MP – MP masáž

Vyvinul som pre vás jednu príjemnú masáž. Je to možno také odvážne tvrdenie, ale ja som zatiaľ o takejto masáži nikde nepočul. Možno vy áno, možno už aj niekde existuje, v každom prípade je to cielená masáž plosiek oboch chodidiel.

Názov MP – MP znamená skratku: Masáž Plosky (nohy) + Medový Peeling.

Potešilo ma, že v skratke sú dva krát zopakované moje iniciály, ale je to iba náhoda. 😉

Teória:

Ploska nohy je tlakom tela veľmi zaťažovaná časť nohy. Je po celom dni unavená, úzkymi topánkami aj zdeformovaná a tak obmedzená na prietoku krvi. Pri masáži nohy vám ju maximálne rôzne postláčajú a možno aj ponaťahujú kĺby. Ale tesne pod kožou sa nachádzajú dôležité krvné vlásočnicové zakončenia, ktoré sem prinášajú výživu a aj o ne sa treba starať a regenerovať ich.

Ale sú tu ešte aj vlásočnice lymfatického systému, ktoré z plosky nohy odvádzajú škodlivé metabolity. Nachádzajú sa tesne pod kožou. O tieto vlásočnice sa treba starať tiež a možno aj niečo viacej.

Oba druhy vlásočnicových zakončení, aj krvné aj lymfatické, potrebujeme z času na čas oživiť – sú často postláčané tak, že ploska nie je už ani dobre vyživovaná a aj vylučované zvyšky z buniek nie sú lymfatickými vlásočnicami dobre z chodidla odvádzané. Chodidlá sú plné starých metabolitov, máme ich preto unavené a boľavé.

Ako som už spomenul,  vlásočnice sú tiažou tela po celý deň stláčané. My by sme ich potrebovali naopak trochu ponaťahovať, a tým sprietočniť, pouvoľňovať postláčané kapiláry z tvaru stlačených elíps znovu do tvaru okrúhlych hadičiek. Dá sa to napríklad prirovnať k narovnania zalomenej záhradnej hadice, po jej vyrovnaní zase zastavená voda z hadice tečie…

Pri bežných masážach sa koža stláča. Je ale aj druh masáže, pri ktorom sa naopak koža naťahuje – na ťah kože (teda zvnútra von) sa používa váquové bankovanie.

Ale existuje ešte jedna masážna technika, ktorá tiež ťahanie kože umožňuje. Je medová masáž. Je pomerne s obľubou masérmi používaná pri masáži chrbta. Používa sa pri tom lepivá vlastnosť medu – med sa nanesie na chrbát a masér/masérka ťahom prilepených prstom a dlaní kožné vrstvy chrbta od chrbta masírovaného odťahuje. Med pritom aj vniká do hĺbky kože a svojimi výživovo – antivirotickými vlastnosťami kožu navyše vyživuje. A je tu ešte jeden benefit – odtrhujú sa zrohovatelé čiastočky, povrchová vrstva kože sa čistí tak, že zbaví rohovinovej, čiže už odumretej kože, chrbát je po masáži úplne omladený. Najdôležitejší benefit ale je, že odťahovaním kože sa uvoľnia dovtedy nepriechodné, postláčané vlásočnice v podkoží, čím sa výživa lepšie dostane aj na tie miesta, kam mala dovtedy ťažší prístup. A na druhej strane, škodlivé metabolity sa pouvoľňovanými lymfatickými vlásočnicami následne lepšie z týchto miest odvádzajú. Prirovnať to môžeme k prečisteniu zaneseného kanalizačného systému.

Rozmýšľal som, či by sa podobný systém nedal použiť aj pre naše unavené chodidlá? 

