Bolesti driekovej chrbtice sú veľmi nepríjemné. Ak sa včas problém nerieši, môžu bolesti z oblasti krížov začať časom vystreľovať do nôh a to až k malíčkom, či palcom. A časom vedú až k nemožnosti vykonávať doterajšiu prácu, či doviesť postihnutého na operačný stôl. Nie vždy sa ale stav po operácii zlepší. Preto treba robiť včas prevenciu, najlepšie už vtedy, ak nás driek ešte nebolí. Tento článok preto nie je určený len postihnutým, ale aj zdravým.
ÚVOD – 1.POKRAČOVANIE – Čo znamenajú skratky L4, L5 a S1?
L4 a L5 sú označenia pre základné, dva spodné stavce chrbtice, na ktorých stojí chrbtica. S1 leží zse pod nimi , je to horná časť krížovej kosti. Spolu tvoria driek. Pokiaľ sa kvôli osteoporóze stavce bortia, alebo pokiaľ platničky ktoré sú medzi nimi „vystrelia“, teda sa poškodia, ich výdutina začne tlačiť na miechu – tak vznikajú známe bolesti v oblasti krížov. Zvykne sa tomu ľudovo hovoriť seknutie v krížoch, pricviknutý nerv, ischias, húser, úsad, lumbago či hexenschus….
V budúcich pokračovaniach budeme postupne hovoriť o tom, ako týmto bolestiam predchádzať a o tom čo robiť, ak sa už vyskytli, vyliečiť sa.
2. POKRAČOVANIE – Lekárske DIAGNÓZY Ak už ste sa dostali k problémom s bolesťami v drieku a vystrľovaní bolestí do nôh (až k prstom na nohách) , môžete mať od lekárov stanovené nasledujúce diagnózy: Protrúzia diskov, chondróza diskov, útlak koreňových nervov, lumboischialgický syndróm, hernia disku, bulging disku, difúzny bulging, zápal SI kĺbu, cervikálna lordóza, osteochondróza, skolióza a ďalšie. Problém je, že problémy (bolesti) nie vždy končia v driekovej chrbtici, ale že sa prenesú žiaľ aj do nôh a pridávajú sa potom aj ďalšie diagnózy…
3. Pokračovanie – Domáca diagnostika
Na orientačnú domácu diagnostiku niekedy postačí aj pohľad na chrbát postihnutého odzadu a tiež presná lokalizácia jeho miesta bolestí. Treba povedať, že niekedy aj keď už sú zarobené základy problémy s chrbticou, ešte sa neprejavujú bolesťami. Keď sa ale náhle prejavia, tak sa len krúti hlavou, ako dlho nerovnosti telo dokázalo tlmiť platničkami.
Jednou z domácich diagnostík je lokalizácia bolestí. Vystreľuje vám bolesť iba do jednej z nôh? A pokiaľ áno, ako ďaleko bolesť ide? Pokiaľ bolesť vystreľuje do nôh, tak už došlo k vyhreznutiu platnička do boku na jednu, alebo druhú stranu približne pod 45°uhlom dozadu. Vytlačenie platničky keď už sú bolesti môže byť mimo oblasti stavcov od 4 až po 12 mm. Pokiaľ bolí pravá noha tak je platnička vytlačená napravo a naopak. Čím bolesti vystreľujú ďalej do nohy ( extrémne až k malíčkom), tým väčšie je vytlačenie platničky. Takže pokiaľ bolesť ide iba nad koleno tak vytlačenie je cca 4 mm, ak pod, tak vytlačenie je už 6 mm a ak idú bolesti až k malíčku, tak 12 mm.
Toto vytlačenie, celú predmetnú platničku musíme vrátiť späť medzi stavce. O tom ako to dosiahneme, budeme hovoriť neskôr.
Kde , resp. ktorá platnička sa nám vytlačila, vieme zistiť podľa polohy dráhy bolesti v postihnutej nohe:
Driekové stavce | Popis bolesti |
S1 | Najčastejšie, až 55 % poškodenie sa nachádza u platničky medzi stavcami L5 a S1. Bolesť sa po nohe potom šíri od krížovej časti cez sedací sval, po zadnej strane stehna: Bolesť môže vystreľovať až do V. prstu nohy. |
L5 | Druhá najčastejšia forma, až 45 % postihnutie sa poškodenie nachádza medzi stavcami L4 a L5. Bolesť sa vtedy šíri po vonkajšej strane stehna, lýtka na chrbát nohy a po II. až IV. prst. |
L4 | Zahŕňa približne iba 5 % prípadov. Poškodenie sa týka platničky v oblasti stavcom L3 a L4. Šírenie bolesti vtedy ide po prednej strane stehna na vnútornú stranu predkolenia až na stupaj nohy – zospodu chodidla. Problémová je chôdza po schodoch, keď človek nestrieda nohy, ale nohu na postihnutej strane priťahuje. |
L1, L2 a L3 | vyskytujú sa vzácne, približne 1 – 2 %. Vyžarovanie bolesti ide po prednej strane stehna. |
Chrbát:
Už čo sa týka zbežného pohľadu na chrbát a nohy , dá sa tiež rýchlo odhaliť skolióza chrbta (jedno rameno, či jedna strana panvy je nižšie ako druhá).
