Bolesti drieku – L4,L5 a S1

Bolesti driekovej chrbtice sú veľmi nepríjemné. Ak sa včas problém nerieši, môžu bolesti z oblasti krížov začať časom vystreľovať do nôh a to až k palcom. A časom vedú až k nemožnosti vykonávať doterajšiu prácu, či doviesť postihnutého na operačný stôl. Nie vždy sa ale stav po operácii zlepší. Preto treba robiť včas prevenciu, najlepšie už vtedy, ak nás driek ešte nebolí. Tento článok preto nie je určený len postihnutým, ale aj zdravým.

  1. ÚVOD – Čo znamenajú skratky L4, L5 a S1?

L4 a L5 sú označenia pre základné, dva spodné stavce chrbtice, na ktorých stoja ostatné stavce a S1 je horná časť krížovej kosti. Spolu tvoria driek. Pokiaľ sa kvôli osteoporóze stavce bortia, alebo pokiaľ platničky ktoré sú medzi nimi „vystrelia“, poškodia sa a začnú tlačiť na miechu, tak vznikajú známe bolesti v oblasti krížov. Zvykne sa tomu hovoriť seknutie v krížoch, pricviknutý nerv, ischias, húser, úsad, lumbago či hexenschus….V nasledujúcich pokračovaniach budeme postupne hovoriť o tom, ako týmto bolestiam predchádzať a o tom čo robiť, ak sa už vyskytli, vyliečiť sa.

2. POKRAČOVANIE – Lekárske DIAGNÓZY Ak už ste sa dostali k problémom s driekom, môžete mať od lekárov stanovené nasledujúce diagnózy: protrúzia diskov, chondróza diskov, útlak koreňových nervov, lumboischialgický syndróm, hernia disku, bulging disku, difúzny bulging, zápal SI kĺbu, cervikálna lordóza, osteochondróza, skolióza a ďalšie. Problém je, že problémy (bolesti) nie vždy končia v driekovej chrbtici, ale že sa prenesú žiaľ aj do nôh a pridávajú sa aj ďalšie diagnózy…

V 3. pokračovaní budeme hovoriť o domácej diagnostike.

3. Pokračovanie – Domáca diagnostika

Na orientačnú diagnostiku niekedy postačí aj pohľad na chrbát postihnutého a presná lokalizácia miesta bolestí. Treba povedať, že niekedy aj keď už sú zarobené základy problémy s chrbticou, ešte sa neprejavujú bolesťami. Keď sa ale náhle prejavia, tak sa len krúti hlavou, ako dlho nerovnosti telo dokázalo tlmiť platničkami.

Už čo sa týka zbežného pohľadu na chrbát a nohy , dá sa takto rýchlo odhaliť skolióza chrbta (jedno rameno, či jedna strana panvy je nižšie ako druhá) a tiež sa dá odhadnúť, či nemáte nerovnaké nohy. O nerovnako dlhých nohách sa medzi verejnosťopu málo vie, ale dvaja ľudia z desiatich majú nerovnako dlhé nohy. Treba povedať, že pokiaľ máte jednu nohu kratšiu ako druhú, po čase sa zákonite objaví aj skolióza. Keďže veľmi častou príčinou skoliózy je dlhšia noha, treba prioritne začať riešiť túto nerovnosť nôh a vyrovnať ich dĺžky (dá sa to).

Samozrejme, skolióza môže vzniknúť aj z nedostatku vápnika – tu je preto veľmi dôležitá primeraná strava. Viete vôbec či sa stravujete dobre? O správnom stravovaní píšem podrobne v knižke Stravou k paličke? / Stravou k zdravým kolenám. Počuli ste už o nej? Pokiaľ sa nesprávne stravujete a ste preto zbavovaní vápnika z kostí, po čase stavce vykazujú znaky osteoporózy a stavce mäknú a začnú sa váhou bortiť . Následne sa okrem zníženia výšky tela tiež vytvorí skolióza. Treba si uvedomiť, že hlava musí byť vždy v strede pomyselnej olovnice. Pretože hlava je ťažká, pri jej aj malom vychýlení vždy telo začne vytvárať esíčko, aby hlavu vrátilo späť do stredu osi tela. Ľudia zväčša nevedia že sa zle stravujú a preto ich po 45 roku očakávajú problémy s osteoporózou a následné problémy so skeletom. Dá sa tomu zabrániť tak, že získate potrebné informácie o stravovaní z knižky Stravou k paličke. Otáznik za jej nadpisom je preto, aby sa čitateľ zamyslel nad svojim stravovaním. Knižka je zameraná na stravu, aby skelet bol aj do vysokého veku zdravý. Problémy paradoxne vznikajú z predávkovania, tu to ale nie je priestor vysvetľovať – o predávkovaní minerálom fosfor sa všeobecne nevie a závažné odpovede nájdete v knižke.

