Na zem pod naším zvoleným úchytom kvapneme asi pol čajovej lyžičky (radšej menej, ako viac) pravého lesného medu priamo od včelára. Ten má zaručené liečebné účinky. Lyžičkou med rozmažeme do asi 15 cm kolieska. Počkáme asi 10 minút, aby trochu vyschol. Pri kúpe od medára žiadame lepkavý hustý med, s čo najväčšou viskozitou, nie ten riedky s nízkou viskozitou.
 4. Samotná masáž: Pevne sa chytíme rukami úchytu a veľmi pomaly a opatrne, aby sme sa nepošmykli, opatrne vkročíme na naše pripravené medové koliesko. Najprv jednou, po overení stability aj druhou nohou. Medové koliesko chodidlami začneme pomaly roztláčať šliapaním po ňom . Meníme pritom smer chodidiel až vznikne pod nami zväčšené koliesko s priemerom asi 30 cm. Prvých päť minút je med ešte klzký, preto sme opatrný !!! Rukami sa pevne držíme, dávame si pozor, aby sme sa náhodou nepodšmykli. Upozornenie: poraďte sa aj s rodinným príslušníkom, či to vôbec máte skúsiť – zodpovednosť za cvičenie musíte zobrať sami na seba, každý má iné motorické schopnosti. Navyše to určite nie je vhodné cvičenie pre ľudí s ostoporózou, skoliózou, či s vyšším vekom. Pokiaľ nemáte istotu, máte pochybnosti, či to zvládnete, nemáte na stene ani pevný úchop pre ruky alebo nemáte silu v rukách, určite masáž radšej nerobte! V každom prípade ťažisko tela pri tejto masáži musíte stále udržiavať presne nad medovým kolieskom. Ak by ste sa vychýlili, môžete sa pošmyknúť.
 5. Postupne zisťujete, že med vám pod nohami začína lepiť. A veľmi lepiť. Až teraz začína aktívna fáza MP – MP masáže. Nasledujúcich desať minúť pochodujete po takejto lepivej podložke. A cítite,  ako je ploska medom stále viacej prilepená k podložke. Nohy už musíte od podložky zdvíhať s vynaložením väčšej sily, ako doteraz. Najlepšie je, ak už plosky nôh musíte od podložky odtŕhať. Skúste nohu od podložky rýchlym trhnuť odtrhnúť, vtedy masírujete chodidlo do hĺbky.
 6. Takto po lepivej podložke šliapete asi desať minút. Potom ucítite, že med už akoby strácal svoju lepivú silu – je už plný odumretých kúsočkov kože z vašej plosky. Skontrolujte si farbu kože plosky. Ak sú konce prstov už priveľmi červené, nadvihnite ich a takto ešte chvíľu pokračujte iba s masážou trojuholníka plosky. Ak sa zmení aj farba chodidla na červenú, vtedy masáž ukončíte. Červená farba je spôsobená prekrvením vlásočníc plosky, po masáži sa pomaly zase zmení na bielu. Celkovo masáž trvá asi 15 – 20 minút. Pri mieste cvičenia by ste mali mať už dopredu nachystaný lavórik s teplou vodou a uteráčik. Pridržiavate sa držiaka a opatrne vkročíte do lavórika. Necháte, aby sa tu med v teplej vode rozpustil. Následne si rukami umyjete chodidlo, osušíte nohy a vodu vylejete. Môžete to zopakovať aj dva krát. Pomôže aj malý mokrý uteráčik. Pokiaľ robíte MP-MP masáž v sprche, kde máte namontovaný držiak na úchop rukami, je očista sprškou o to ľahšia.
 7. Nakoniec po sebe upracte. Med z kachličky odstánite vlažnou vodou hubkou a umytú plochu nakoniec vyleštite uterákom.
 8. Teraz sa prejdite napríklad okolo stola a vnímajte vaše pocity v nohách. Rukou si prejdite chodidlo a aj opticky skontrolujte jeho vzhľad. A zhodnoťte, či túto MP -MP masáž budete používať. Pomohla vám?

Účinky masáže:

 1. Do kože z prírodného včelieho medu vniklo veľké množstvo výživných a liečivých látok. (ak sa jedná o pravý lesný med a nie o lacnú náhradu medu).
 2. Ťahom plosky sa prekrvia koncové jemné vlásočnice a taktiež sa oživia všetky lymfatické zakončenia v ploske nohy a v končekoch prstov. Týmto sa lymfatický systém regeneruje, čo má veľký význam pre odvod škodlivín z hĺbky chodidla. Je to zdravotná masáž.
 3. Po ukončení masáže budete mať veľmi zaujímavý pocit v chodidle, ktorý intenzívne na sebe pozorujte. Na chodidle je množstvo dôležitých nervových zakončení, ktoré majú vplyv na celé telo a ktoré masážou posilujete.
 4. Zbavíte sa odumretých čiastočiek kože z plosky – plocha chodidla je úplne hladká.
 5. Po masáži je optimálne ísť spať. Masáž preto robíme večer, na záver dňa.

UPOZORNENIE:

V žiadnom prípade masáž neskúšajte, ak nebudete mať pred masážou zabezpečené pevné úchyty pre ruky, za ktoré sa budete môcť pri masáži pevne držať aby ste sa na čerstvom mede náhodou nešmykli. Zároveň pri šliapaní nevybočujte z osi ani ťažiskom, ani osou tela mimo medový krúžok. Masáž plosiek treba vykonávať opatrne a je určená iba pre motoricky zdravých a opatrných ľudí. Nepreberám týmto zodpovednosť za prípadné úrazy za nedodržanie pokynov. Je na každom, aby si sám zvážil či je táto masáž plosky pre neho vhodná a bezpečná a či ju bez ujmy precenením svojich schopností zvládne. 

Tým ale nechcem zase povedať, že je životu nebezpečná. Ja ju pravidelne sám vykonávam, úplne v pohode…

Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.