A vyvinul som pre vás túto MP-MP masáž:

Postup masáže:

  1. Vyberte si miesto (najlepšie v kúpeľni), kde sa môžete za niečo rukami pevne držať. Napríklad o pevne k stene uchytený rebríkovému radiátoru, alebo k držiaku v sprchovom kúte.
  2. Podlaha na takomto mieste by mala byť z kachličiek (najlepšie veľkých). Prečo?
  3. Na zem pod naším zvoleným úchytom totiž kvapneme asi pol čajovej lyžičky (radšej menej, ako viac) pravého lesného medu priamo od včelára. Ten má zaručené liečebné účinky. Lyžičkou med rozmažeme do asi 15 cm kolieska. Počkáme asi 10 minút, aby trochu vyschol. Pri kúpe od medára žiadame lepkavý hustý med, s čo najväčšou viskozitou, nie ten riedky, napríklad agátový, s veľmi nízkou viskozitou. Pre MP-MP masáž najlepšie vyhovuje lesný med.
  4. Samotná masáž: Pevne sa chytíme rukami úchytu a veľmi pomaly a opatrne, aby sme sa nepošmykli, opatrne vkročíme na naše medové koliesko. Najprv jednou, po overení stability aj druhou nohou, pretože med trochu kĺže. Staticky sa snažíme stáť rovno nad kolieskom, tak sa nepodkĺzneme. Medové koliesko chodidlami začneme pomaly roztláčať šliapaním po ňom . Meníme pritom smer chodidiel až vznikne pod nami zväčšené koliesko s priemerom asi 30 cm. Prvých päť minút je med ešte klzký, preto sme opatrný !!! Rukami sa pevne držíme, dávame si pozor, aby sme sa náhodou nepodšmykli. Upozornenie: poraďte sa aj s rodinným príslušníkom, či to vôbec máte skúsiť – zodpovednosť za procedúru ale musíte zobrať sami na seba, každý má iné motorické schopnosti. Navyše to určite nie je vhodná procedúra pre ľudí s ostoporózou, skoliózou, či s vyšším vekom, skrátka treba sa vyhnúť pádu.. Pokiaľ nemáte istotu, že sa rukami udržíte držiaka, máte pochybnosti, či to zvládnete, nemáte na stene ani pevný úchop a tiež nemáte silu v rukách, určite masáž radšej nerobte! V každom prípade ťažisko tela pri tejto masáži musíte stále udržiavať presne nad medovým kolieskom. Ak by ste sa vychýlili, môžete sa pošmyknúť. Ale zase nechcem zbytočne strašiť, dá sa to ľahko zvládnuť.
  5. Pri šliapaní postupne zisťujete, že med pod nohami po cca 3 minútach začína lepiť. A po 5 minútach veľmi lepiť. Až teraz začína aktívna fáza MP – MP masáže. Nasledujúcich desať minúť pochodujete po takejto lepivej podložke. A cítite,  ako sú vaše plosky nôh medom stále viacej prilepené k podložke a koža chodidla sa naťahuje. Nohy už musíte od podložky zdvíhať s vynaložením väčšej sily, ako doteraz. Najlepšie je, ak už plosky nôh musíte od podložky silou odlepovať. Skúste nohu od podložky rýchlejšie odtrhnúť, vtedy masírujete kožu viacej do hĺbky.
  6. Takto po lepivej podložke šliapete celkovo asi desať minút. Potom ucítite, že med už akoby strácal svoju lepivú silu – je už plný odumretých kúsočkov kože z vašej plosky. Skontrolujte si farbu kože plosky. Ak sú konce prstov už priveľmi červené, nadvihnite ich a takto ešte chvíľu pokračujte iba s masážou brušiek chodidla a trojuholníka plosky. Ak sa zmení aj farba chodidla na červenú, vtedy masáž ukončíte. Červená farba je spôsobená vyvolaným prekrvením vlásočníc plosky. Presne to sme potrebovali dosiahnuť!!! Po masáži sa ale farba pomaly zase zmení na bielu. Celkovo masáž trvá asi 15 – 20 minút. Pri mieste cvičenia by ste mali mať už dopredu nachystaný lavórik s teplou vodou a malý uteráčik. Pridržiavate sa držiaka a opatrne vkročte do lavórika s vodou. Necháte, aby sa med v teplej vode rozpustil. Následne si rukami umyte chodidlo, osušte si nohy uteráčikom a vodu vylejete. Cítite v chodidle príjemné teplo a príjemný pocit v ploske. Môžete omytie medu zopakovať aj dva krát. Pomôže k tomu ale aj iba vlhký uteráčik a stolička. Pokiaľ robíte MP-MP masáž v sprche (aj tak sa dá) kde je držiak na úchop rukami a plastová vanička, je očista chodidiel pomocou spršky ľahšia a pohodlnejšia.
  7. Nakoniec po sebe upracte. Med z kachličky odstánite vlažnou vodou a hubkou a umytú plochu nakoniec vyleštite uterákom.
  8. Teraz sa prejdite napríklad okolo stola a vnímajte vaše pocity v chodidlách. Rukou si prejdite chodidlo a aj na dotyk aj opticky skontrolujte jeho vzhľad. A zhodnoťte, či túto MP -MP masáž budete používať. Pomohla vám?