A tiež sa dá odhadnúť, či nemáte nerovnako dlhé nohy. O nerovnako dlhých nohách sa medzi verejnosťou málo vie, ale dvaja ľudia z desiatich majú nerovnako „dlhé“ nohy. Treba povedať, že pokiaľ máte jednu nohu „kratšiu“ ako druhú, po čase sa zákonite objaví aj skolióza. Keďže veľmi častou príčinou skoliózy je „dlhšia! noha, treba najprv začať riešiť túto nerovnosť nôh a vyrovnať ich dĺžky. Dá sa to, pretože v skutočnosti sa len výnimočne rodia ľudia s rôzne dlhými nohami. Často sa ale pri rôznych pádoch povytiahne bedrový kĺb z bedrovej jamky a tak to už ostane. Telo si na to zvykne a človek roky potom chodí s povytiahnutou nohou a telo si nerovnosť kompenzuje vytvorením esíčka chrbtice čo vedie k vyhreznutiu platničiek.
Treba si uvedomiť, že hlava musí byť vždy v strede pomyselného olovka zaveseného na niti. Oči musia byť vo vodováhe. Pokiaľ sa libela očí nakloní (to spôsobí jedna dlhšia noha) telo začne hlavu vracať/natáčať do správnej polohy. Hlava je ťažká, svaly krku ju musia držať a aby im bolo uľavené, telo začne vytvárať známe esíčko – aby hlavu takto vrátilo späť do stredu osi tela.
Samozrejme, skolióza môže vzniknúť aj z nedostatku vápnika – tu je preto veľmi dôležitá primeraná strava. Viete vôbec či sa stravujete dobre? O správnom stravovaní z pohľadu minerálneho zloženia dozviete v novej knižke Stravou k paličke? / Stravou k zdravým kolenám. Počuli ste už o nej? Pokiaľ sa nesprávne stravujete a ste zbavovaní vápnika z kostí, po čase stavce vykazujú znaky osteoporózy a stavce mäknú a začnú sa váhou bortiť . Následne sa okrem zníženia výšky tela tiež vytvorí skolióza. Ľudia zväčša nevedia že sa zle stravujú a preto ich po 45 roku očakávajú problémy s osteoporózou a následné problémy so skeletom. Dá sa tomu zabrániť tak, že získate potrebné informácie o správnom minerálnom stravovaní z knižky Stravou k paličke. Otáznik za jej nadpisom je preto, aby sa čitateľ zamyslel nad svojim stravovaním. Knižka je zameraná na stravu, aby skelet bol aj do vysokého veku zdravý. Problémy paradoxne vznikajú z minerálneho predávkovania jedným prvkom, tu to ale nie je priestor vysvetľovať – o predávkovaní minerálom fosfor sa všeobecne nevie a závažné odpovede nájdete iba v tejto knižke.
Najčastejšou príčinou skoliózy sú ale v nižšom veku iba nerovnako dlhé nohy – kvôli tomu sa hlava začne vykláňať – telo vyzerá ako šikmá veža v Pise. A telo sa ju snaží vrátiť do pôvodnej polohy. Je zvláštne ale ortopédi minimálne merajú dĺžku nôh svojim pacientom. Aj keď si myslím, že by to mal byť štandard. Všetci ľudia, čo ich bolela krčná časť chrbtice, keď som im premeral nohy mali jednu nohu dlhšiu ako druhú. Čiže tu je často schovaný problém, ktorý treba napraviť. Darmo sa bolesti šije liečia masážami, keď sa neodstráni nerovnakosť nôh, bolesti šije nezmiznú. Ja to vždy pri masážach robím. Ako prvé sa potom, keď sa nerovnakosť zistí, treba sa zamerať na kĺby nôh a hľadať… Pokiaľ ste o tom nikdy nepočuli ani sa nečudujem, je to málo známe. Tiež nie každý vie dĺžku nôh zmerať a nie to ešte vyrovnať.