Ďalšou príčinou skoliózy sú nerovnako dlhé nohy – kvôli tomu sa hlava začne vykláňať pretože telo vyzerá ako šikmá veža v Pise. A telo sa ju snaží vrátiť do pôvodnej polohy. Je zvláštne ale ortopédi nie vždy premerajú dĺžku nôh svojim pacientom. Aj keď si myslím, že by to mal byť štandard. Všetci ľudia, čo ich bolela krčná časť chrbtice, keď som im premeral nohy mali jednu nohu dlhšiu ako druhú. Čiže tu je často schovaný problém, ktorý treba napraviť. Darmo sa bolesti šije liečia masážami, keď sa neodstráni nerovnakosť nôh, bolesti šije nezmiznú. Ja to vždy pri masážach robím. Ako prvé sa potom, keď sa nerovnakosť zistí, treba sa zamerať na kĺby nôh a hľadať… Pokiaľ ste o tom nikdy nepočuli ani sa nečudujem, je to málo známe a tiež nie každý to vie odstrániť.

Ďalšou diagnostikou je lokalizácia bolestí. Vystreľuje vám bolesť do jednej z nôh? A pokiaľ áno, ako ďaleko bolesť ide? Pokiaľ bolesť vystreľuje do nôh, tak už došlo k vyhreznutiu platnička do boku na jednu, alebo druhú stranu približne pod 45°uhlom dozadu. Vytlačenie platničky keď už sú bolesti môže byť od 4 až po 12 mm. Pokiaľ bolí pravá noha tak je vytlačená napravo a naopak. Čím bolesti idú ďalej do nohy ( extrémne až k malíčkom), tým väčšie je vytlačenie platničky. Takže pokiaľ bolesť ide iba nad koleno tak vytlačenie je 4 mm, ak pod, tak vytlačenie je už 6 mm a ak idú bolesti až k malíčku, tak 12 mm.

Toto vytlačenie, celú predmetnú platničku musíme vrátiť späť medzi dva stavce L4 – L5. O tom ako to dosiahneme, budeme hovoriť neskôr.

Pokiaľ máme bolesti len v krížoch a len okolo stredue, bolesti nemusia byť spôsobené platničkami. Môže to byť iba kŕč okolitých svalov z dôvodu napríklad spania pri otvorenom okne. U maséra, či masérky sa dá s tým niečo urobiť. Treba u neho zistiť, či tam hlavne nemáme stvrdnuté spazmy. To by bola pomerne dobrá správa. Treba to samozrejme tiež začať riešiť, pretože napätie svalov, ktoré sú uchytené na stavce dokážu vybočiť stavec zo svojej osovej polohy a to môže v budúcnosti spôsobiť problémy s vybočenými platničkami, čo následne bude viesť až ku vzniku skoliózy. To môže byť perspektíva síce povedzme až o 5 – 10 rokov, ale určite to príde, ak to necháte tak. Pravidelne využívanie masérskych služieb (1 x do mesiaca ísť na masáž chrbta ) tieto veci preventívne riešia.

V budúcom 4. pokračovaní budeme hovoriť o vytlačených platničkách a ako riešiť ich vrátenie do pôvodnej polohy bez operácie.

Možno aj Vás bolia kolená. Myslíte si, že je to dedičné, že to ide s vekom Pomáham ľuďom porozumieť, prečo trpia neznesiteľnými bolesťami kolien, nepríjemnou bolesťou bedier, či drobných kĺbov. Dnes viem a chcem pomôcť všetkým ich pohybové ústrojenstvo vrátiť späť v čase. Vysvetľujem prečo, ako a čo zmeniť, aby ste sa aj vo vyššom veku cítili opäť pohybovo slobodní!Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.