Účinky masáže:

  1. Ťahom prilepenej plosky od medového koliečka sa prekrvujú koncové jemné vlásočnice a taktiež sa oživia všetky lymfatické zakončenia v ploske nohy a v končekoch prstov. Týmto sa lymfatický systém regeneruje, čo má veľký význam pre odvod škodlivín z hĺbky kože chodidla. Je to preto zdravotná masáž chodidiel.
  2. Do kože z prírodného včelieho medu vnikne veľké množstvo výživných a liečivých látok. (ak sa jedná o pravý lesný med a nie o lacnú náhradu medu).
  3. Po ukončení masáže budete mať veľmi zaujímavý pocit v chodidle, ktorý intenzívne pozorujte. Na chodidle je množstvo dôležitých reflexných zakončení, ktoré majú vplyv na celé telo a ktoré masážou posilujete.
  4. Zbavíte sa odumretých čiastočiek kože z plosky – plocha chodidla je úplne hladká.
  5. Po masáži je optimálne ísť spať. Masáž preto robte večer, až na samý záver dňa.

Ako často aplikovať MP – MP masáž?

Odporúčam raz za 14 dní až raz za mesiac.

UPOZORNENIE:

V žiadnom prípade masáž neskúšajte, ak nebudete mať pred masážou zabezpečené pevné úchyty pre istotu udržania vašej rovnováhy (nepodšmyknutia sa), napríklad rebríkový radiátor, za ktoré sa budete môcť pri masáži pevne držať aby ste sa na čerstvom mede náhodou nepodšmykli. Zároveň pri prešľapovaní nevybočujte z osi tela, teda ťažiskom sa nedsotávať mimo medový krúžok. Masáž plosiek sa má vykonávať opatrne a je určená iba pre motoricky zdravých a aj opatrných ľudí. Nepreberám týmto zodpovednosť za prípadné úrazy za nedodržanie pokynov. Je na každom, aby si sám zvážil či je táto masáž plosky pre neho  bezpečná a či ju bez precenenia svojich schopností vykoná. 

Tým ale nechcem zase povedať, že je životu nebezpečná. Ja ju pravidelne sám vykonávam, úplne v pohode…

Na záver ešte dodám, že MP-MP masáž má aj iné možnosti použitia – má skutočne liečebné účinky. Dozviete sa to v na mojom blogu Polyneuropatia. Ak má niekto z vašej rodiny polyneuropatiu (mravenčenie chodidiel a rúk, MP-MP masáž je pre nich viac ako vhodná.

Milý čitateľ, dočítali ste až na koniec. Budem sa veľmi tešiť, ak mi napíšete k tomuto blogu vaše postrehy a skúsenosti na e mail:

zdravekolena1@gmail.com

Ak pokladáte túto www stránku za užitočnú, a pomohla Vám radou, na jej prevádzku môže prispieť malým finančným darom aspoň 50 centov zaslaním na účet:

Tatra banka SK 03 1100 0000 0029 1291 7822

Vďaka za podporu!

Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.