Pokiaľ máme bolesti len v krížoch a len okolo stredu, bolesti nemusia byť spôsobené platničkami. Môže to byť iba kŕč okolitých svalov z dôvodu napríklad spania pri otvorenom okne. U maséra, či masérky sa dá s tým niečo urobiť. Treba na masáži najprv zistiť, či v okolí krížov nemáte dlhodobo stvrdnuté spazmy. To by bola pomerne dobrá správa. Treba to samozrejme okamžite začať riešiť, pretože napätie svalov, ktoré sú uchytené na stavce dokážu vybočiť stavec zo svojej osovej polohy a to môže v budúcnosti spôsobiť problémy s vybočenými platničkami, čo následne bude viesť až ku vzniku skoliózy. To môže byť perspektíva síce povedzme až o 5 – 10 rokov, ale určite to príde, ak to necháte tak. Pravidelne využívanie masérskych služieb (1 x do mesiaca ísť na masáž chrbta ) tieto veci preventívne riešia. Preto návšteva dobrého maséra/masérky tu má prednosť pred návštevou lekára. Ten vám chrbát nevymasíruje.
4.POKRAČOVANIE – mäkké techniky
Niekedy bolesti krížov spôsobuje prirastená koža k svalom. Ako je to možné? Všetky svaly sú obalené fasciami, čo je blana obalujúca sval, tú iste pozná každý domáci kuchár. Preto fascie – vlastne blany pri príprave rezňov nožom odstraňuje. Povrchová koža býva často na tieto blany prirastená, čo samozrejme zabraňuje dobrej práci krížových svalov a bolesti a svaly sú napnuté. Pokiaľ už máme bolesti krížov, pri návšteve maséra ho požiadajme o vykonaní mäkkých techník v oblasti krížov. Masér vám ich spraví tak, že si ľahnete na brucho a on/ona si pomocou prstov spraví kožnú riasu a tlakom palcov ju pomaly posúva. Pri tomto pohybe sa odtŕha koža od podkožných svalov a chrbtové svaly sa týmto uvoľnia. Tým sa odstráni napätie svalov, keďže sa oslobodia. Toto, pokiaľ vám masér ukáže ako to robí, budete si vedieť tento úkon robiť aj sami doma. Obe ruky si dáte dozadu na kríže, spravíte si kožnú riasu a tou pohybujete. Je to celkom príjemné.
5.Pokračovanie – efekt harmoniky
Začnime teraz už konečne hovoriť, ako riešiť vytlačené platničky – ako ich vracať do pôvodnej polohy a tým sa vyhnúť nutnosti budúcej operácie, zatiaľ o princípe.
Ako na to? Princíp je jednoduchý – taký, že musíme dať platničkám možnosť vracať sa správne medzi stavce (povedzme medzi platničky L4 a L5), spomedzi ktorých boli z rôznych príčin vytlačené. Pokiaľ si pozrieme na internete, aké sú dávané návody pre postihnutých, tak vidíme, že sa postihnutým odporúčajú rôzne lieky, lekárov a operácie, vhodné, prípadne niekedy aj nevhodné cvičenia. Pritom tu všetci úplne zabúdajú na jeden úplne jednoduchý spôsob nápravy, a tým je naťahovanie chrbtice . Treba si uvedomiť, že pokiaľ človek 16 hodín denne sedí, alebo je na nohách, tak gravitačná sila Zeme celých 16 hodín chrbticu hmotnosťou trupu (cca 35 kg) a hmotnosťou hlavy (cca 6 kg) sústavne stláčajú. Stavce a platničku sú tlačené k sebe, ako keď harmonikár zatláča harmoniku. Harmoniku treba ale aj natiahnuť!!!, ináč by nehrala.
Toto gravitačné tlačenie ľudského tela k zemi gravitáciou spôsobuje – udáva, že večer je človek až o 5 mm nižší, ako ráno po zobudení. Toto si treba zapamätať. Znamená to, že počas noci sa chrbtica a platničky regenerujú, zväčšujú sa, nadobúdajú pôvodný tvar….Keďže ale počas celého dňa hmotnosť hlavy a trupu tlačí na stavce a platničky – a je to veľká sila, platničky sú stláčané silou/hmotnosťou aj 40 kg a niet sa čo čudovať, že medzistavcové platničky sú spomedzi stavcov vytláčané. Celú túto veľkú hmotnosť trupu musia udržiavať predovšetkým spodné platničky a to sú stavce L4 a L5, ktoré sú postavené na krížovom stavci S1. Ale aj hrubé gumené tesnenie pokiaľ ho dáte do zveráka a zaťahujete ho, najprv síce vzdoruje, ale po istom zatiahnutí už gufero (gumený krúžok) tlak nevydrží a zo zveráka sa guma vyduje. Pokiaľ ale tlak povolíme, guma sa sama vráti do pôvodného tvaru. Platnička je podobne pružná, ale aj platničke musíme dať zopár krát za deň možnosť vrátiť sa medzi stavce – dať platničke krátky oddych, aby mohla nadobudnúť svoj prirodzený tvar. Vrátením do pôvodného tvaru si ale platnička z okolia zároveň nasaje synoviálnu tekutinu, ktorou sa vyživuje. Treba jej dávať možnosť výživy, aby sa nestenšila slabou výživou. Aj kulturisti jedia špeciálne kolagénové prípravky, aby si udržali dobrý stav chrupaviek a mali zdravý stav kĺbov. Výživa platničiek sa prirodzene uskutočňuje nasávaním sinoviálnej tekutiny, ktorá platničku obklopuje a ktorá jej prinesie výživu vždy pri roztiahnutí platničky, kedy sa do platničky podtlakom výživa (sinoviálna tekutina) nasaje. Naopak, po stlačení platničky sa zase použitá tekutina s metabolitmi z platničky vytlačí. Platničky teda treba pravidelne stláčať a uvoľňovať – nezabúdajme ich takto dobre vyživovať, aby vládali 16 hodín prenášať veľkú hmotnosť trupu. Pri chôdzi sa platničky stláčajú a rozťahujú, čo je najprirodzenejší spôsob ich dobrej výživy.
Chrbtica a platničky sa teda dajú prirovnať k harmonike. Harmonika v tomto prípade je orientovaná zhora nadol. Pri každom kroku – dokroku nohy dopadnutím na zem (mierny otras) platničky trochu stlačia a následne pri výkroku uvoľnia a teda trochu roztiahnu. Tento obraz harmoniky by ste mali mať stále pred očami. Chrbtica sa podobne musí naťahovať a stláčať.
Chrbtici môžeme počas dňa dopriať aj viac – sem tam uľahčiť a umelo ju natiahnuť. Dá sa to v podstate hoci kde. Musíte k tomu len vhodne používať gravitáciu, hmotnosť nôh. Stačí sa napríklad nájsť zábradlie, hranu stola, opierky lavičky, prašiak, či vhodný konár – čiže môžete sa zavesiť na konár stromu, či oprieť rukami o lavičku a nadvihnúť nohy a chvíľu tak vydržať- Počas dňa toto môžete viac krát… Je to len dobrý zvyk. Aj doma pri varení je dobré využiť na to kuchynskú dosku, Hoci čo, pomocou čoho viete dostať nohy na 30 sekúnd nad zem.
6. Pokračovanie – Breusova a Dornova masáž
Existuje niečo, ako masáž platničiek. Je to napríklad Breusova masáž ktorá sa uskutočňuje pomocou vyživovacieho oleja vyrobeného z kvetu ľubovníka bodkovaného: nájdite si na internete maséra, ktorý profesionálne ponúka túto Breusovu masáž. Je to veľmi príjemná masáž, trvajúca cca 40 minút. Pokiaľ vás bolia kríže, tak vedzte, že pri tejto masáži sa naťahujú jemne stavce smerom od seba, pričom sa cez kožu k platničkám vstrebáva liečivý / výživný ľubovníkový olej . Keďže účinné vyživujúce látky sa dostávajú do platničiek, mala by by už prvá masáž viesť minimálne k zastaveniu zhoršovaniu stavu, ale skôr k zlepšeniu.
Ale druhým, významnejším benefitom návštevy u vykonávateľa Breusovej masáže je to, že tento vyškolený masér má v tomto prípade na 99 % spravený aj kurz Dornovej masáže. Dornova masáž, či skôr metóda je určená na vyrovnávanie nerovnakých nôh. Po vykonaní Breusovej masáže si dajte premerať u neho dĺžku oboch nôh – čo práve len on ovláda. Pokiaľ vám diagnostikuje nerovnaké nohy (čo sú 4 prípady z 10 z tých, čo ich trápia kríže) si dohodnite u neho termín na vyrovnanie nôh. Pretože v takomto prípade maséri zistil príčinu, prečo vás bolí chrbtica. Dornova metóda nebolí a trvá cca 45 minút.
V budúcom 7. pokračovaní budeme hovoriť viac o Dornovej metóda a následne aj o MP masáži (čo v skratke znamená Masáž Platničiek). Budete ju môcť preventívne používať následne kedykoľvek a kdekoľvek.
Ak pokladáte túto www stránku za užitočnú, a ak vám pomohla, tak na na jej údržbu a poplatky môže prispieť malým finančným darom zaslaním na účet:
Tatra banka, číslo účtu : SK 03 1100 0000 0029 1291 7822